Connect with us
Advertisement

स्वास्थ्यकर्मी र सरकारको कुरा पहिले सुनौँ त्यसपछि सामाजिक सञ्जालको

Published

on

केही समय अघि सरकारका निर्णयको विरुद्धमा सामाजिक सञ्जालमा आक्रोश पोखिएपछि सरकारले आफ्नो निर्णय पुनर्विचार गर्याे । यस्तो क्रम दाहोरियो पनि । त्यसपछि सरकार सामाजिक सञ्जालले चलाउन थालेको भनेर विरोध पनि भयो ।

सामाजिक सञ्जालको प्रभाव कति पर्छ भन्ने हिजो गरिएको दीप प्रज्वलनले पनि प्रष्ट पार्याे । नेपालमा हिजो गरिएको दीप प्रज्वलन सामाजिक सञ्जालमा गरिएको अनुरोधका आधारमा भएको थियो । सो दीप प्रज्वलनको विपक्षमा कुरा गर्ने कतिपयले भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले गरेको आह्वानको समर्थन भने त कतिपयले भारतीय जनता पार्टीको स्थापना दिवसको पूर्वसन्ध्यामा गरिएको दीप प्रज्वलनसँग जोडिएको बताए ।

हिजो रवि प्रदोष व्रत परेकाले विश्वशान्तिको कामनाका लागि दीप बाल्न ज्योतिषशास्त्रअनुसार अनुरोध गरिएको भन्ने टिप्पणी पनि आए । तर जेजस्ता टिप्पणी आए पनि मानिसमा भगवान्प्रति आस्थावान् धेरै रहेछन् भन्ने चाहिँ देखायो ।

यहाँ आस्था र विश्वासभन्दा पनि सामाजिक सञ्जालको प्रभावको बारेमा उल्लेख गर्न खोजिएको हो । हामी सामाजिक सञ्जालको यसरी नै पछि लाग्यौँ भने कुनै अफवाह वा अपुष्ट खबर आयो भने पनि यसरी नै पछि लाग्ने रहेछौँ भन्ने हो । आस्थासँग जोडिएर कुनै अनर्गल प्रचार आयो भने समाज कतातिर जाला भन्ने चिन्ता हो ।

अहिलेको समय भनेको स्वास्थ्यकर्मी र सरकारको कुरा सुन्ने हो । सामाजिक सञ्जालको पछि लाग्ने होइन । सरकार र स्वास्थ्यकर्मीले सामाजिक सञ्जालमा पनि राख्नुहोस् भनेको अवस्थामा बेग्लै कुरा हो । सरकारले गरेका सही निर्णयको समर्थन र गलत निर्णयको विरोधमा सामाजिक सञ्जालमा प्रस्तुत हुनु राम्रो हो । तर विपद्को घडीमा पनि राजनीति गर्नु कदापि राम्रो होइन । स्वास्थ्यकर्मीको माग के छ, त्यो सरकारले पूरा गरेको छ कि छैन ? स्वास्थ्यकर्मी कति जोखिममा छन्, स्वास्थ्य सामग्री कति भरपर्दाे छ ? त्यसमा बहस गरौँ । अहिलेको अवस्थामा हामीले स्वास्थ्यकर्मीको कुरा सुन्ने हो, सरकारको कुरा सुन्ने हो । हामीलाई सही सूचना र जानकारी दिनुहोस् भनेर घच्घच्याउने भनेको स्वास्थ्यकर्मी र सरकारलाई नै हो । त्यसपछि मात्रै सामाजिक सञ्जालको सूचना ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

सुन्दरहरैंचाको स्थानीय पाठ्यक्रम ‘हामी र हाम्रो सुन्दरहरैंचा’ सार्वजनिक

Published

on

विराटचोकः मोरङको सुन्दरहरैँचा नगरपालिकाले स्थानीय पाठ्यपुस्तक सार्वजनिक गरेको छ । आइतबार सुकुना माध्यमिक विद्यालयमा एक कार्यक्रम आयोजना गरी कक्षा १ र २ को पाठ्यपुस्तक हामी र हाम्रो सुन्दरहरैंचा सार्वजनिक गरेको हो । पुस्तकको नगरप्रमुख केदारप्रसाद गुरागाई, प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत अम्बिका चौलागाईँ, वडा अध्यक्ष रोशनप्रसाद ढकाल लगायतले पाठ्यपुस्तक सार्वजनिक गरेका हुन् ।

ती पुस्तकमा हाम्रो पालिका, कृषि पर्यटन र पूर्वाधार, संस्कृति, स्रोत सम्पदा, जैविक विविधता, स्थानीय व्यवसाय तथा स्वावलम्बन, स्थानीय संघसंस्था, स्वास्थ्य, सरसफाइ, व्यक्तित्व र रोजगारलगायतका एकाइ समावेश गरिएको छ । छुटेका विषयहरु विद्यार्थीको स्तरअनुरुप थप गर्दै र समावेश भएका विषयवस्तु परिमार्जित गर्दै लगिने बताइएको छ ।

पाठ्यपुस्तक सार्वजनिक कार्यक्रममा बोल्दै नगरप्रमुख गुरागाईले यो पुस्तकबाट बालबालिकाले आफ्नो पालिकाको परिचय झल्काउने ठाउँ र आफू वरीपरी भएका विभिन्न विषयवस्तुका बारेमा बुझ्न सक्ने बताए ।

पाठ्यपुस्तकका लेखक सहप्राध्यापक गणेशप्रसाद दाहालले लेखनका क्रममा केही सामग्री छुटेमा आगामी प्रकाशनमा समेटेर लान सकिने धारण राखेका थिए । उनले यो ठाउँको परिवेशलाई अध्ययन गरेर पाठ्यपुस्तक तयार पारिएको बताउँदै यसले विद्यार्थीलाई नगरपालिकाको परिवेशलाई बुझ्न सहज हुने बताए ।

पाठ्यपुस्तकको भाषा सम्पादन मण्डलका संयोजक डा. दीपकप्रसाद न्यौपानेले कुन क्षेत्र पुस्तकमा समाबेश गर्ने भन्दा पनि विद्यालय वरपर वा समाजमा भएका त्यस्तै प्रकारका अन्य संरचना र मठमन्दिरका बारेमा विद्यार्थीलाई सिकाउन यो पुस्तकले प्रेरित गर्न सक्नुपर्ने बताए ।

पुस्तकको लेखकमा दाहालसहित भोजराज घिमिरे, यमबहादुर थापा, सूर्यबहादुर बस्नेत, डा. ईश्वरकुमार राई रहेका छन् । भाषा सम्पादकमा न्यौपानेसहित अनुप भट्टराई र वासुदेव अधिकारी रहेका छन् ।

कार्यक्रममा पाठ्यपुस्तकका लेखकहरु तथा भाषा सम्पादन मण्डलका सदस्यलाई प्रशंसापत्रद्वारा सम्मान गरिएको थियो ।

Continue Reading

Banner

कानेपोखरीका शिक्षक संगठनले गाउँपालिका अध्यक्षलाई ज्ञापनपत्र दिँदै गरे शिक्षा अधिकृतको सरुवाको माग

Published

on

विराटनगरः आफूमाथि अन्याय भएको भन्दै मोरङको कानेपोखरी गाउँपालिकाका शिक्षक संगठनहरुले गाउँपालिका अध्यक्ष राजमती इङ्नामलाई ज्ञापनपत्र बुझाएका छन् ।

ज्ञापनपत्र बुझाउँदै शिक्षा अधिकृतको रुपमा कार्यरत बेगबहादुर काफ्लेले सामुदायिक विद्यालयलाई सुधार्नेतिर भन्दा व्यक्तिगत फाइदातर्फ केन्द्रित भएको आरोप पनि लगाएका छन् ।

‘शिक्षकको सरुवा, करार शिक्षक नियुक्ति र शिक्षक पदस्थापनामा अनियमितताका कुराहरु सुन्नमा आएका छन्,’ ज्ञापनपत्रमा भनिएको छ, ‘शिक्षा शाखामा जाँदा प्रधानाध्यापक तथा शिक्षकका फायलहरु फालिदिने, बारम्बार दुःख दिने, शिक्षकलाई होच्याएर बोल्ने जस्ता कुरा जग जाहेरै छन् ।’ शिक्षा शाखाबाट भइरहेका यसखाले गतिविधिप्रति पालिका नेतृत्व मूकदर्शक बनेको पनि उनीहरुले आरोप लगाएका छन् ।

एकीकृत अखिल नेपाल शिक्षक संगठन, नेपाल शिक्षक संघ, नेपाल राष्ट्रिय शिक्षक संगठन र नेपाल शिक्षक महासंघका अध्यक्षहरु क्रमशः सुरतलाल चौधरी, जंगबहादुर बोहोरा, सन्जीव खड्का र विजयगोपाल गड्तौलाले हस्ताक्षर गरिएको ज्ञापन पत्रमा विभिन्न ९ वटा माग समावेश गरिएको छ ।

ज्ञापनपत्रमा भएका मागहरु यसप्रकार छन्ः
एक महिनाभित्र शिक्षा अधिकृत बेगबहादुर काफ्लेको सरुवा गर्नुपर्ने,
करार शिक्षक नियुक्ति प्रक्रिया पारदर्शी बनाउन शिक्षा नियमावलीमा भएको व्यवस्थाअनुसार व्यवस्थापन समितिबाट विषयविज्ञ चयन गर्ने व्यवस्था गर्नुपर्ने,
शिक्षा समितिले सम्पादन गर्ने हरेक शैक्षिक गतिवधिका कार्यमा महासंघको प्रतिनिधिलाई अनिवार्य सहभागी गराउनु पर्ने,
समयमै मासिक तलब निकासा हुनुपर्ने,
बालविकास शिक्षकको बढेको तलब २ हजार तत्काल भुक्तानी गर्नुपर्ने,
विद्यालयको आवश्यक शैक्षिक सामग्रीको व्यवस्थाका लागि बजेटको व्यवस्था गर्नुपर्ने
विभिन्न समयमा सञ्चालन भएका कम्प्युटरसम्बन्धी तालिम, गोष्ठी तथा स्थानीय पाठ्यक्रम प्रविधिकरण तालिममा सहभागी शिक्षक कर्मचारीलाई रकम बुझेको भरपाइमा हस्ताक्षर गराएर रकम नदिएकोमा अविलम्ब भुक्तानीको व्यवस्था हुनुपर्ने ।

 

Continue Reading

Banner

पाथिभरा महिला समाज र प्रवासमा रहेका गेहेन्द्र पोखरेलद्वारा पञ्चायत माविलाई सहयाेग

Published

on

विराटचाेक मोरङको सुन्दरहरैँचा ७ स्थित श्री पञ्चायत माध्यमिक विद्यालयका पूर्व विद्यार्थी गेहेन्द्र पोखरेलले आफ्नो जन्मउत्सवको अवसर पारेर आफु पढेको विद्यालयलाइ ५० हजार मूल्य बराबरको आवश्यक फर्निचर समाग्री सहयोग गरेका छन् ।

पाथीभरा स्वतन्त्र महिला समाजद्वारा आयोजित एक कार्यक्रमका बिच  अमेरिकामा रहेका युवा समाजसेवी पोखरेलको आर्थिक लगानीमा समाग्री उपलब्ध भएको हो । गेहेन्द्रद्वारा विद्यालयका लागि  १२ थान डेक्सबेन्च तथा कार्यालयका लागि महिला समाजले एक थान स्टिल दराज ११ हजारमा खरिद गरि विद्यालयलाइ हस्तान्तरण गरिएको पाथिभरा महिला समाजकी अध्यक्ष सुनिता पोखरेल ढकालले बताइन् ।

सामग्री हस्तान्तरणको कार्यक्रममा वडा अध्यक्ष भुवनसिंह आले मगर , विद्यालयका प्र।अ खगेन्द्र रायामाझी , विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष पोष्ठकुमार श्रेष्ठ लगायतले बोलेका थिए । कार्यक्रममा बोल्ने वक्ताहरूले सामुदायिक विद्यालयको स्तर उन्नतिको लागि समाजका जिम्मेवार व्यक्तिले चासो राखेर अघि बढ्न जरूरी हरेको तथा विद्यालयको अवस्था दयनीय भएकोले सहयोगको खाँचो परेको लगायतका विषयमा धारणा राखेका थिए। कार्यक्रम पाथिभरा महिला समाजकी संस्थापक अध्यक्ष प्रमिला दुलालको स्वागत मन्तव्य तथा योजना शर्मा ढकालको सञ्चालनमा भएको थियो ।

विगत ६० बर्ष अघि स्थापना भएको यस क्षेत्रको एतिहासिक तथा पुरानो सरकारी विद्यालय पञ्चायत माविमा हाल नेपाली र अंग्रेजी माध्यमको पढाइ हुने गरेको छ। हाल ८ सय ५० विद्यार्थी अध्यानरत रहेको यस विद्यालयमा स्थानीय विद्यार्थी तथा अभिभावकको आकर्षण बढेको साथै सहयोगि दाताले चासो राखेको स्थानीयको भनाइ रहेको छ ।

तस्बीर मणिराम दाहाल

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक