Connect with us
Advertisement
Advertisement

अरुलाई नङ्ग्याएर आफू दङ्ग पर्ने ठाउँ भएको छ सामाजिक सञ्जाल

Published

on

कम्प्युटर, ल्यापटप वा मोबाइलबाट इन्टरनेट प्रविधिको प्रयोग मार्फत् आफूले प्राप्त गरेका, आफूले सिर्जना गरेका कुरा, फोटो, भिडियो, अडियो तथा अन्य प्रकारका सामग्रीहरु एकअर्कामा आदानप्रदान गर्न प्रयोग गरिने माध्यमलाई सामाजिक सञ्जाल भनिन्छ ।

समुदायमा आधारित तथा स्थानीय स्तरमा भएका विभिन्न जानकारीमूलक सामग्री आदानप्रदान गर्ने सञ्चार च्यानल भएकाले यसलाई सामाजिक सञ्जाल भनिएको हो । सामाजिक सञ्जाल सूचना आदानप्रदान गर्ने अनलाइन च्यानलहरुको एउटा सामूहिक रुप हो । फेसबुक, युट्युब, भाइबर, ट्वीटर, आदि सामाजिक सञ्जालका केही उदाहरण हुन् ।

सामाजिक सञ्जालको बढ्दो प्रयोगका कारण संसार दिनप्रतिदिन साँघुरो भइरहेको छ । आम नेपालीले सामाजिक सञ्जालको प्रयोग गर्न थालेको धेरै समय भएको छैन । अहिले सामाजिक सञ्जालले दैनिक ज्यालादारी गरी जीवन निर्वाह गर्ने मजदुरदेखि उद्योगपति, व्यापारी, कर्मचारी, राजनीतिज्ञ, कानुन व्यवसायी, सञ्चारकर्मीजस्ता हरेक वर्गलाई कुनै न कुनै रुपले छोएको छ । सबै उमेर समूूहका मानिसहरु यसैमा अलमलिएका छन् । कतिले त त्यसैलाई आफ्नो समय कटाउने माध्यमको रुपमा पनि लिएका छन् ।

सामाजिक सञ्जालको सही तरिकाले उपयोग गरेर त्यसको प्रयोग गर्ने हो भने हामीलाई धेरै काम गर्न सहयोग पुग्छ । तर पछिल्लो समयमा हेर्ने हो भने सामाजिक सञ्जालकै कारण धेरै विकृतिका घटना बढिरहेका छन् । अहिले मानिसहरू बिस्तारै एकअर्काको वास्तविक भावनालाई बुझ्न असमर्थ हुँदै गएको देखिएको छ । सामाजिक सञ्जालमा लिप्त भएपछि धेरै मानिसहरुको कामधन्दा पनि प्रभावित हुने गर्दछ । त्यति मात्र होइन, सामाजिक सञ्जालको फन्दामा परेर बाल विवाह, बहुविवाह, बलात्कार , विभिन्न व्यक्तिको चरित्रहत्या, तथा विभिन्न ठगीका घटनाहरु हुने गरेको हामीले समाजमा प्रशस्तै देख्ने गरेका छौँ । क्षणिक रूपमा मनोरञ्जन लिने उद्देश्यले आएका कतिपय कुराले प्रगाढ सम्बन्धहरू पनि बिस्तारै जटिल अवस्थामा तर्फ धकेलेको पाइन्छ । जस्को फलस्वरूप अन्ततः आशङ्का पैदा गर्ने मात्र होइन, कलहको बीउ नै रोपेका उदाहरणहरु पनि प्रशस्त छन् ।

सामाजिक सञ्जालमा दिएका आफ्ना विचार तथा अभिव्यक्तिका कारण पछिलो समयमा धेरै व्यक्तिहरु चर्चित पनि भए । कतिले आफ्नो त्यही विचार तथा अभिव्यक्तिका कारण विभिन्न उदाहरणीय कार्यसमेत गरे । कतिले आकाशमा भएको आफ्नो व्यक्तित्वलाई क्षणभरमै भुइँमा पछारे त कतिले आफ्नो ज्यानसमेत गुमाए । आफूूलाई लागेका कुराहरु अभिव्यक्त गर्न पाइन्छ तर त्यसले अरुलाइ कस्तो किसिमको असर पुग्दछ भनेर पनि सोच्नुपर्ने हुन्छ ।

हाम्रो स्वभाव नै कसरी आफू अरुभन्दा उत्कृष्ट हुन सकिन्छ अनि कसरी अरुलाई आफूभन्दा तल पार्न सकिन्छ भनेर विचार गर्नेमा रहेको पाइन्छ । यसरी आफू माथि पर्ने होडबाजीमा हामीले म पहिले कस्तो अवस्थामा थिएँ, कुन अवस्थाबाट यो अवस्थामा आइपुगेँ, मेरो पहिलेको धरातल कुन हो भन्ने कुरा सोच्नु पर्दछ । समाजका गन्यमान्य व्यक्तिहरुले पनि सानोसानो कुरामा अरुको खिल्ली उडाएको हामीले धेरै देखेका छौँ तर त्यसरी खिल्ली उडाउने क्रममा ती व्यक्तिले आफ्नो पुरानो धरातल बिर्सिएका हुन्छन् । सोही कारणले गर्दा अरुलाई उदाङ्गो पार्दा समाजमा राम्रो इज्जत प्रतिष्ठा भएका व्यक्तिहरु आफ्नै कारण, आफैँ नाङ्गो भइरहेका छन् । यसरी अरुलाइ नाङ्गो बनाउँदा त्यस्को असर आफूूलाई तथा सिङ्गो समाजलाई पनि कस्तो पर्छ भनेर सोच्नु पर्दछ ।

सामाजिक सञ्जालबाट कसैको चरित्रहत्या र सामाजिक सद्भाव बिथोल्नुलाई पनि एउटा अपराधकै रुपमा लिइन्छ । यदि त्यस्तो कार्य गरेमा कानुनले १५ वर्षसम्म कैद, वा १० लाखसम्म जरिवाना गर्न सक्ने प्रावधान भए पनि अझै पनि सो क्रम रोकिएको छैन ।

तसर्थ आफ्नो विचार तथा अभिव्यक्ति राख्दा जहिले पनि क्षणिक आनन्द लिने भन्दा पनि सकारात्मक सोच भएका कुराहरुको मात्र प्रचारप्रसार गर्नु पर्दछ । त्यसो भनिरहँदा समाजमा आफ्नै आँखा अगाडिको समाजलाई नै असर पार्ने किसिमको कुनै नकारात्मक कुरालाई पनि छोडनु पर्दछ भन्ने चाहिँ पक्कै पनि होइन ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

सुन्दरहरैंचामा होम आइसोलेसनमा बसेकासहित मोरङमा आज ११ संक्रमितको मृत्यु

Published

on

विराटचोकः आज मोरङमा ११ जना कोरोना संक्रमितको मृत्यु भएको छ । होम आइसोलेसनमा ३ जना र अस्पतालमा ८ जना संक्रमितको मृत्यु भएको हो । नोबेल मेडिकल कलेजमा ४, विराट मेडिकल कलेजमा २ जना तथा कोशी अस्पताल र न्युरो अस्पतालमा एक–एक जनाको मृत्यु भएको हो ।

सुन्दरहरैंचा– १२ का ७९ वर्षीय कोरोना संक्रमित पुरुषको आज दिउँसो १२ बजे मृत्यु भएको हो । बैशाख २७ गते पीसीआर परीक्षण गराउँदा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएका उनी होम आइसोलेसनमा रहेका थिए ।

त्यस्तै, मोरङको जहदा गाउँपालिका–७ का ६० वर्षीय पुरुषको पनि होम आइसोलेसनमै मृत्यु भएको छ । उनको आज दिउँसो मृत्यु भएको हो ।

उता, विराटनगर –१३ का ५८ वर्षीय पुरुषको पनि होम आइसोलेसनमा मृत्यु भएको छ । उनलाई वैशाख १६ गते कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको थियो ।

विराट मेडिकल कलेजमा विराटनगर–९ का ५२ वर्षीय पुरुषको आज बिहान १० बजे मृत्यु भएको छ । उनी बैशाख १३ गते अस्पताल भर्ना भएका थिए ।

सिरहाको लहान–१ का ८० वर्षीय वृद्ध पुरुषको पनि विराट मेडिकल कलेजमै मृत्यु भएको छ । उनी मंगलबार उपचारका लागि अस्पताल भर्ना भएका थिए ।

विराटनगर महानगरपालिका–६ का ३९ वर्षीय पुरुषको बुधबार दिउँसो न्युरो अस्पतालमा मृत्यु भएको छ ।

नोेबेल शिक्षण अस्पतालमा चार जनाको मृत्यु भएको छ । सुनसरीको इनरुवा–१ का ७५ वर्षीय पुरुषको बिहान ३ बजे मृत्यु भएको थियो । सप्तरीकी ५५ वर्षीया महिलाको बिहान ७ बजे र विराटनगर – ९ की ८० वर्षीया महिलाको बिहान ८ बजे मृत्यु भएको थियो ।

नोबेलमै विराटनगर –१० का ४६ वर्षीय पुरुषको पनि मृत्यृ भएको छ । बैशाख २६ गते उनी अस्पताल भर्ना भएका थिए । उनको बिहान ८ बजे मृत्यु भएको थियो ।

उता, कोशी अस्पतालमा विराटनगर–१२ का ८० वर्षीय पुरुषको संक्रमणका कारण ज्यान गएको छ ।

Continue Reading

Banner

सुन्दरहरैंचामा भोलिदेखि निषेधाज्ञा कडा बनाइँदै, औषधी पसलबाहेक सबै व्यवसाय बन्द

Published

on

विराटचोकः कोरोना संक्रमणको दर बढ्दै गएको भन्दै सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाले भोलि बैशाख ३० गतेदेखि निषेधाज्ञालाई थप कडा बनाउँदै लाने भएको छ । औषधी पसलबाहेकका सबै व्यवसाय बन्द गर्न नगरपालिकाले अनुरोध गरेको छ ।

नगर प्रमुख शिवप्रसाद ढकालको अध्यक्षतामा नगरपालिका, उद्योग वाणिज्य संघ र स्थानीय प्रहरी प्रशासनको उपस्थितिमा आज बसेको बैठकले सो निर्णय गरेको हो ।

प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत डा. कृष्णबहादुर घिमिरेद्वारा जारी सूचनामा जनाइएअनुसार भोलिदेखि औषधी पसल तथा स्वास्थ्य संस्था र क्लिनिकबाहेक सबै प्रकारका व्यवसाय अर्काे सूचना  जारी नभएसम्म सञ्चालन गर्न पाइने छैन । बन्दको अवज्ञा गरी घरबाहिर निस्कने र औषधी पसलबाहेक अन्य व्यवसाय खोल्नेलाई प्रहरीले कडा कारवाही गर्ने सूचनामा जनाइएको छ ।

Continue Reading

Banner

महामारीको समयमा रगतको अभाव कम गराउन सुन्दरदुलारी उद्योग वाणिज्य संघको आयोजनामा रक्तदान

Published

on

विराटचोकः कोरोना महामारीको समयमा रगत संकलन कम हुँदा अस्पतालहरुमा रगतको अभाव हुन थालेपछि सुन्दरदुलारी उद्योग वाणिज्य संघले आज गछियामा रक्तदान कार्यक्रमको आयोजना गरेको छ ।

नेपाल रेडक्रस सोसाइटी सुनसरीको प्राविधिक सहयोगमा भएको कार्यक्रममा ३१ पिन्ट रगत संकलन भएको संघका अध्यक्ष किशोर कार्कीले जानकारी दिए ।

सुन्दरहरैंचामा संक्रमितको संख्या बढ्दै गएको अहिलेको अवस्थामा ब्लड बैंकमा पनि रगतको अभाव हुन थालेपछि कार्यक्रम आयोजना गरिएको बताइएको छ ।

स्वास्थ्य सुरक्षाका सबै मापदण्ड अपनाएर गरिएको स्वास्थ्यकर्मीको समन्वयमा गरिएको कार्यक्रममा उपस्थित रक्तदातालाई कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि वडा नम्बर ७ का अध्यक्ष चैतन्यप्रसाद सिटौलाले प्रशंसा पत्र वितरण गरेका थिए ।

https://www.facebook.com/NispakshyaKhabarDotCom/videos/482176216165521

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक