Connect with us
Advertisement
Advertisement

नझरेका फूलहरुमा गुञ्जिए नारायण गोपालका गीतहरु

Published

on

विराटचोकः नझरेका फूलहरु पलेँटी साँझले हरेक वर्ष स्वरसम्राट नारायणगोपालको स्मृति दिवसका दिन आयोजना गर्ने नारायणगोपाल स्मृति साँझ आइतबार साङ्गीतिक कार्यक्रम गरी सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाको विराटचोकमा मनाइएको छ ।
नेपाली सांगीतिक क्षेत्रका थुप्रै कालजयी रोमान्टिक, प्रेम, वियोग र विरह लगायतका गीतमा संगीत दिएका स्वर सम्राट नारायण गोपालले धेरै आधुनिक नेपाली गीतहरु गाएका छन् । वि.सं. १९९६ जन्मिएर वि.सं २०४७ साल मंसिर १९ गते निधन भएका नारायण गोपालको सम्झनामा मंसिर १९ मा उनको स्मृति दिवस मनाउने गरिन्छ । सोही क्रममा आइतबार ३१ औँ स्मृति दिवस मनाइएको हो ।

उनका चर्चित गीतहरुमा एउटा मान्छेको मायाले यहाँ कति फरक पार्दछ जिन्दगीमा…, पर्खि बसँे आउला भनी, मेरो उठ्ने पालो…, झरेको पात झैँ भयो उजाड मेरो जिन्दगी…, यति धेरै माया दिई मनभरि दुःख नदेऊ…., केही मीठो बात गर, रात त्यसै ढल्दैछ…, आजै र राती के देखेँ सपना, मै मरि गएको …, माया गर्नेको चोखो माया पनि देखियो, वाचा गर्नेको वाचा बन्धन पनि देखियो…, तिम्रो जस्तो मुटु मेरो पनि…, यो सम्झने मन छ, म बिर्सु कसरी तिमी नै भनिदेउ, ए जाने निठुरी… लगायत रहेका छन् ।

मोरङको सुन्दरहरैंचा नगरपालिका स्थित हरैँचामोडमा आयोजित कार्यक्रममा प्रमुख अतिथि प्रदेश सभा सदस्य लोकप्रसाद संग्रौला रहेका थिए । जिउँदो हुँदै कलाकारलाई सम्मान गर्नुपर्छ भन्ने मूल ध्येयका साथ हरेक वर्ष थुप्रै कलाकारलाई सम्मान गर्दै आएको पलेँटी साझले वरिष्ठ लोक गायक तुलसी पराजुली र गायिका रेखा शाहलाई सम्मान गरेको छ ।

यसैगरी गायिका काव्या आचार्यले नारायण गोपालका गीतमा आफ्नो स्वर दिएर कार्यक्रमको माहोल तताएकी थिइन् ।

सम्मानित कलाकारमध्ये गायिका शाहले ‘सिमसिमे पानीमा, ज्यानले बेइमान गर्छौ कि जिन्दगानीमा…’ बोलको गीत गाएकी थिइन् । वि. सं. २०४९ सालमा रेडियो नेपालले आयोजना गरेको अधिराज्यव्यापी लोकगीत प्रतियोगितामा शाहले गाउँले लोक भाकामा आफ्नै लय र शब्द संकलनमा सो गीत गाएकी थिइन् । सो प्रतियोगितामा उनी पहिलो भइन् । धादिङमा जन्मेकी रेखाले सिमसिमे पानीमा…, नजिक छौ तिमी…, साइँली माइली…, तिमीलाई केही…, तस्बिरमात्र लगायतका थुप्रै गीत गाइसकेकी छिन् ।

सम्मानित गायक पराजुलीको पहिलो गीत ‘नरोई बस है मेरी आमा, म गएँ मुग्लान, नमरी बाँचे फर्केर आउला, दशैंको टीकामा…’ २०५१ सालमा रेकर्ड भएको थियो । यही गीत नै उनको पहिलो गीत थियो । २०५७ सालमा बजारमा आएको ‘खोटाङ जिल्ला दिक्तेल बजार…’ बोलको गीतबाट नेपाली लोक गीतको क्षेत्रमा स्थापित भएका पराजुलीको ‘कान्छीको छाता ढल्काइदेऊ यता…, सालैज्यू, सालैज्यू…, पाटनैको पातलो चिउरा…, आकाशैको कालो बादल…, लेकैमा चौंरी, चौंरीको छुर्पी… लगायतका गीतहरु निकै चर्चित छन् ।

नझरेका फूलहरु कला केन्द्रले दर्जनौ कलाकारलाई विराटचोकमा ल्याएर सम्मान गर्दै आएको केन्द्रका अध्यक्ष केपी घिमिरेले बताए । कार्यक्रममा साहित्कार छवि वैरागी घिमिरे, गीतकार जेबी थुलुङ, गायिका भूमा अधिकारी, यमुजना पराजुलीलगायतको उपस्थिति रहेको थियो । पराजुली र अधिकारीले पनि नारायण गोपालका गीतहरु गाएका थिए । गायक दुर्गा पराजुलीले नारायण गोपालको ‘पोखिएर घामको झुल्का भरी सँघारमा…’ बोलको गीत गाएर कार्यक्रमको शुुरुवात गरेका थिए ।

 

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

वर्षाले संखुवासभाका २ स्थानमा कोशी राजमार्ग बन्द

Published

on

फाइल तस्बिर

खाँदबारीः निरन्तरको वर्षाका कारण राष्ट्रिय राजमार्ग अन्तर्गत सङ्खुवासभाको सम्मटार र वरुण खोलामा सडक बन्द भएको छ । यी स्थान विराटनगर– किमाथाङ्का सडकमा पर्छन् ।

देशभर पहिरोले राष्ट्रिय राजमार्ग अन्तर्गतका सडकको ४५ ठाउँमा अवरोध भएको सडक विभागले जनाएको छ । मुख्य राजमार्गबाहेक सिन्धुली, दार्चुला, मोरङ, बाग्लुङ, प्युठान, धादिङ, दाङ, तनहुँ, नवलपरासी (पूर्व), धनकुटा, उदयपुर र सोलुखुम्बुका विभिन्न ठाउँमा पहिरो जाँदा सडक बन्द भएको विभागले जनाएको छ ।

Continue Reading

Banner

इटहरीका विद्यालय पनि आजदेखि ३ दिन बिदा, रामधुनीमा आज बिदा

Published

on

इटहरीः अविरल वर्षका कारण जनजीवन प्रभावित भएपछि इटहरी उपमहानगरपालिकाले आजदेखि ३ दिन विद्यालय बन्द गर्ने निर्णय गरेको छ । सोमबार रातिदेखि निरन्तर भएको वर्षाका कारण इटहरी उपमहानगरपालिका भित्रका अधिकांश स्थान बाढीबाट प्रभावित भएपछि स्थानीय सरकारले यस्तो निर्णय गरेको हो ।

उपमहानगरपालिकाको शिक्षा शाखाको निर्णयअनुसार इटहरी क्षेत्रका सम्पूर्ण निजी तथा सामुदायिक विद्यालयहरु असार १७ गतेसम्म बन्द हुने भएका हुन् । बाढीबाट विद्यालय जाने बालबालिकामाथि कुनै अप्रिय घटना नहोस् भन्ने उद्देश्यले तीन दिन विद्यालय बन्द गरिएको जनाइएको छ । बाढीबाट विस्थापित भई समस्यामा परेका नागरिकलाई अल्पकालीन रुपमा विद्यालयमै आवासको व्यवस्था गर्नुपर्ने भएकाले पूर्वतयारीस्वरुप विद्यालयमा पठनपाठन बन्द गरिएको उपमहानगरको शिक्षा शाखाले जनाएको छ ।

उता, सुनसरीको रामधुनी नगरपालिकाले आज १ दिनका लागि विद्यालय बन्द गरेको छ । विराटनगर महानगरपालिकाले हिजो एक सूचना जारी गरी महानगरपालिका क्षेत्रभित्रका सम्पूर्ण विद्यालय असार १७ गतेसम्म बन्द गर्ने निर्णय गरको थियो ।

अविरल वर्षाको असरः विराटनगरका विद्यालयमा ३ दिन बिदा

 

Continue Reading

Banner

सुन्दरहरैंचा १२ को सार्वजनिक सुनुवाइ सम्पन्न

Published

on

विराटचोकः सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाको वडा नम्बर १२ को सार्वजनिक सुनुवाइ मंगलबार सम्पन्न भएको छ । वडा कार्यालयले चालु आर्थिक वर्षमा गरेका विकास निर्माण तथा सामाजिक विकाससम्बन्धी कामका साथै वडाले सेवा दिने अन्य विषयमा आधारित रहेर सेवाग्राही, जनप्रतिनिधि, कर्मचारी र अन्य सरोकारवाला निकायबीच सार्वजनिक सुनुवाइ भएको हो ।

कार्यक्रममा बोल्दै वडाध्यक्ष रोशनप्रसाद ढकालले पुरानो पैनी संरक्षणमा काम हुन थाले पनि बस्ती बसिसकेको र बाटो पिच भइसकेको ठाउँमा समस्या हुँदा वडावासीले डुबानको समस्या खेप्नुपरेको बताए । त्यस्तै, प्रक्रियागत ढिलाइले कहिलेकाहीँ औषधी खरीदमा ढिलाइ हुँदा केही औषधी नपाइने गरे पनि ज्येष्ठ नागरिकले पाउने सबै प्रकारका औषधी निःशुल्क दिने व्यवस्था गर्न लागिएको जनाए ।

बिजुलीको कम भोल्टेजको समस्या सबैले उठाउने गरेको तर आफ्नो घर अगाडि ट्रान्सफर्मर राख्न कसैले नदिने परिपाटी रहेकाले समस्या जस्ताको तस्तै देखिएको हुँदा ट्रान्सफर्मर राख्ने विषयमा अवरोध गर्न नहुने उनको भनाइ थियो । १० लाखसम्मको लागतका योजना अब वडामै सम्झौता हुने र वडाले नै अनुगमन गर्ने हुनाले योजनासम्बन्धी धेरै समस्याको समाधान हुने विश्वास लिएको उनको भनाइ थियो ।

कार्यक्रममा वडा सदस्यहरु दिलीपप्रसाद दाहाल, नीलम थापा, कमला मास्के, वडा सचिव कृष्णबहादुर दाहाल, ज्येष्ठ नागरिक समाज सुन्दरहरैंचा १२ का अध्यक्ष शिवप्रसाद दाहाल, युवा संघका नगर सचिव आनन्द बस्नेत, सुकुना माध्यमिक विद्यालयका निवर्तमान प्रधानाध्यापक लक्ष्मीकुमार श्रेष्ठ, विभिन्न दलका प्रतिनिधि, उपभोक्ता समितिका पदाधिकारी, सञ्चारकर्मी र वडावासी सेवाग्राहीको सहभागिता रहेको थियो ।

सुन्दरहरैंचा २ को सार्वजनिक सुनुवाइ सम्पन्न, हिमाल चोकलाई पहिलेकै अवस्थामा फर्काइने वडाध्यक्षको उद्घोष

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक