Connect with us
Advertisement
Advertisement

नझरेका फूलहरुमा गुञ्जिए नारायण गोपालका गीतहरु

Published

on

विराटचोकः नझरेका फूलहरु पलेँटी साँझले हरेक वर्ष स्वरसम्राट नारायणगोपालको स्मृति दिवसका दिन आयोजना गर्ने नारायणगोपाल स्मृति साँझ आइतबार साङ्गीतिक कार्यक्रम गरी सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाको विराटचोकमा मनाइएको छ ।
नेपाली सांगीतिक क्षेत्रका थुप्रै कालजयी रोमान्टिक, प्रेम, वियोग र विरह लगायतका गीतमा संगीत दिएका स्वर सम्राट नारायण गोपालले धेरै आधुनिक नेपाली गीतहरु गाएका छन् । वि.सं. १९९६ जन्मिएर वि.सं २०४७ साल मंसिर १९ गते निधन भएका नारायण गोपालको सम्झनामा मंसिर १९ मा उनको स्मृति दिवस मनाउने गरिन्छ । सोही क्रममा आइतबार ३१ औँ स्मृति दिवस मनाइएको हो ।

उनका चर्चित गीतहरुमा एउटा मान्छेको मायाले यहाँ कति फरक पार्दछ जिन्दगीमा…, पर्खि बसँे आउला भनी, मेरो उठ्ने पालो…, झरेको पात झैँ भयो उजाड मेरो जिन्दगी…, यति धेरै माया दिई मनभरि दुःख नदेऊ…., केही मीठो बात गर, रात त्यसै ढल्दैछ…, आजै र राती के देखेँ सपना, मै मरि गएको …, माया गर्नेको चोखो माया पनि देखियो, वाचा गर्नेको वाचा बन्धन पनि देखियो…, तिम्रो जस्तो मुटु मेरो पनि…, यो सम्झने मन छ, म बिर्सु कसरी तिमी नै भनिदेउ, ए जाने निठुरी… लगायत रहेका छन् ।

मोरङको सुन्दरहरैंचा नगरपालिका स्थित हरैँचामोडमा आयोजित कार्यक्रममा प्रमुख अतिथि प्रदेश सभा सदस्य लोकप्रसाद संग्रौला रहेका थिए । जिउँदो हुँदै कलाकारलाई सम्मान गर्नुपर्छ भन्ने मूल ध्येयका साथ हरेक वर्ष थुप्रै कलाकारलाई सम्मान गर्दै आएको पलेँटी साझले वरिष्ठ लोक गायक तुलसी पराजुली र गायिका रेखा शाहलाई सम्मान गरेको छ ।

यसैगरी गायिका काव्या आचार्यले नारायण गोपालका गीतमा आफ्नो स्वर दिएर कार्यक्रमको माहोल तताएकी थिइन् ।

सम्मानित कलाकारमध्ये गायिका शाहले ‘सिमसिमे पानीमा, ज्यानले बेइमान गर्छौ कि जिन्दगानीमा…’ बोलको गीत गाएकी थिइन् । वि. सं. २०४९ सालमा रेडियो नेपालले आयोजना गरेको अधिराज्यव्यापी लोकगीत प्रतियोगितामा शाहले गाउँले लोक भाकामा आफ्नै लय र शब्द संकलनमा सो गीत गाएकी थिइन् । सो प्रतियोगितामा उनी पहिलो भइन् । धादिङमा जन्मेकी रेखाले सिमसिमे पानीमा…, नजिक छौ तिमी…, साइँली माइली…, तिमीलाई केही…, तस्बिरमात्र लगायतका थुप्रै गीत गाइसकेकी छिन् ।

सम्मानित गायक पराजुलीको पहिलो गीत ‘नरोई बस है मेरी आमा, म गएँ मुग्लान, नमरी बाँचे फर्केर आउला, दशैंको टीकामा…’ २०५१ सालमा रेकर्ड भएको थियो । यही गीत नै उनको पहिलो गीत थियो । २०५७ सालमा बजारमा आएको ‘खोटाङ जिल्ला दिक्तेल बजार…’ बोलको गीतबाट नेपाली लोक गीतको क्षेत्रमा स्थापित भएका पराजुलीको ‘कान्छीको छाता ढल्काइदेऊ यता…, सालैज्यू, सालैज्यू…, पाटनैको पातलो चिउरा…, आकाशैको कालो बादल…, लेकैमा चौंरी, चौंरीको छुर्पी… लगायतका गीतहरु निकै चर्चित छन् ।

नझरेका फूलहरु कला केन्द्रले दर्जनौ कलाकारलाई विराटचोकमा ल्याएर सम्मान गर्दै आएको केन्द्रका अध्यक्ष केपी घिमिरेले बताए । कार्यक्रममा साहित्कार छवि वैरागी घिमिरे, गीतकार जेबी थुलुङ, गायिका भूमा अधिकारी, यमुजना पराजुलीलगायतको उपस्थिति रहेको थियो । पराजुली र अधिकारीले पनि नारायण गोपालका गीतहरु गाएका थिए । गायक दुर्गा पराजुलीले नारायण गोपालको ‘पोखिएर घामको झुल्का भरी सँघारमा…’ बोलको गीत गाएर कार्यक्रमको शुुरुवात गरेका थिए ।

 

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

सुनसरीका सञ्चारकर्मीले निर्माण गरेको सर्ट फिल्म ‘चेत’ यूएनडीपीको उत्कृष्ट वीसमा

Published

on

विराटचाेक  सुनसरीका सञ्चारकर्मीहरुले निर्माण गरेको जातीय विभेद विरुद्धको सर्ट फिल्म ‘चेत’ यूएनडीपीको उत्कृष्ट २० मा पर्न सफल भएको छ ।

जातीय विभेद विरुद्ध सचेतना जगाउने उद्देश्यले यूएनडीपीको आह्वानमा देशभरबाट निर्माण भएका ७० मध्ये सञ्चारकर्मी रोहित खनाल र रेवती निरौलाको टीमले निर्माण गरेको उक्त सर्ट फिल्म उत्कृष्ट २० मा छनोट भएको हो । रोहित खनालले निर्देशन गरेको यो सर्ट फिल्मलाई केशवजीले लेखेका हुन् ।

सर्ट फिल्ममा रेवती निरौला र कमल नेपालको मुख्य भूमिका रहेको छ । सर्ट फिल्मको छायांकन तथा सम्पादन रोहितले नै गरेका हुन् । जातीय विभेद विरुद्ध सचेतना जगाउने अधिकांश फिल्मभन्दा यो सर्ट फिल्म फरक ढंगले निर्माण गर्ने कोशिश गरिएको निर्देशक खनालले बताए ।

जबसम्म चेतनामा परिवर्तन हुँदैन तबसम्म जातीय विभेद अन्त्य हुन नसक्ने विषयलाई फिल्ममा समेटिएको उनको भनाइ छ । ३ मिनेटको सर्ट फिल्म ‘चेत’मा एक ब्राह्मण समुदायका व्यक्तिले कोरोना भाइरस संक्रमण भएको बेला आइसोलेसनमा ‘अछुत’ भएर बस्दा दलितहरुको पीडा महसुस गरी छुवाछुत त्यागेको कथा छ । यूएनडीपीले फेसबुक पेजमा पोष्ट गरेको दुई हप्तासम्म आउने भ्युज, कमेन्ट र लाइकलाई आधा र निर्णायक मण्डलको निर्णयलाई आधा अंकभार दिएर नजिता प्रकाशन गर्ने जनाइएको छ ।

Continue Reading

Banner

सुनको भाउ १००० रुपैयाँ बढ्यो, चाँदीको ३० रुपैयाँ

Published

on

विराटचोकः आज सुन र चाँदी दुवैको भाउ बढेको छ । सुनको भाउ तोलामा १ हजार रुपैयाँ तथा चाँदीको भाउ तोलामा ३० रुपैयाँ बढेको हो ।

नेपाल सुनचाँदी व्यवसायी महासंघका अनुसार आज छापावाल सुनको भाउ प्रति तोला ९३ हजार ७ सय रुपैयाँ कायम भएको छ । तेजाबी सुनको भाउ प्रति तोला ९३ हजार २ सय रुपैयाँ र असली चाँदीको भाउ प्रति तोला १ हजार ३ सय १५ रुपैयाँ निर्धारण भएको छ ।

हिजो र अस्ति सुनको भाउ तोलमा १ सय रुपैयाँका दरले बढेको थियो ।

 

Continue Reading

Banner

सुनवर्षी नगरपालिकाको प्रशासकीय भवन उद्घाटन

Published

on

विराटनगरः सुनवर्षी– ९ मुस्लिम टोलमा सुनवर्षी नगरपालिकाको प्रशासकीय भवन सञ्चालनमा आएको छ । भूकम्पप्रतिरोधी सो भवनको नेपाली कांग्रेसका नेता एंव पूर्व मन्त्री डा मीनेन्द्र रिजालले उद्घाटन गरे ।

स्थानीयले उपलव्ध गराएको १ बिघा ६ कठ्ठा जग्गामा ३ करोड ४१ लाख रुपैयाँको लागतमा पालिकाले भवन निर्माण भएको नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत पुरुषोत्तम घिमिरेले बताए । २०७६ साल चैत १० गते भवनको शिलान्यास भएको थियो । बाबुल एण्ड खान जेवी सुनसरीले समय अगावै भवन निर्माण गरेर हस्तान्तरण गरेको घिमिरेले बताए ।

भवन निमार्णका लागि प्रदेश सरकारबाट १ करोड तथा जिल्ला समन्वय समिति मोरङबाट ७६ लाख रुपैयाँ सहयोग प्राप्त भएको कार्यक्रममा जानकारी गराइएको थियो ।
भवन उद्घाटन गर्दै सांसद डा. रिजालले सुनवर्षी नगरपालिकाले विकास निर्माणसँगै पूर्वाधार निमार्णमा समेत उल्लेखनीय काम गरेको बताए । भवन निर्माणपछि पालिकाले दिेने सेवा थप प्रभावकारी हुने उनको भनाइ थियो ।

नगरपालिकाका मेयर कालीप्रसाद दासले सीमित स्रोत साधनका बाबजुद नगरपालिकाले सडक निर्माण कालोपत्रे तथा कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्यलगायतका क्षेत्रमा काम गरिरहेको बताए । भवन निर्माणका लागि स्थानीय महताव आलम, हामी अव्दुल रहिम, जमिमुल रहमान, खुर्सिद आलम, इस्तियाक अहमद, उतिउर रहमान लगायतले जग्गा प्रदान गरेका थिए । जग्गादातालाई कार्यक्रममा सम्मान गरिएको थियो ।

उद्घाटन कार्यक्रममा प्रदेश सांसद लीलाबल्लभ अधिकारी, रतुवामाई नगरपालिकाका मेयर रविन राई, सुनवर्षी नगरपालिकाकी उपमेयर मन्जु राई, वडाध्यक्ष तेजनारायण ताजपुरिया, नेपाली कांग्रेसका नेता गोपालराज भण्डारी तथा जग्गादात महताव आलम तथा पदमविनोद घिमिरे लगायतले आफ्नो भनाइ राखेका थिए ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक