Connect with us
Advertisement
Advertisement

घरको छतमा कसरी सम्भव भयो अमला, कागतीदेखि केरा खेती

Published

on

विराटचोकः लकडाउनका कारण अहिले तरकारीको भाउ महङ्गिएको छ । तरकारी लिन पसलसम्म जान पनि कोरोना संक्रमणको डर हुन्छ । तरकारी पसलसम्म कसरी सुरक्षित तरिकाले जाने र फर्किने भन्ने डर मनमा रहिरहेको हुन्छ ।

   

 

तर, यस्तो समयमा पनि आफ्नै घरको छतमा गरिएको कौसी खेतीका कारण यो त्रासदेखि पर रही लकडाउनको पूर्ण पालना गर्ने परिवार पनि पाइन्छन् । मोरङको सुन्दरहरैंचा नगरपालिका वडा नम्बर ९ बस्ने गोविन्द आचार्यले घरको छतमा खेती गरेर अर्गानिक सागसब्जी खाने गरेका छन् । यो खेती गर्नका लागि लागत धेरै लाग्दैन ।

‘माछाको सामान्य क्रेट, बाल्टी, गमला लगायतले नै हुन्छ,’ आचार्यले भने, ‘यहाँ मेरोमा माछाको क्रेट २० ओटा जति छ ।’ उनको छतमा कागती, आँप, वन अमला, अम्बा, केरा, उखु, नीमपत्ता, मुन्तला, अङ्गुर, अनार, सजिवन, वरपीपल आदि रहेका छन् । वास्तुशास्त्रअनुसार शुभ मानिने र सकारात्मक ऊर्जा दिने भएकाले केरा, उखु लगाएको उनी बताउँछन् ।

सुन्तलाजस्तै देखिने अमिलो जातको फल मुन्तला उनको कौसीमा फलेको छ । ‘यो सिमटस भेराइटी भन्छ । यो चाहिँ अर्नामेन्टल प्लान्ट नै हो,’ उनले भने, ‘सुन्तला नै चाहिँ अलि गारो हुन्छ ।’ किन्नो जातको पाकिस्तानी भेराइटीको पाकिस्तानी सुन्तला चाहिँ फलाएको उनी बताउँछन् । नेपालमा हुने सुन्तला भने यो मौसममा नफल्ने उनले बताए ।

यसरी खेती गर्नुको उद्देश्य पनि उनले बताए । बजार क्षेत्रमा अलि बढी धुँवाधुलो हुने र हरियाली नदेखिने हुनलो अक्सिजन कमी भएर लाग्ने विभिन्न रोग लाग्छन् ।
‘यसरी सबैको घरमा सब्जी र फलफूल रोप्ने हो भने शहर नै हरियाली हुन्छ र घरमा बस्दा कसरत पनि हुन्छ’, उनले भने, ‘शरीरलाई फुर्तिलो बनाउन व्यायाम आवश्यक छ ।’ घरमा भएका १ सय गमलालाई सिँचाइ गर्दै विभिन्न फूलको बास्ना अनि फूल देख्दा धेरै रोग आफैँ निको भएको आभास समेत यसले दिलाउने उनको बुझाइ छ । दैनिक २ घण्टा समय निकालेर सबै फलफूललाई स्याहार्न सकिने उनकी श्रीमती लक्ष्मी आचार्य बताउँछिन् ।
उनले स्कुस, तोरी, रायो, लट्टे, जिम्मु, धनियाँ, पुदिना, सिमी, बोडी, बेथु, तितेकरेला, पान, कच्छु, ड्रागन फुड, खुर्सानी, लगायत धेरै प्रकारका तरकारी घरभित्रै फलाएको देख्दा बाटो हिँड्ने जो कोहीको आँखा त्यही छतमा पुग्ने गर्दछ ।

कसरी गर्ने घरको छतमा खेती
सामान्यतः माछा ल्याइने क्रेटमा माटो प्रयोग गरेर खेती गर्ने गरिन्छ । माटो र बजारमा पाइने नरिवलको काेकोपिट, मिसाएर प्रयोग गर्दा सिँचाइ गर्न सजिलो हुन्छ । दैनिक पानी लगाउनेभन्दा पनि मौसमअनुसार पानी लगाउनुपर्छ ।

प्राङ्गारिक पदार्थ भएको दोमट माटो प्रयोग गर्ने र चिम्ट्याइलो माटो भए ४० प्रतिशत माटो, ४० प्रतिशत मल र २० प्रतिशत बालुवा हाल्नुपर्ने हुन्छ । मल्चिङ गरेर घरबाट निस्किएको कुहिने फोहोर व्यवस्थापन गर्न पनि यो खेती राम्रो हुन्छ । कौसी खेती गर्न उनी सबैलाई अग्रहसमेत गर्दछन् ।

अहिलेको सिजनमा भिण्डी, काँक्रो, लट्टे, र अलि पछि घिरौँला, तीतेकरेला लगाउँदा हुन्छ । कुरिलो स्वस्थकर भएकाले सबैले यसलाई रोपेर सेवन गर्दा स्वास्थ्यलाई राम्रो हुने उनी बताउँछन् ।
(आचार्य कृषि ज्ञान केन्द्र संखुवासभाका कार्यालय प्रमुख हुन् ।)

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
2 Comments

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

महानगरपालिकाले कक्षा ११ को परीक्षाको कार्यतालिका प्रकाशन गरेकोमा साझा युवा संगठनको आपत्ति

Published

on

विराटनगरः पछिल्लो समय विराटनगर महानगरपालिकामा दिनहुँ कोरोना संक्रमितको संख्या बढिरहे पनि त्यसलाई बेवास्ता गरी कक्षा ११ को परीक्षा तालिका सार्वजनिक गरेकोमा साझा युवा संगठन प्रदेश नम्बर १ ले आपत्ति जनाएको छ ।

स्थानीय सरकारले दोष जति केन्द्रलाई थुपारी विद्यार्थी र अविभावकको मनोविज्ञान नबुझी शैक्षिक संस्थाको दबाबमा परी परीक्षा सञ्चालन गर्ने तयारी गर्नु पूर्ण रुपमा गलत रहेको आफ्नो निष्कर्ष रहेको संगठनले जनाएको छ ।

संगठनले परीक्षा नियन्त्रण कार्यालयमा सम्पर्क गरी बुझ्दा नगरले परीक्षा नलिए हुन्थ्यो भन्ने धारणा पाइएको पनि विज्ञप्तिमा उल्लेख छ । नगर प्रमुख तथा स्थानीय सरोकारवालाले पुनर्विचार गरी परीक्षा स्थगित गरियोस् भन्ने आफ्नो माग रहेको संगठनका प्रदेश नम्बर १ संयोजक सरोज नेपालद्वारा जारी विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

Continue Reading

प्रदेश नं. १

ट्याक्टरको ठक्करबाट पैदलयात्रीको मृत्यु

Published

on

ताप्लेजुङः ताप्लेजुङको फुङलिङ–७ बस्ने २६ वर्षीय दीपेन्द्र ओख्राबु लिम्बूको ट्याक्टरको ठक्करबाट मृत्यु भएको छ । आज बिहान साढे १० बजे सोही स्थानमा ना ६ त ३००० नम्बरको ट्याक्टरले पैदल हिँडिरहेका लिम्बूलाई ठक्कर दिएको थियो ।

उनको घटनास्थलमा नै मृत्यु भएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय ताप्लेजुङले जनाएको छ । ठक्कर दिने ट्याक्टर नियन्त्रणमा लिइएको र चालक फरार रहेकाले उनको खोजी भइरहेको सो कार्यालयले जनाएको छ ।

Continue Reading

Banner

प्रेस युनियन मोरङमा नयाँ नेतृत्व

Published

on

विराटचोकः नेपाल प्रेस युनियन मोरङले नयाँ नेतृत्व पाएको छ । बेलबारीमा रहेर पत्रकारिता गर्दै आएका भोजराज बस्नेतले शनिबारदेखि कार्यभार सम्हालेका छन् ।

युनियनको मोरङ शाखाको गत अधिवेशनमा २ जनाले उम्मेद्वारी दिएपछि सर्वसम्मत बनाउने क्रममा १ कार्यकाललाई २ जनाले आधाआधा अवधि चलाउने सहमति भएको थियो । सोही सहमतिअनुसार पूर्ण कार्यकालको पहिलो आधा अवधि सम्हालेका कुमार लुइँटेलले बस्नेतलाई पद तथा कार्यभार हस्तान्तरण गरेका हुन् ।

अध्यक्ष बस्नेतले पहिलो पटक विराटनगरबाहिर युनियनको नेतृत्व आएको बताउँदै पत्रकारको हक हितमा डटेर लाग्ने बताए । संगठनमा देखिएका बेथिति अन्त्य गर्न कडा कदम चाल्न पनि पछि नपर्ने उनले बताए । उनी बेलबारीमा रहेको रेडियो बेतना र निरन्तर मिडिया गु्रपका अध्यक्ष हुन् ।

कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि सुन्दरहरैँचा नगरपालिकाका नगरप्रमुख शिवप्रसाद ढकालले नयाँ सबैसँग समन्वय गरेर अघि बढ्न अनुरोध गरे । नयाँ ऊर्जाका साथ युनियनले काम गर्नुपर्ने उनको भनाइ थियो ।

कार्यक्रममा नेपाल प्रेस युनियन मोरङका प्रदेश संयोजक लीलाबल्लभ घिमिरे, पूर्व केन्द्रयी सदस्य शंकर खरेल, कांग्रेस महासमिति सदस्य महेन्द्र सुवेदी, उद्योगी भोलेश्वर दुलाल, कांग्रेस बेलबारीका सभापति शम्भु भट्टराई, युनियन मोरङका पूर्व अध्यक्ष मीनकुमार नवोदित, सुनसरी अध्यक्ष पवन अधिकारी, नेपाल पत्रकार महासंघ मोरङकी उपाध्यक्ष सुशीला पाठक लगायतले बस्नेतलाई सफल कार्यकालको शुभकामना दिएका थिए ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक