Connect with us
Advertisement
Advertisement

तपाईं मुस्कुराउनुहोस् र खुलेर जिउनुहोस्

Published

on

कोभिड १९ लाई निकै भयावह र डरलाग्दो बनाउने वा सोच्ने साथै आम मानिसमा मनोवैज्ञानिक ढंगमा विक्षिप्त बनाउने वातावरणलाई अन्त्य गरौं ।

यो फोक्सोसँग सम्बन्धित जटिल प्रकारको समस्या हो । यसले मानिसलाई भेटेपछि पूर्ण रूपमा क्षति गर्छ वा मृत्यु नै गराउँछ भन्नु गलत हो । समयमा नै उपचार तथा नर्सिङ केयर व्यक्तिगत रुपमा वा कुनै स्वास्थ्य संस्थामा गर्न सकेको खण्डमा यसलाई निको पार्न सकिन्छ ।

अतः यो निकै ठूलो हाउगुजीजन्य समस्या भए तापनि उपचार गर्दा वा आफ्नो रोग प्रतिरोधात्मक क्षमतालाई बढाउँदा निको हुने एउटा स्वास्थ्य समस्या हो । आज विश्व जगतमा वा नेपालमा पनि नियमित रूपमा क्वारेन्टाइनमा उपचार गरी घर फर्किएका व्यक्तिहरु प्रशस्तै छन् । यस्ता ज्वलन्त उदाहरण हामी देख्न र भेट्न सक्छौँ, जो हामी दैनिक विभिन्न सञ्चार माध्यमबाट हेर्न वा थाहा पाउन सक्छौँ ।

अबको अवस्था भनेको कोरोना संक्रमण भएमा के गर्ने ? व्यक्तिगत, पारिवारिक, सामाजिक, आर्थिक वा नीतिगत रुपमा कसरी छुट्कारा पाउने वा रिकभर हुने त्यसमा केन्द्रित हुन जरुरी देख्छु । जीवनयापन वा सामाजिक जीवनको पाटोको रूपमा यस रोगको अवस्था वा चुनौतीलाई अंगीकार गर्दै बिस्तारै सहजतातर्फ उन्मुख हुँदै संक्रमणलाई कसरी क मगर्न सकिन्छ वा क्षतिलाई सामान्यीकरण गर्दै जीवनलाई सहजतातर्फ उन्मुख गर्न सकिन्छ । त्यो पाटोबाट सोच्न नितान्त आवश्यक भएको देखिन्छ ।

यसले कोरोना भाइरससँगको घुलमिल (एड्जसमेन्ट)लाई बढाउने र हाल भइरहेको आर्थिक, सामाजिक तथा मानवीय भौतिक जीवनको पाटोलाई पुगेको क्षतिलाई बिस्तारै मलम लगाउने र पुनर्जीवन दिनेतर्फ पनि सोच्ने समय आएको महशुस भएको छ ।

कोरोना भाइरससँगको सामाजिक घुलमिल कसरी बढाउन सकिन्छ त भन्ने सन्दर्भमा कुरा गर्दा वर्तमान अवस्थामा हामीले प्रयोग गरिरहेको तथा अपनाउँदै आइरहेको केही व्यक्तिगत व्यवहारलाई निरन्तरता दिन सकिन्छ वा त्यसलाई जीवन र जगतको एउटा भागको रुपमा विकास तथा स्थापना गर्दै स्थायित्व बनाउन सकिन्छ । जस्तोः मास्क सदैव प्रयोग गर्ने, साबुनपानीले सदैव हातमुख धुने, हेण्ड स्यानिटाइजरको प्रयोग गर्ने र सामाजिक तथा भौतिक दूरी कायम गर्ने ।

साथै कोरोना संक्रमित बढेसँगै यसको उपचार तथा व्यवस्थापन गर्ने अवस्थामा सामाजिक विभेद पनि बढेको हामीले देखिरहेका छौँ । यसमा तपाई हामीले विभिन्न पत्रपत्रिका, सञ्चार माध्यम तथा सामाजिक सञ्चार माध्यमबाट सम्प्रेषण गर्ने सूचना वा समाचारहरु नै निकै भारी भएको हामी देखिरहेका छौं । अत सञ्चारकर्मीहरुले त्यसलाई गहन अध्ययन गरेर मात्र समचार प्रेषित गर्दा गोपनीयता उल्लङ्घन नहुने तथा सामाजिक रुपमा हुने विभेद घट्नेजस्ता कुराको केही हदसम्म उजागर हुने कुरामा निश्चिन्त हुने अवस्था सिर्जना हुने थियो ।

आजभोलि भन्दाभन्दै तपाईं हाम्रो घरको मूल ढोकासम्म कोरोना भाइरस आइसकेको छ । यसले कुनै पनि विभेद र भेदभावबिना नै तपाईंहाम्रो शरीरलाई माया गर्ने वा हाम्रो घरको मूल ढोकाभन्दा भित्रसम्म छिर्न सक्छ भन्ने कुरा मनन गर्दै यस रोगबाट बच्न र बचाउन तपाईं सम्पूर्णमा हार्दिक नमन गर्दछु ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

प्रदेश नं. १

रुकुम घटना : दोषीलाई कारबाहीको माग गर्दै विरोध प्रदर्शन

Published

on

विराटचोकः रुकुम पश्चिमको चौरजहारी नगरपालिकाको सोती भन्ने स्थानमा गत जेठ १० गत मारिएका नवराज विकसहितका मृतकका परिवारको न्यायका लागि केराबारीमा र्याली निकालिएको छ । भएको घटनाका दोषीलाई कारवाहीको माग गर्दै मोरङको केराबारीमा र्याली निकालिएको छ । अन्तरजातीय प्रेमबाट सिर्जित घटनाको विरोध गर्दै सो घटनामा संलग्न दोषीलाई हदैसम्मको कारबाहीको माग गर्दै नेपाली काङ्ग्रेसको भातृ संगठन नेपाल दलित संघ केराबारीले र्याली निकालेको हो ।


जाजरकोटका नवराज बिक तथा रुकुमको चौरजहारीकी मल्ल थरकी युवतीबीच प्रेम सम्बन्ध रहेको र सो सम्बन्धलाई विवाहमा परिणत गर्न नवराज साथीसहित प्रेमिकाको घर गएका थिए । तर नवराजलाई जातीय गालीगलौजसहित अपमान गरी गाउँले र वडाध्यक्षसहित मिली लखेटेर कुटपिट गरेका थिए ।
हत्याकाण्ड सम्पुर्ण दोषीहरूलाई कडा कार्वाहीको माग राख्दै मंगलबार नेपाली काङ्ग्रेसको भातृ संगठन नेपाल दलित संघ मार्फत केराबारी बजारमा विरोध र्याली गरी केराबारी गाउँपालिका मार्फत गृहमन्त्री समक्ष ज्ञापनपत्र बुझाइएको नेपाल दलित संघ केराबारीका अध्यक्ष सरु सुनामले बताए

Continue Reading

अर्थ

इटहरीको वडा नम्बर १ का किसानालाई पनि कोरली गाई वितरण

Published

on

इटहरीः इटहरी उपमहानगरले इटहरीको वडा नम्बर १ का पनि २५ जना किसानलाई कोरली गाई वितरण गरेको छ । इटहरीकी उपमेयर लक्ष्मी गौतमले वडा नम्बर १ का २५ जना किसानलाई २५ ओटा कोरली गाई वितरण गरेकी हुन् ।

इटहरीलाई दूधमा आत्मनिर्भर बनाउन गाईपालन क्षेत्र घोषित वडाका किसानलाई कोरली गाई वितरण गरिएको उपमेयर गौतमले बताइन् । केही दिन अघिमात्र इटहरी २० का २५ जना किसानलाई इटहरीका मेयर द्वारिकलाल चौधरी र उपमेयर लक्ष्मी गौतमले २५ वटा कोरली गाई वितरण गरेका थिए ।

अब वडा नम्बर २ का २५ जना किसानलाई पनि कोरली गाई वितरण गरिने बताइएको छ ।

इटहरीका २५ जना किसानलाई नगरपालिकाले दियो कोरली गाई

Continue Reading

Banner

नेपालमा ५४ हजार ४ सय २४ पीसीआर परीक्षण, आरडीटी ९७ हजार ९ सय ६७

Published

on

विराटचोकः हालसम्म नेपालमा ५४ हजार ४ सय २४ नमूनाको पीसीआर परीक्षण गरिएको छ । हिजो यो संख्या ५१ हजार ६ सय ४२ थियो ।

स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार ९७ हजार ९ सय ६७ नमूना आरडीटी विधिबाट परीक्षण गरिएको छ । यो संख्या हिजो ९५ हजार १ सय १२ थियो । नेपालका ४६ जिल्लामा कोरोना भाइरस संक्रमण पुष्टि भएको छ । हिजो ४३ जिल्लामा मात्रै कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको थियो ।

यस्तो छ जेठ १३ गतेसम्मको प्रादेशिक अवस्थाः

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

nispakshyakhabar@gmail.com
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक