Connect with us
Advertisement
Advertisement

अत्याधुनिक शौचालयभित्र पुस्तकालय, युरोपमा देखेको सपना सुन्दरहरैंचामा पूरा (शौचालय दिवस विशेष) 

Published

on

विराटचोकः पीएलओ ग्रुप प्रालिका निर्देशक भोलेश्वर दुलाल ७ वर्ष अघि पारिवारिक भ्रमणको सिलसिलामा युरोपमा थिए । त्यहाँ उनले यस्तो सार्वजनिक शौचालय देखे जसले उनलाई सोचमग्न बनाइदियो ।

एउटा शौचालयमै धेरै सुविधा उनले पहिलो पटक देखे । अब आफ्नो देशमा र आफ्नो नगरमा नै यस्ता शौचालय बनाउने भनेर उनले सपना देखिहाले । र, युरोपबाटै फर्किनासाथ उनी योजना बनाउन थाले । आफ्नै गृहनगर सुन्दरहरैँचामा एउटामात्रै होइन ८ वटा शौचालय बनाउने अठोटका साथ उनी छलफलमा जुटे ।

सुन्दरहरैंचाको विराटचोक, सलकपुर, हरैँचा, खोर्साने, मृगौलिया, बलिया, गोठगाउँ र गछियामा सुविधासम्पन्न शौचालयका बनाउने निर्णय भयो । शौचालयसँगै अत्याधुनिक इ–लाइब्रेरी, स्मोकिङ जोन, ब्युटी पार्लर, सैलुन पनि सञ्चालन गर्ने र शौचालय सफाइ गर्ने घरवारविहीन श्रमिकलाई शौचालयको तेस्रो तलामा आवास सुविधा दिने निर्णय भयो । जसका लागि जग्गा खोजी गर्दा केही ठाउँमा निःशुल्क र केही ठाउँमा कम मूल्यमा जग्गा पाइयो ।

त्यसपछि विराटचोक, सलकपुर र खोर्सानेमा भवन बनाउन शुरु भयो । यीमध्ये खोर्सानेको भवन निर्माणाधीन अवस्थामा छ । विराटचोक र सलकपुरका भवन भने निर्माण सम्पन्न भएर सञ्चालनमा आइसकेका छन् । शौचालय निर्माण महाअभियानका संयोजक दुलालले शौचालय निर्माणका लागि हालसम्म १ करोड २ लाख रुपैयाँ नगरपालिकाबाट प्राप्त भएको र १ करोड २७ लाख १६ हजार ४ सय ५२ रुपैयाँ संकलन गरिएको जानकारी दिए ।

गत असोज २७ गते प्रदेश नम्बर १ का मुख्यमन्त्री शेरधन राईले सलकपुरमा आयोजित कार्यक्रममा सलकपुर र विराटचोकमा बनेका सार्वजनिक शौचालयको उद्घाटन गरे । उनले सबै एकजुट भएर काम गरे सबै कुरा सम्भव हुने बताउँदै यस्तो सिर्जनशील सोच अन्य पालिकाले पनि आत्मसात गरी ती सोचलाई कार्यान्वयन गराउनुपर्नेमा जोड दिए । शौचालय निर्माणका लागि हालसम्म १ करोड २ लाख रुपैयाँ नगरपालिकाबाट प्राप्त भएको र १ करोड २७ लाख १६ हजार ४ सय ५२ रुपैयाँ संकलन गरिएको बताए । सार्वजनिक शौचालय नहुँदा सवारी साधन जंगलमा सवारी रोकी शौच गर्ने क्रम रहेकाले त्यसलाई रोक्न यो अभियानले साथ दिने उनको भनाइ थियो ।

यस्ता छन् शौचालयका विशेषता
यी शौचालयमा पुस्तकालय र एसीजडित सैलुन रहेका छन् । यस्तै धूमपान गर्नेका लागि अलग्गै कोठा (स्मोकिङ जोन) बनाइएको छ । मोबाइल चार्ज गर्ने ठाउँ हुनुका साथै महिला, पुरुष र अशक्तका लागि बेग्लाबेग्लै शौचालय र स्नानघर छन् भने रजस्वला भएका महिलाका लागि प्याडको पनि व्यवस्था छ ।  अपाङ्गमैत्री सो शौचालयको सुरक्षाका लागि गार्ड रुम पनि बनाइएको छ । बीचको तलामा इ लाइब्रेरीको व्यवस्था गरिएको छ ।

सैलुन, कफी सप, स्मोकिङ जोनको साथै तौल नाप्ने मेसिन, मोबाइल चार्ज गर्ने ठाउँ र शौचालय तल्लो तलामा रहेका छन् । भवनको दोस्रो तलामा रहने पुस्तकालयका लागि पुस्तक सङ्कलन कार्य भइरहेको छ । यसका लागि इन्द्रपुर जेसीजले समन्वय गरिरहेको छ ।

इन्द्रपुर जेसीजका अध्यक्ष गणेशप्रसाद भट्टराईका अनुसार दुवै ठाउँका पुस्तकालयका लागि १ हजार थानभन्दा बढी पुस्तक सङ्कलन भइसकेका छन् । पुस्तक सङ्कलनको लागि जेसीजका १ सय ५६ शाखालाई अनुरोध गरिएको छ । दुवै ठाउँको पुस्तकालय व्यवस्थापनका लागि तत्काललाई २ जना कर्मचारीको व्यवस्था गरिएको छ ।

हरेक दिन बिहान ११ बजेदेखि बेलुका ५ बजेसम्म पुस्तकालय खुला हुने गरेको भट्टराईले बताए । पाठकले पुस्तकालयमा गएर निःशुल्क अध्ययन गर्न सक्छन् । अवस्था सहज भएपछि वार्षिक शुल्क लिने योजना रहेको पनि उनले जानकारी दिए । अहिले शनिबार १ दिन पुस्तकालय बन्द भए पनि आइतबार बिदा दिएर अन्य दिन पुस्तकालय खोल्ने तयारी भइरहेको पनि उनले बताए । इच्छुक व्यक्तिले पुस्तकालयलाई पुस्तक दिएर सहयोग गर्न सक्ने र त्यसको अभिलेख राखिने पनि भट्टराईले जानकारी दिए ।

शौचालय प्रवेश गर्नका लागि शुरुमै मेसिनमा सिक्का खसाउनुपर्नेछ, अनिमात्रै ढोका खुल्छ । तर केही समयका लागि शौचालय प्रवेश पनि निःशुल्क गरिएको बताइएको छ ।

सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाले वर्षभरि सञ्चालन हुने सबै योजनाबाट २ प्रतिशत रकम काटेर शौचालयलाई सहयोग गरेको जनाएको छ । शौचालयको फोहोरबाट ४५ घनमिटरको बायोग्यास जडान गरिएको छ । यसबाट उत्पादन हुने विद्युतले शौचालय र लाइब्रेरीका साथै अन्य ६ घरलाई बिजुली उपलब्ध हुने बताइएको छ ।

शौचालय सञ्चालनको जिम्मेवारी उद्योग वाणिज्य संघले लिएको छ ।

Banner

सुन्दरहरैंचाका विद्यालय आइतबारदेखि सञ्चालन हुने

Published

on

विराटचोकः मोरङको सुन्दरहरैंचा नगरपालिका क्षेत्रका सामुदायिक र संस्थागत विद्यालय मङ्सिर १४ गते आइतबारदेखि खुल्ने भएका छन् । सरकारले कोभिड–१९ संक्रमणको जोखिम नभएका अथवा कम भएका स्थानीय तहमा विद्यालय सञ्चालन गर्न पाउने गरी कात्तिक २० गते ‘विद्यालय सञ्चालन सम्बन्धी कार्यढाँचा–२०७७’ जारी गरेपछि सुन्दरहरैंचाका विद्यालय आइतबारदेखि सञ्चालन हुने भएका हुन् ।

नगरपालिकाको शिक्षा शाखाले गत सोमबार सार्वजनिक र संस्थागत विद्यालयहरुका प्रधानाध्यापकहरुको भेला गराई विद्यालय सञ्चालनसम्बन्धमा छलफल गरको थियो । विद्यालय सञ्चालन सम्बन्धी कार्यढाँचा–२०७७ अन्तर्गत रहेका विकल्पहरुमध्ये विद्यार्थीको संख्या र उपलब्ध भौतिक पूर्वाधार व्यवस्थापनमा सहज हुने गरी विकल्प रोजेर सञ्चालन गर्न शिक्षा शाखाले निर्देशन गरेको हो ।

एउटा बेन्चमा बढीमा २ जना विद्यार्थी राखेर पहिलो चरणमा कक्षा ६ देखि माथि र दोस्रो चरणमा सबै कक्षा सञ्चालन हुन लागेका हुन् ।

Continue Reading

Banner

१९४८ थपिए कोरोना संक्रमित, ३१४० जना निको, २८ जनाको मृत्यु

Published

on

विराटचोकः गत २४ घण्टामा नेपालमा १ हजार ९ सय ४८ जना कोरोना संक्रमित थपिएका छन् । योसँगै संक्रमितको संख्या २ लाख २६ हजार २६ जना पुगेको छ ।

थप ३ हजार १ सय ४० जना निको भएसँगै निको हुनेको संख्या २ लाख ७ हजार ९ सय ९८ जना पुगेको छ । थप २८ जनाको मृत्युसँगै संक्रमणका कारण ज्यान गुमाउनेको संख्या १ हजार ३ सय ८९ जना पुगेको छ ।

स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार हालसम्ममा १६ लाख ९० हजार ५ सय ९ स्वाबको पीसीआर परीक्षण गरिएको छ । ६ सय ६९ जना क्वारेन्टिनमा र १६ हजार ६ सय ३९ जना आइसोलेसनमा रहेका छन् ।

Continue Reading

Banner

पोल्याण्डमा ९ लाख र चेक रिपब्लिकमा ५ लाख पुगे कोरोना संक्रमित

Published

on

विराटचोकः युरोपियन देश पोल्याण्डमा ९ लाख ९ हजार तथा चेक रिपब्लिकमा ५ लाख २ हजार कोरोना संक्रमित पुगेका छन् । युरोपियन देशमा कोरोना संक्रमितको संख्याको आधारमा पोल्याण्ड सातौँ तथा चेक रिपब्लिक दशौँ स्थानमा रहेका छन् ।

वर्ल्ड ओ मिटर्स डट इन्फोका अनुसार गत २४ घण्टामा पोल्याण्डमा १० हजार १ सय ३९ जना र चेक रिपब्लिकमा ५ हजार ८ सय ९६ जना संक्रमित थपिएका छन् ।

सम्बन्धित समाचारहरुः

जर्मनीमा ९ लाख, पोल्याण्डमा ८ लाख र रोमानियामा ४ लाख पुगे कोरोना संक्रमित

मेक्सिकोमा १० लाख, जर्मनीमा ८ लाख र पोल्याण्डमा ७ लाख पुगे कोरोना संक्रमित

इटलीमा ६ लाख तथा पोल्याण्ड र चेकमा ३ लाखभन्दा बढी कोरोना संक्रमित

चेक गणतन्त्रमा १ लाख कोरोना संक्रमित, ४२ देशमा लाखभन्दा बढी कोरोना संक्रमित

 

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक