Connect with us
Advertisement
Advertisement

अत्याधुनिक शौचालयभित्र पुस्तकालय, युरोपमा देखेको सपना सुन्दरहरैंचामा पूरा (शौचालय दिवस विशेष) 

Published

on

विराटचोकः पीएलओ ग्रुप प्रालिका निर्देशक भोलेश्वर दुलाल ७ वर्ष अघि पारिवारिक भ्रमणको सिलसिलामा युरोपमा थिए । त्यहाँ उनले यस्तो सार्वजनिक शौचालय देखे जसले उनलाई सोचमग्न बनाइदियो ।

एउटा शौचालयमै धेरै सुविधा उनले पहिलो पटक देखे । अब आफ्नो देशमा र आफ्नो नगरमा नै यस्ता शौचालय बनाउने भनेर उनले सपना देखिहाले । र, युरोपबाटै फर्किनासाथ उनी योजना बनाउन थाले । आफ्नै गृहनगर सुन्दरहरैँचामा एउटामात्रै होइन ८ वटा शौचालय बनाउने अठोटका साथ उनी छलफलमा जुटे ।

सुन्दरहरैंचाको विराटचोक, सलकपुर, हरैँचा, खोर्साने, मृगौलिया, बलिया, गोठगाउँ र गछियामा सुविधासम्पन्न शौचालयका बनाउने निर्णय भयो । शौचालयसँगै अत्याधुनिक इ–लाइब्रेरी, स्मोकिङ जोन, ब्युटी पार्लर, सैलुन पनि सञ्चालन गर्ने र शौचालय सफाइ गर्ने घरवारविहीन श्रमिकलाई शौचालयको तेस्रो तलामा आवास सुविधा दिने निर्णय भयो । जसका लागि जग्गा खोजी गर्दा केही ठाउँमा निःशुल्क र केही ठाउँमा कम मूल्यमा जग्गा पाइयो ।

त्यसपछि विराटचोक, सलकपुर र खोर्सानेमा भवन बनाउन शुरु भयो । यीमध्ये खोर्सानेको भवन निर्माणाधीन अवस्थामा छ । विराटचोक र सलकपुरका भवन भने निर्माण सम्पन्न भएर सञ्चालनमा आइसकेका छन् । शौचालय निर्माण महाअभियानका संयोजक दुलालले शौचालय निर्माणका लागि हालसम्म १ करोड २ लाख रुपैयाँ नगरपालिकाबाट प्राप्त भएको र १ करोड २७ लाख १६ हजार ४ सय ५२ रुपैयाँ संकलन गरिएको जानकारी दिए ।

गत असोज २७ गते प्रदेश नम्बर १ का मुख्यमन्त्री शेरधन राईले सलकपुरमा आयोजित कार्यक्रममा सलकपुर र विराटचोकमा बनेका सार्वजनिक शौचालयको उद्घाटन गरे । उनले सबै एकजुट भएर काम गरे सबै कुरा सम्भव हुने बताउँदै यस्तो सिर्जनशील सोच अन्य पालिकाले पनि आत्मसात गरी ती सोचलाई कार्यान्वयन गराउनुपर्नेमा जोड दिए । शौचालय निर्माणका लागि हालसम्म १ करोड २ लाख रुपैयाँ नगरपालिकाबाट प्राप्त भएको र १ करोड २७ लाख १६ हजार ४ सय ५२ रुपैयाँ संकलन गरिएको बताए । सार्वजनिक शौचालय नहुँदा सवारी साधन जंगलमा सवारी रोकी शौच गर्ने क्रम रहेकाले त्यसलाई रोक्न यो अभियानले साथ दिने उनको भनाइ थियो ।

यस्ता छन् शौचालयका विशेषता
यी शौचालयमा पुस्तकालय र एसीजडित सैलुन रहेका छन् । यस्तै धूमपान गर्नेका लागि अलग्गै कोठा (स्मोकिङ जोन) बनाइएको छ । मोबाइल चार्ज गर्ने ठाउँ हुनुका साथै महिला, पुरुष र अशक्तका लागि बेग्लाबेग्लै शौचालय र स्नानघर छन् भने रजस्वला भएका महिलाका लागि प्याडको पनि व्यवस्था छ ।  अपाङ्गमैत्री सो शौचालयको सुरक्षाका लागि गार्ड रुम पनि बनाइएको छ । बीचको तलामा इ लाइब्रेरीको व्यवस्था गरिएको छ ।

सैलुन, कफी सप, स्मोकिङ जोनको साथै तौल नाप्ने मेसिन, मोबाइल चार्ज गर्ने ठाउँ र शौचालय तल्लो तलामा रहेका छन् । भवनको दोस्रो तलामा रहने पुस्तकालयका लागि पुस्तक सङ्कलन कार्य भइरहेको छ । यसका लागि इन्द्रपुर जेसीजले समन्वय गरिरहेको छ ।

इन्द्रपुर जेसीजका अध्यक्ष गणेशप्रसाद भट्टराईका अनुसार दुवै ठाउँका पुस्तकालयका लागि १ हजार थानभन्दा बढी पुस्तक सङ्कलन भइसकेका छन् । पुस्तक सङ्कलनको लागि जेसीजका १ सय ५६ शाखालाई अनुरोध गरिएको छ । दुवै ठाउँको पुस्तकालय व्यवस्थापनका लागि तत्काललाई २ जना कर्मचारीको व्यवस्था गरिएको छ ।

हरेक दिन बिहान ११ बजेदेखि बेलुका ५ बजेसम्म पुस्तकालय खुला हुने गरेको भट्टराईले बताए । पाठकले पुस्तकालयमा गएर निःशुल्क अध्ययन गर्न सक्छन् । अवस्था सहज भएपछि वार्षिक शुल्क लिने योजना रहेको पनि उनले जानकारी दिए । अहिले शनिबार १ दिन पुस्तकालय बन्द भए पनि आइतबार बिदा दिएर अन्य दिन पुस्तकालय खोल्ने तयारी भइरहेको पनि उनले बताए । इच्छुक व्यक्तिले पुस्तकालयलाई पुस्तक दिएर सहयोग गर्न सक्ने र त्यसको अभिलेख राखिने पनि भट्टराईले जानकारी दिए ।

शौचालय प्रवेश गर्नका लागि शुरुमै मेसिनमा सिक्का खसाउनुपर्नेछ, अनिमात्रै ढोका खुल्छ । तर केही समयका लागि शौचालय प्रवेश पनि निःशुल्क गरिएको बताइएको छ ।

सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाले वर्षभरि सञ्चालन हुने सबै योजनाबाट २ प्रतिशत रकम काटेर शौचालयलाई सहयोग गरेको जनाएको छ । शौचालयको फोहोरबाट ४५ घनमिटरको बायोग्यास जडान गरिएको छ । यसबाट उत्पादन हुने विद्युतले शौचालय र लाइब्रेरीका साथै अन्य ६ घरलाई बिजुली उपलब्ध हुने बताइएको छ ।

शौचालय सञ्चालनको जिम्मेवारी उद्योग वाणिज्य संघले लिएको छ ।

Banner

सुन्दरहरैंचामा होम आइसोलेसनमा बसेकासहित मोरङमा आज ११ संक्रमितको मृत्यु

Published

on

विराटचोकः आज मोरङमा ११ जना कोरोना संक्रमितको मृत्यु भएको छ । होम आइसोलेसनमा ३ जना र अस्पतालमा ८ जना संक्रमितको मृत्यु भएको हो । नोबेल मेडिकल कलेजमा ४, विराट मेडिकल कलेजमा २ जना तथा कोशी अस्पताल र न्युरो अस्पतालमा एक–एक जनाको मृत्यु भएको हो ।

सुन्दरहरैंचा– १२ का ७९ वर्षीय कोरोना संक्रमित पुरुषको आज दिउँसो १२ बजे मृत्यु भएको हो । बैशाख २७ गते पीसीआर परीक्षण गराउँदा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएका उनी होम आइसोलेसनमा रहेका थिए ।

त्यस्तै, मोरङको जहदा गाउँपालिका–७ का ६० वर्षीय पुरुषको पनि होम आइसोलेसनमै मृत्यु भएको छ । उनको आज दिउँसो मृत्यु भएको हो ।

उता, विराटनगर –१३ का ५८ वर्षीय पुरुषको पनि होम आइसोलेसनमा मृत्यु भएको छ । उनलाई वैशाख १६ गते कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको थियो ।

विराट मेडिकल कलेजमा विराटनगर–९ का ५२ वर्षीय पुरुषको आज बिहान १० बजे मृत्यु भएको छ । उनी बैशाख १३ गते अस्पताल भर्ना भएका थिए ।

सिरहाको लहान–१ का ८० वर्षीय वृद्ध पुरुषको पनि विराट मेडिकल कलेजमै मृत्यु भएको छ । उनी मंगलबार उपचारका लागि अस्पताल भर्ना भएका थिए ।

विराटनगर महानगरपालिका–६ का ३९ वर्षीय पुरुषको बुधबार दिउँसो न्युरो अस्पतालमा मृत्यु भएको छ ।

नोेबेल शिक्षण अस्पतालमा चार जनाको मृत्यु भएको छ । सुनसरीको इनरुवा–१ का ७५ वर्षीय पुरुषको बिहान ३ बजे मृत्यु भएको थियो । सप्तरीकी ५५ वर्षीया महिलाको बिहान ७ बजे र विराटनगर – ९ की ८० वर्षीया महिलाको बिहान ८ बजे मृत्यु भएको थियो ।

नोबेलमै विराटनगर –१० का ४६ वर्षीय पुरुषको पनि मृत्यृ भएको छ । बैशाख २६ गते उनी अस्पताल भर्ना भएका थिए । उनको बिहान ८ बजे मृत्यु भएको थियो ।

उता, कोशी अस्पतालमा विराटनगर–१२ का ८० वर्षीय पुरुषको संक्रमणका कारण ज्यान गएको छ ।

Continue Reading

Banner

सुन्दरहरैंचामा भोलिदेखि निषेधाज्ञा कडा बनाइँदै, औषधी पसलबाहेक सबै व्यवसाय बन्द

Published

on

विराटचोकः कोरोना संक्रमणको दर बढ्दै गएको भन्दै सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाले भोलि बैशाख ३० गतेदेखि निषेधाज्ञालाई थप कडा बनाउँदै लाने भएको छ । औषधी पसलबाहेकका सबै व्यवसाय बन्द गर्न नगरपालिकाले अनुरोध गरेको छ ।

नगर प्रमुख शिवप्रसाद ढकालको अध्यक्षतामा नगरपालिका, उद्योग वाणिज्य संघ र स्थानीय प्रहरी प्रशासनको उपस्थितिमा आज बसेको बैठकले सो निर्णय गरेको हो ।

प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत डा. कृष्णबहादुर घिमिरेद्वारा जारी सूचनामा जनाइएअनुसार भोलिदेखि औषधी पसल तथा स्वास्थ्य संस्था र क्लिनिकबाहेक सबै प्रकारका व्यवसाय अर्काे सूचना  जारी नभएसम्म सञ्चालन गर्न पाइने छैन । बन्दको अवज्ञा गरी घरबाहिर निस्कने र औषधी पसलबाहेक अन्य व्यवसाय खोल्नेलाई प्रहरीले कडा कारवाही गर्ने सूचनामा जनाइएको छ ।

Continue Reading

Banner

महामारीको समयमा रगतको अभाव कम गराउन सुन्दरदुलारी उद्योग वाणिज्य संघको आयोजनामा रक्तदान

Published

on

विराटचोकः कोरोना महामारीको समयमा रगत संकलन कम हुँदा अस्पतालहरुमा रगतको अभाव हुन थालेपछि सुन्दरदुलारी उद्योग वाणिज्य संघले आज गछियामा रक्तदान कार्यक्रमको आयोजना गरेको छ ।

नेपाल रेडक्रस सोसाइटी सुनसरीको प्राविधिक सहयोगमा भएको कार्यक्रममा ३१ पिन्ट रगत संकलन भएको संघका अध्यक्ष किशोर कार्कीले जानकारी दिए ।

सुन्दरहरैंचामा संक्रमितको संख्या बढ्दै गएको अहिलेको अवस्थामा ब्लड बैंकमा पनि रगतको अभाव हुन थालेपछि कार्यक्रम आयोजना गरिएको बताइएको छ ।

स्वास्थ्य सुरक्षाका सबै मापदण्ड अपनाएर गरिएको स्वास्थ्यकर्मीको समन्वयमा गरिएको कार्यक्रममा उपस्थित रक्तदातालाई कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि वडा नम्बर ७ का अध्यक्ष चैतन्यप्रसाद सिटौलाले प्रशंसा पत्र वितरण गरेका थिए ।

https://www.facebook.com/NispakshyaKhabarDotCom/videos/482176216165521

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक