Connect with us
Advertisement
Advertisement

गौरादहमा राष्ट्रिय खाद्य बैंकले शुरु गर्याे बृहत कृषि परियोजना

Published

on

गौरादहः राष्ट्रिय खाद्य बैंकले झापाको गौरादहमा सञ्चालन हुने बृहत् कृषि परियोजनाको शुभारम्भ बैशाख १० गते गरेको छ । कृषिको क्षेत्रमा मात्रै काम गर्ने गरी स्थापित बैंकले देशका सबै जिल्लामा कृषि परियोजना शुरु गर्ने बताएको छ ।

गौरादह नगरपालिकाको वडा नम्बर ७ पुरानो ग्वालडुब्बास्थित ठकठकेमा बैंकले ३५ बिघा जग्गा १० वर्षको लागि लिजमा लिएर परियोजनाको काम अघि बढाएको हो । परियोजनाको बारेमा जानकारी दिँदै बैंकका कार्यकारी अध्यक्ष शंकरनाथ उप्रेतीले बैंकको यो दोस्रंो परियोजना भएको बताए । पाइलट प्रोजेक्टका रुपमा सञ्चालन हुने योजनाअन्तर्गत बर्दियाको गुलरियामा पहिलो परियोजनाको रुपमा ५ हजार बिघामा खेती शुरु गरिएको उनले बताए ।

‘रैथाने बालीको संरक्षण गर्नुका साथै जहाँ जुन जातको बाली बढी फल्छ सोही जातको बाली लगाउने हाम्रो योजना हो’, परियोजनाको बारेमा जानकारी दिँदै उनले भने, ‘बासमती धानलाई शुरुमा प्राथमिकता दिने हाम्रो योजना छ ।’ उत्पादन, भण्डारण र बिक्री सबैको जिम्मा बैंकले नै लिने र १० वर्षपछिको तथ्याङ्कमा सबैभन्दा धेरैलाई रोजगारी दिन सक्ने बैंकको रुपमा यो बैंकलाई चिनाइने उनले बताए ।

‘शुरुमा देशलाई खाद्यान्नमा आत्मनिर्भर बनाउँदै १० वर्षपछि खाद्यान्न निर्यात गर्ने लक्ष्य हाम्रो छ,’ उनले भने, ‘स्थानीय, प्रदेश र संघीय सरकारसँग मिलेर हामी काम अघि बढाउँछौँ ।’ सरकारी नीतिमा कृषिलाई प्राथमिकता दिने भनिए पनि व्यवहारमा त्यस्तो नदेखिएकोमा दुःख लागेको उनको भनाइ थियो ।

कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि गौरादह नगरपालिकाका मेयर रोहितकुमार साहले प्राविधिक ज्ञानको कमी एवम् गुणस्तरीइ मल र बीउको अभावमा कृषिमा उत्पादकत्व बढाउन नसकिएको बताए । प्रकृतिक प्रकोपले पनि किसानलाई नै बढी समस्यामा पार्ने जनाउँदै राजस्व र रोजगारी वृद्धि गर्न बैंक सफल होस् भन्ने कामना व्यक्त गरे । गौरादहमा धान, मकै र माछा उत्पादनको राम्रो सम्भावना रहेको उनको भनाइ थियो । किसानले प्रोजेक्ट तयार पारेर अनुदान लिने तर काम नगर्ने, कृषि सहकारीले किसानका समस्या नबुझ्ने गर्नाले कृषि क्षेत्रको विकास हुन नसकेको बताउँदै उनले नगरपालिकाले कृषि क्षेत्रलाई प्राथमिकतामा राखेर काम गर्ने प्रतिबद्धता जनाए ।

विशिष्ट अतिथि गौरादह नगरपालिकाकी उपमेयर गीतादेवी भेटवालले राज्यले कृषिमा देशलाई आत्मनिर्भर बनाउन लिएको नीतिलाई खाद्य बैंकको कार्यक्रमले सहयोग पुग्ने बताइन् । किसानलाई रोजगारीको वातावरण बन्ने देखेपछि आफूलाई यो कार्यक्रम राम्रो लागेको उनले सुनाइन् । गौरादहले पनि कृषिलाई प्रांथमिकतामा राखेकाले बैंकको उद्देश्य पूरा गराउन नगरपालिकाको नीति सहयोगी हुने बताइन् ।

कार्यक्रममा वडा नम्बर २ का अध्यक्ष हेमन्त कार्कीले शुभकामना मन्तव्य व्यक्त गर्दै कृषि माफियाले अनुदानको रकम दुरुपयोग गर्ने गरेकोमा त्यसलाई रोक्न बैंक सफल होस् भन्ने कामना गरेका थिए । कम भूमि भएको देश थाइल्याण्डले खाद्यान्न निर्यात गरिरहँदा बढी कृषियोग्य भूमि भएको नेपालले भने खाद्यान्न आयात गर्नुपर्ने लज्जास्पद अवस्था रहेको उनले बताए ।

कार्यक्रमका सभापति वडा नम्बर २ निवासी डिल्ली सेंढाईँले किसानले पाउने अनुदानमा लोभीपापीले आँखा गाडेको बताए । रासायनिक मलले माटो बिगारेको बताउँदै पहिले आफूले यही क्षेत्रमा १ बिघामा १ सय १५ मन गहुँ र १ सय मनसम्म धान फलाएको सुनाए । धान, मकै र गहुँको उत्पादन धेरै हुने उनको भनाइ थियो ।

कार्यक्रममा माटो तथा वनस्पतिविज्ञ प्रा. डा. चन्द्रप्रसाद पोखरेल, धानबाली विज्ञ भोलामान बस्नेत, बैंकका सञ्चालक ईश्वर लुइँटेललगायत सहभागी थिए ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

सुन्दरहरैंचामा होम आइसोलेसनमा बसेकासहित मोरङमा आज ११ संक्रमितको मृत्यु

Published

on

विराटचोकः आज मोरङमा ११ जना कोरोना संक्रमितको मृत्यु भएको छ । होम आइसोलेसनमा ३ जना र अस्पतालमा ८ जना संक्रमितको मृत्यु भएको हो । नोबेल मेडिकल कलेजमा ४, विराट मेडिकल कलेजमा २ जना तथा कोशी अस्पताल र न्युरो अस्पतालमा एक–एक जनाको मृत्यु भएको हो ।

सुन्दरहरैंचा– १२ का ७९ वर्षीय कोरोना संक्रमित पुरुषको आज दिउँसो १२ बजे मृत्यु भएको हो । बैशाख २७ गते पीसीआर परीक्षण गराउँदा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएका उनी होम आइसोलेसनमा रहेका थिए ।

त्यस्तै, मोरङको जहदा गाउँपालिका–७ का ६० वर्षीय पुरुषको पनि होम आइसोलेसनमै मृत्यु भएको छ । उनको आज दिउँसो मृत्यु भएको हो ।

उता, विराटनगर –१३ का ५८ वर्षीय पुरुषको पनि होम आइसोलेसनमा मृत्यु भएको छ । उनलाई वैशाख १६ गते कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको थियो ।

विराट मेडिकल कलेजमा विराटनगर–९ का ५२ वर्षीय पुरुषको आज बिहान १० बजे मृत्यु भएको छ । उनी बैशाख १३ गते अस्पताल भर्ना भएका थिए ।

सिरहाको लहान–१ का ८० वर्षीय वृद्ध पुरुषको पनि विराट मेडिकल कलेजमै मृत्यु भएको छ । उनी मंगलबार उपचारका लागि अस्पताल भर्ना भएका थिए ।

विराटनगर महानगरपालिका–६ का ३९ वर्षीय पुरुषको बुधबार दिउँसो न्युरो अस्पतालमा मृत्यु भएको छ ।

नोेबेल शिक्षण अस्पतालमा चार जनाको मृत्यु भएको छ । सुनसरीको इनरुवा–१ का ७५ वर्षीय पुरुषको बिहान ३ बजे मृत्यु भएको थियो । सप्तरीकी ५५ वर्षीया महिलाको बिहान ७ बजे र विराटनगर – ९ की ८० वर्षीया महिलाको बिहान ८ बजे मृत्यु भएको थियो ।

नोबेलमै विराटनगर –१० का ४६ वर्षीय पुरुषको पनि मृत्यृ भएको छ । बैशाख २६ गते उनी अस्पताल भर्ना भएका थिए । उनको बिहान ८ बजे मृत्यु भएको थियो ।

उता, कोशी अस्पतालमा विराटनगर–१२ का ८० वर्षीय पुरुषको संक्रमणका कारण ज्यान गएको छ ।

Continue Reading

Banner

सुन्दरहरैंचामा भोलिदेखि निषेधाज्ञा कडा बनाइँदै, औषधी पसलबाहेक सबै व्यवसाय बन्द

Published

on

विराटचोकः कोरोना संक्रमणको दर बढ्दै गएको भन्दै सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाले भोलि बैशाख ३० गतेदेखि निषेधाज्ञालाई थप कडा बनाउँदै लाने भएको छ । औषधी पसलबाहेकका सबै व्यवसाय बन्द गर्न नगरपालिकाले अनुरोध गरेको छ ।

नगर प्रमुख शिवप्रसाद ढकालको अध्यक्षतामा नगरपालिका, उद्योग वाणिज्य संघ र स्थानीय प्रहरी प्रशासनको उपस्थितिमा आज बसेको बैठकले सो निर्णय गरेको हो ।

प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत डा. कृष्णबहादुर घिमिरेद्वारा जारी सूचनामा जनाइएअनुसार भोलिदेखि औषधी पसल तथा स्वास्थ्य संस्था र क्लिनिकबाहेक सबै प्रकारका व्यवसाय अर्काे सूचना  जारी नभएसम्म सञ्चालन गर्न पाइने छैन । बन्दको अवज्ञा गरी घरबाहिर निस्कने र औषधी पसलबाहेक अन्य व्यवसाय खोल्नेलाई प्रहरीले कडा कारवाही गर्ने सूचनामा जनाइएको छ ।

Continue Reading

Banner

महामारीको समयमा रगतको अभाव कम गराउन सुन्दरदुलारी उद्योग वाणिज्य संघको आयोजनामा रक्तदान

Published

on

विराटचोकः कोरोना महामारीको समयमा रगत संकलन कम हुँदा अस्पतालहरुमा रगतको अभाव हुन थालेपछि सुन्दरदुलारी उद्योग वाणिज्य संघले आज गछियामा रक्तदान कार्यक्रमको आयोजना गरेको छ ।

नेपाल रेडक्रस सोसाइटी सुनसरीको प्राविधिक सहयोगमा भएको कार्यक्रममा ३१ पिन्ट रगत संकलन भएको संघका अध्यक्ष किशोर कार्कीले जानकारी दिए ।

सुन्दरहरैंचामा संक्रमितको संख्या बढ्दै गएको अहिलेको अवस्थामा ब्लड बैंकमा पनि रगतको अभाव हुन थालेपछि कार्यक्रम आयोजना गरिएको बताइएको छ ।

स्वास्थ्य सुरक्षाका सबै मापदण्ड अपनाएर गरिएको स्वास्थ्यकर्मीको समन्वयमा गरिएको कार्यक्रममा उपस्थित रक्तदातालाई कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि वडा नम्बर ७ का अध्यक्ष चैतन्यप्रसाद सिटौलाले प्रशंसा पत्र वितरण गरेका थिए ।

https://www.facebook.com/NispakshyaKhabarDotCom/videos/482176216165521

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक