निष्पक्षखबरसाझेदारी वनले राजमार्गभन्दा दक्षिणका बासिन्दाको उपभोक्ता अधिकारको ख्याल गर्नुपर्छ

विराटचोकः प्रदेश उद्योग, पर्यटन वन तथा वातावरण राज्यमन्त्री विजय विश्वासले राजमार्ग दक्षिणका बासिन्दाले पनि वन पैदावरको उपभोग गर्न पाउने गरी साझेदारी वनको अवधारणा ल्याउनुपर्ने बताएका छन् ।

‘राजमार्ग उत्तर वन छ, तर ठूलो जनसङ्ख्या राजमार्गभन्दा दक्षिणतर्फ छ’, लोहन्द्रा केराबारी साझेदारी वन व्यवस्थापन समूहको चौथो साधारणसभालाई सम्बोधन गर्दै राज्यमन्त्री विश्वासले भने, ‘राजमार्गभन्दा दक्षिणका बासिन्दाले पनि वन पैदावरको उपभोग गर्न पाउनुपर्छ ।’

 

प्रदेश सरकारले प्रदेशलाई हरित प्रदेश घोषणा गर्ने नीति लिएको पनि उनले बताए । वन विधेयक संसदमा गएको र त्यसमा सिमसारदेखि सामुदायिक र साझेदारी वनको अवधारणा अघि सारिएको उनको भनाइ थियो । चिरानी नहुने हुनाले दाउरको रुपमा प्रयोग भइरहेका काठलाई सिर्जनात्मक स्वरुप दिन सके राम्रो आम्दानी गर्न सकिने पनि उनले बताए ।

विशिष्ट अतिथि प्रदेश सांसद राजकुमार ओझाले अति विपन्न र अपाङ्गता भएका व्यक्तिको घरमा दैवी विपत्ति आइपर्दा त्यस्ता परिवारलाई निःशुुल्क दाउरा वितरण गर्न उनले आग्रह गरे । वन उपभोक्ता समितिमा हुने आय व्यय पारदर्शी हुनुपर्ने उनको धारणा थियो ।

डिभिजन वन कार्यालयका डिभिजनल वन अधिकृत विशाल घिमिरेले स्थानीय तहले साझेदारी वनको बारेमा बुझ्न नचाहेको आरोप लगाए । वन उपभोक्ता समूहले अन्य निकायले गर्न सक्ने काम छोडी वृक्षरोपण र वनको क्षेत्र बिस्तार तथा वन संरक्षणमा ध्यान दिनुपर्ने उनको भनाइ थियो । आम्दानीको सदुपयोग गर्ने लगायतका विभिन्न सुझाव उनले आफ्नो मन्तव्यको क्रममा प्रस्तुत गरेका थिए ।

पथरी शनिश्चरे साझेदारी साझेदारी वनका संयोजक प्रकाश पौडेलले दिगो वन व्यवस्थापनको क्षेत्रमा आफूहरुले काम गरिरहेको बताए । वैज्ञानिक व्यवस्थापनको बारेमा नबुझ्नेले जैविक विविधतालाई असर पार्ने र वन मास्ने अभियान हो भनेर साझेदारी वन व्यवस्थापनलाई बुझेकाले त्यो भ्रम चिर्नु आवश्यक रहेको बताए । आफूहरु वन संरक्षणका अभियन्ता भएको र प्रति वर्ष ५०÷६० हजार बिरुवा उत्पादन भइरहेको उल्लेख गरे ।

कार्यक्रममा प्रदेश पर्यटन, वन तथा वातावरण मन्त्रालयका सचिव सञ्जीवकुमार राई, बागदेवी सामुदायिक वनका अध्यक्ष फडिन्द्र थापालगायतले आफ्नो भनाइ राखेका थिए । समूहका संयोजक दीपनारायण खाँको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रम ओमप्रसाद अधिकारीले गरेका थिए ।

Spread the loveLeave a Reply

Your email address will not be published.