Connect with us
Advertisement
Advertisement

मृत्यु दर्ता भएको ६ वर्षपछि नागरिकता

Published

on

बेलबारीः मृत्यु दर्ता भएको ६ वर्षपछि मोरङमा एक व्यक्तिले नागरिकताको प्रतिलिपि पाएका छन् । उनी जिउँदो हुँदाहुँदै मृत्यु भयो भनेर काजकिरिया गर्नुको साथै मृत्यु दर्ता पनि गरिएको थियो ।

मोरङको बेलबारी –११ लक्ष्मीमार्गका ४० वर्षीय सुभाष तामाङले बिहीबार नेपाली नागरिकताको प्रतिलिपि पाएका छन् ।
२०७२ साल असारमा साउदी अरबमा दुर्घटनामा परेका उनको मृत्यु भयो भन्दै शव आएपछि आफन्तले अन्त्येष्टि गरेका थिए । २०७२ साउन ६ गते उनको मृत्यु दर्ता भएको थियो । दुर्घटनाको एक वर्षपछि उनी जीवितै घर फर्किएपछि सबै जना छक्क परेका थिए ।

उनको मृत्यु दर्ता खारेज गरी मोरङका प्रमुख जिल्ला अधिकारी कोषहरि निरौलाले नागरिकताको प्रतिलिपि प्रदान गरेका हुन् ।

कसरी भयो जिउँदैमा मृत्यु दर्ता ?
वैदेशिक रोजगारीका क्रममा साउदीमा रहेका सुभाष २०७२ साल असार २५ गते दुर्घटनामा परेका थिए । दुर्घटनाको २८ दिनमा सुभाषको शव नेपाल आयो । परिवारले धार्मिक संस्कार अनुसार अन्तिम संस्कार गरे । तर पछि सुभाष जीवितै रहेको र अस्पतालमा उपचार भइरहेको तथा सुभाषको भनिएको शव बागलुङका तेजेन्द्र भण्डारीको भएको पत्ता लाग्यो ।

उनी कार्यरत कम्पनीको लापरबाहीका तेजेन्द्रको शवलाई सुभाषको भनेर नेपाल पठाइएको थियो । दुर्घटनामा परेका ६ जनामध्ये ५ जनाको मृत्यु भएको थियो । सुभाषमात्रै सो दुर्घटनामा बचेका थिए । दुर्घटनामा परेका सबै व्यक्तिको अनुहार नचिनिने अवस्थामा भएकाले शवको सही पहिचान हुन नसकेको कम्पनीले बताएको थियो ।

निको भएपछि नेपाल फर्कँदा उनको काजकिरिया भइसकेको थियो । त्यतिमात्रै होइन, उनको मृत्युदर्ता पनि भइसकेको थियो ।

भोजपुरको साविक कुदाककाउले गाविस वडा नम्बर ९ हालको षडानन्द नगरपालिका वडा नम्बर २ का बासिन्दा उनी मोरङको बेलबारीमा बसाइँ सरेर आएका छन् ।

उनका दुई छोराछोरी र श्रीमती छन् । नेपाल आएपछि केही समय सिटी सफारी चलाएका उनी अहिले बेरोजगार छन् ।

 

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

चार लेन सडकको वातावरणीय प्रभाव मूल्याङ्कनबारे सुन्दरहरैंचामा सार्वजनिक सुनुवाइ सम्पन्न

Published

on

विराटचोकः झापाको काँकरभिट्टादेखि सुनसरीको लौकहीसम्म पूर्वपश्चिम राजमार्ग स्तरोन्नति गरी एशियाली विकास बैंकले ४ लेनको बनाउन लागेको छ । हाल दुई लेनको रहेको सो सडकको स्तरोन्नति गर्नुपूर्व सबै स्थानीय तहमा सार्वजनिक सुनुवाई सम्पन्न गर्ने क्रममा बुधबार सुन्दरहरैंचामा सार्वजनिक सुनुवाइ सम्पन्न भएको छ ।

झापामा ५४ दशमलव ९ किलोमिटर, मोरङमा २६ दशमलव २ किलोमिटर र बाँकी २८ दशमलव ९ किलोमिटर सडक सुनसरी जिल्लामा गरी जम्मा १ सय २० किलोमिटर सडक स्तरोन्नति हुने भएको हो । हाल रहेको ७ दशमलव ११ मिटर चौडाइको कालोपत्रे सडकलाई स्तरोन्नति गरी ग्रामीण तथा वन क्षेत्रमा २४ मिटर, अर्ध शहरी क्षेत्रमा ३३ मिटर र शहरी क्षेत्रमा ५० मिटर चौडाइको बनाइने बताइएको छ । यसैगरी ७१ वटा नयाँ पुल निर्माण हुने भएका छन् ।

बुधबार सुन्दरहरैचामा आयोजित सार्वजनिक सुनुवाइ कार्यक्रममा सामाजिक तथा पुनर्वास विशेषज्ञ रविन ढकालले सो जानकारी दिएका हुन् । उनले सो सडक खण्डको वातावरणीय प्रभाव मूल्याङ्कन प्रतिवेदनबारे संक्षिप्त जानकारी पनि दिए । एशियाली विकास बैंकले स्तरोन्नति गर्न लागेको यो सडकको लागत करिब रु २८ अर्ब १७ करोड ८९ लाख रहेको छ भने निर्माण कार्य तीन वर्षभित्रमा सम्पन्न हुने बताइएको छ । त्यसपछि ‘एशियन हाइवे स्ट्याण्र्डड’को सडक बन्ने उनले जानकारी दिए ।

झापा, मोरङ र सुनसरी जिल्लालाई छुने यस सडकको आगामी पुससम्ममा ठेक्का खुल्ने र आगामी वर्षको सुरुआतदेखि नै निर्माणको काम शुरु हुने आयोजनाका वातावरणविज्ञ राजेन श्रेष्ठ बताउँछन् । शहरी क्षेत्रमा साइकल लेन, फुटपाथ, ड्रेनसहित निर्माण हुने यस सडकको पहिलो चरणको काम काँकरभिट्टादेखि इटहरीसम्म शुरु हुनेछ । तीन सय मिटरभन्दा लामो पुल रहेका छ स्थानमा सिग्नेचर पुल निर्माण हुने भएका छन् ।

आयोजनाले बिर्तामोड, दमक, उर्लाबारी, विराटचोक, झुम्का इटहरीलगायतका शहरी स्थानमा आकाशे पुल र अन्डर पास निर्माण गर्ने जनाएको छ । विराटचोकमा २ वटा आकाशे पुल निर्माण हुने भएका छन् । यस्तै झरना पुल, मध्याली पुल, मदाहा पुल, मालती पुल, त्रिजुगा पुल र गणेशपुर खोलामा रहेका पुल भत्काएर नयाँ पुल निर्माण हुनेछन् । सार्वजनिक सुनुवाइ कार्यक्रममा नगर प्रमख केदारप्रसाद गुरागाईका साथै जनप्रतिनिधिहरु, विभिन्न विद्यालयका शिक्षकलगायत सर्वसाधारणको उपस्थिति रहेको थियो ।

Continue Reading

Banner

जनैपूर्णिमा मनाउने दिनको बारेमा आएको विवाद अनावश्यकः नेपाल पञ्चाङ्ग निर्णायक समिति

Published

on

विराटचोकः जनैपूर्णिमा तथा रक्षाबन्धन मनाउने दिनको बारेमा विवाद भएपछि नेपाल पञ्चाङ्ग निर्णायक विकास समितिले त्यसबारेमा प्रष्ट पार्न विज्ञप्ति जारी गरेको छ । साउन २७ गते शुक्रबार नै जनै पूर्णिमा मनाउन समितिले अनुरोध गरेको छ ।

हिजो समितिले विज्ञप्ति जारी गर्दै शास्त्रीय मतअनुसार शुक्रबार जनै पूर्णिमा मनाउनु नै उत्तम रहेको जनाएको हो । समितिका कार्यकारी निर्देशक सूर्यप्रसाद ढुङ्गेल, अध्यक्ष प्रा. श्रीकृष्ण अधिकारी र सदस्य प्रा. डा. देवमणि भट्टराईको हस्ताक्षरमा जारी विज्ञप्तिमा सो जानकारी गराइएको हो ।

यस्तो छ समितिले जारी गरेको विज्ञप्तिः

Continue Reading

Banner

वडा नम्बर ४ बाट सेवा दिन थालेको पहिलो दिन के के गरे नगरप्रमुख गुरागाईँले

Published

on

विराटचोकः आजदेखि सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाले वडा नम्बर ४ को कार्यालयबाट पनि मेयर केदारप्रसाद गुरागाईँ उपस्थित भएर सेवा प्रवाहलाई सहज बनाएका छन् । यसै क्रममा उनले आज वडा नम्बर ४ को कार्यालयबाट एउटा निर्णय र एउटा सिफारिशपत्रमा हस्ताक्षर गरेका छन् भने एउटा समूहले मेयरलाई भेटेर आफ्ना समस्या राखेको छ ।

मेयर गुरागाईँले आर्थिक वर्ष २०७९ –०८० को लागि नगरसभाबाट पारित बजेट पुस्तिका छपाइमा जानुभन्दा अगाडि हस्ताक्षर गर्ने काम वडा नम्बर ४ स्थित कार्यकक्षबाट गरेका हुन् । ‘अब यो बजेट पुस्तिका प्रेसमा जान्छ,’ हस्ताक्षर गर्दै गर्दा उनले भने, ‘पहिलो निर्णय यहाँ (वडा नम्बर ४ स्थित कार्यालय) बाट यही भयो ।’

त्यसपछि उनले स्थानीय एक सामुदायिक भवनका लागि तीन वटा सिलिङ पंखा उपलब्ध गराइदिने बेहोराको सिफारिश पत्रमा हस्ताक्षर गरे । सिफारिश पत्रको लागि निवेदन लिएर गएका सेवाग्राहीको निवेदनमा नियमानुसार काम अघि बढाइउनू भन्ने आशयको सिफारिश सम्बन्धित शाखालाई गरेका थिए ।

त्यसपछि मेयरलाई भेट्न पुगेको एउटा समूहले आफ्नो समस्या राख्यो । मेयरलाई आफ्ना समस्या सुनाउन अटो तथा ई रिक्सा व्यवसायी पुगेका थिए । ठेकेदारले पटके सवारी करको नाममा आफूहरुलाई दुःख दिएको उनीहरुको गुनासो थियो । ठेकेदारले वडा नम्बर ६ मा मात्रै पटके कर लिइरहेको र सो कर दिनमा एक पटकभन्दा बढी लिने गरेकाले थप समस्या परेको उनीहरुको भनाइ थियो ।

अपूर्ण व्यवस्थापन
वडा नम्बर ४ बाट सेवा दिने कार्यको थालनी हुने दिन ११ बजेको आसपासमा नगर प्रमुख, नगर उपप्रमुख, प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत र नगरका विभिन्न शाखाका कर्मचारी वडा नम्बर ४ को कार्यालय पुगेका थिए । त्यहाँ रहेका विभिन्न शाखाको निरीक्षणपछि १२ बजेतिर नगरप्रमुख, उपप्रमुख, सुन्दरहरैंचाको वडा नम्बर ४, ५, ६ र ७ का वडाध्यक्ष तथा कार्यपालिका सदस्यसहितको बैठक बसेको थियो । खोला उत्खननको विषयमा केन्द्रित रहेर भएको वातावरणीय प्रभाव मूल्याङ्कन (आईईई) मा केन्द्रित बैठकपछि औपचारिक कार्यक्रम साढे १ बजे शुरु भएको थियो ।

वातावरणीय प्रभाव मूल्याङ्कनको लागि बैठक भइरहँदा नगरपालिकाका कर्मचारी भने नगरप्रमुखको नेमप्लेट राख्ने ठाउँ बनाउन व्यस्त थिए । नेम प्लेटको लागि बोर्ड राख्नुअघि इँटाले काँटी ठोक्ने काम कर्मचारीले गरेका थिए । हतौडा नभेटिएपछि इँटाले हतारहतार काँटी ठोकेर बोर्ड राखिएकाले कर्मचारी हतारमा थिए भन्ने जनाउँथ्यो ।

पूर्व पश्चिम राजमार्गको स्तरोन्नतिका लागि जेसीज भवनमा २ बजे शुरु हुने कार्यक्रममा पुग्नुपर्ने जनप्रतिनिधि र प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतलगायतका कर्मचारी थप हतारमा देखिन्थे ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक