Connect with us
Advertisement
Advertisement

सुन्दरहरैंचाका युवाले गरे नमूना संसद सञ्चालनको अभ्यास, अतिथिले भने प्रतिनिधि सभाको बैठकजस्तै लाग्यो

Published

on

विराटचोकः शनिबार सुन्दरहरैंचाको गोकर्ण रिसोर्टमा फरक दृश्य देखिन्थ्यो । भर्खर युवावस्थामा प्रवेश गर्दै गरेका युवाहरु संसद सञ्चालनको अभ्यास गरिरहेका थिए । उनीहरुले संसद चलाएको दृश्य दर्शकदीर्घामा बसेर हेरिरहेका थिए प्रदेश उपसभामुख सरस्वती पोखरेल, जिल्ला समन्वय समिति मोरङका अध्यक्ष अजम्बर राई र प्रदेश सांसद राजकुमार ओझाले । सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाका नगरप्रमुख केदारप्रसाद गुरागाई, उपप्रमुख अकलीदेवी चौधरी र वडा नम्बर ५ का अध्यक्ष गणेश चौधरी पनि दर्शक दीर्घामा थिए ।

बिहान ११ बजे संसद भवनको साइरन घण्टी बजेपछि बैठक कक्षमा रहेको हाजिरी पुस्तिकामा हस्ताक्षर गर्दै नगर सदस्य बैठक कक्षको निर्धारित सिटमा बसेका थिए । साइरन बज्न छाडेपछि मर्यादापालकसँगै सभामुख तथा नगरपालिकाका प्रमुख बैठक कक्षमा प्रवेश गर्दा सबै नगर सदस्य उठेर सभामुखको सम्मान गरेका थिए ।

असार १ गतेदेखि शुरु भएको नमूना संसद सञ्चालनको अभ्यास असार ४ गते समापन हुँदा युवाहरुले ३ दिनमा सिकेको सीप प्रदर्शन गरेका थिए । नमूना संसद अभ्यास हेर्दा जति व्यवस्थित देखिन्थ्यो त्योभन्दा बढी मर्यादित पनि देखिन्थ्यो । नगरप्रमुखको भूमिका रहेकी सबिना खतिवडा र उपप्रमुखको भूमिकामा रहेकी सिम्रन न्यौपानेको पछाडि उभिएका मर्यादापालक चुपचाप मूर्तिवत उभिइरहे । सभा मर्यादित बनेकाले मर्यादापालकको आवश्यकता नै परेन ।

नमूना नगर सभा सञ्चालनको क्रममा नमूना संसदकी नगर प्रमुख बनेकी खड्काको प्रस्तुति आकर्षक थियो । उनले नगर सदस्यलाई माननीय नगर सदस्य अब आफ्नो सिटमा जान सक्नुहुनेछ भनेपछि मात्रै नगर सदस्य रोष्ट्रम छोडेर आफ्नो सिटमा बस्थे ।

नमूना नगर सभामा सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाको लागि आगामी आर्थिक वर्ष २०७९÷०८० का लागि बजेट प्रस्तुत गरिएको थियो । त्यसपछि लेखा समितिका संयोजक विशाल मगरले अर्थ विनियोजन विधेयक २०७९ सभामा प्रस्तुत गरेका थिए । नगरसभामा थप २ वटा विधेयक प्रस्तुत भएका थिए ।

नमूना नगरसभाले आगामी आर्थिक वर्षका लागि सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाकी उपप्रमुख सिम्रन न्यौपानेले प्रस्तुत गरेको बजेट तथा ३ वटा विभिन्न विधेयक पारित गरेको थियो । बजेट तथा विधेयक पारित हुनुअघि नगरसदस्यले बजेट तथा विधेयकमाथि छलफल गरेका थिए ।

नमूना संसद अभ्यास समापनपछि भएको औपचारिक कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै कार्यक्रमकी प्रमुख अतिथि प्रदेश सभाकी उपसभामुख सरस्वती पोखरेलले नगर सदस्य आत्मविश्वासका साथ कार्यक्रममा सहभागी भएको बताइन् । गहिराइमा डुबेर नमूना संसदको अभ्यास गरेको उनले बताइन् । स्थानीय तहले ल्याउन लागेको बजेटमा यसरी नै सबै युवाले चासो राख्नुपर्ने उनले बताइन् ।

प्रदेश सांसद राजकुमार ओझाले सांसदले ४ वर्षमा गरेको अभ्यासभन्दा राम्रो अभ्यास तालीमले दिएको आफूले पाएको बताए । प्रशिक्षार्थीलाई राम्रोसँग प्रशिक्षण दिएको भन्दै उनले प्रशिक्षकको तारिफ गरे । नेतृत्व गर्ने विद्यार्थी अब्बल हुनुपर्ने उनले सुझाव दिए ।

जिल्ला समन्वय समिति मोरङका प्रमुख अजम्बर राईले यस्ता कार्यक्रमले निरन्तरता पाउनुपर्ने बताए । सफल जनप्रतिनिधि बनाउन यस्ता कार्यक्रम सहयोगी हुने उनको भनाइ थियो ।

सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाका प्रमुख केदारप्रसाद गुरागाईँले आफूहरुले उठाउनुपर्ने विषय नमूना संसदका सहभागीले उठाएको बताए । यहाँ उठेका सुझावहरु नगरपालिकालाई उपलब्ध गराउन उनले अनुरोध गरे । नमूना संसद अभ्यास हेर्दा आफू प्रतिनिधि सभाको दर्शक दीर्घामा बसेजस्तो लागेको उनले बताए ।

सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाकी उपप्रमुख अकली चौधरीले आफूले पनि यो तालीम लिनुपर्ने अनुभूति भएको बताइन् ।

प्रशिक्षार्थी जेनिसा पौडेलले विषयअनुसार बोल्न सिकाउने ज्ञान तालीमले दिएको बताइन् । किताबी ज्ञानभन्दा माथिको ज्ञान तालीमले दिएको उनको भनाइ थियो ।

कार्यक्रममा २ जना प्रशिक्षार्थीलाई सम्मान पनि गरिएको थियो । सक्रिय सहभागिताको सम्मान प्रशिक्षार्थी जीवनकृष्ण खतिवडाले र अनुशासित प्रशिक्षार्थीको सम्मान जेनिसा पौडेलले पाएका थिए ।

राष्ट्रिय युवा परिषद्का मोरङ अध्यक्ष सन्तोष घिमिरेको सभापतित्वमा भएको कार्यक्रममा नगरपालिकाको शिक्षा शाखाका अधिकृत तेज आचार्यले स्वागत मन्तव्य राखेका थिए । कार्यक्रमका सभापति घिमिरेले यस्ता सिर्जनशील कामको लागि सरकारले बजेट विनियोजनमा कञ्जुस्याइँ गर्न नहुने बताए ।

४ दिवसीय सो तालीमको भुवन दाहाल र सरोज ढकालले सहजीकरण गरेका थिए ।

 

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

सुन्दरहरैंचा १२ को सार्वजनिक सुनुवाइ सम्पन्न

Published

on

विराटचोकः सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाको वडा नम्बर १२ को सार्वजनिक सुनुवाइ मंगलबार सम्पन्न भएको छ । वडा कार्यालयले चालु आर्थिक वर्षमा गरेका विकास निर्माण तथा सामाजिक विकाससम्बन्धी कामका साथै वडाले सेवा दिने अन्य विषयमा आधारित रहेर सेवाग्राही, जनप्रतिनिधि, कर्मचारी र अन्य सरोकारवाला निकायबीच सार्वजनिक सुनुवाइ भएको हो ।

कार्यक्रममा बोल्दै वडाध्यक्ष रोशनप्रसाद ढकालले पुरानो पैनी संरक्षणमा काम हुन थाले पनि बस्ती बसिसकेको र बाटो पिच भइसकेको ठाउँमा समस्या हुँदा वडावासीले डुबानको समस्या खेप्नुपरेको बताए । त्यस्तै, प्रक्रियागत ढिलाइले कहिलेकाहीँ औषधी खरीदमा ढिलाइ हुँदा केही औषधी नपाइने गरे पनि ज्येष्ठ नागरिकले पाउने सबै प्रकारका औषधी निःशुल्क दिने व्यवस्था गर्न लागिएको जनाए ।

बिजुलीको कम भोल्टेजको समस्या सबैले उठाउने गरेको तर आफ्नो घर अगाडि ट्रान्सफर्मर राख्न कसैले नदिने परिपाटी रहेकाले समस्या जस्ताको तस्तै देखिएको हुँदा ट्रान्सफर्मर राख्ने विषयमा अवरोध गर्न नहुने उनको भनाइ थियो । १० लाखसम्मको लागतका योजना अब वडामै सम्झौता हुने र वडाले नै अनुगमन गर्ने हुनाले योजनासम्बन्धी धेरै समस्याको समाधान हुने विश्वास लिएको उनको भनाइ थियो ।

कार्यक्रममा वडा सदस्यहरु दिलीपप्रसाद दाहाल, नीलम थापा, कमला मास्के, वडा सचिव कृष्णबहादुर दाहाल, ज्येष्ठ नागरिक समाज सुन्दरहरैंचा १२ का अध्यक्ष शिवप्रसाद दाहाल, युवा संघका नगर सचिव आनन्द बस्नेत, सुकुना माध्यमिक विद्यालयका निवर्तमान प्रधानाध्यापक लक्ष्मीकुमार श्रेष्ठ, विभिन्न दलका प्रतिनिधि, उपभोक्ता समितिका पदाधिकारी, सञ्चारकर्मी र वडावासी सेवाग्राहीको सहभागिता रहेको थियो ।

सुन्दरहरैंचा २ को सार्वजनिक सुनुवाइ सम्पन्न, हिमाल चोकलाई पहिलेकै अवस्थामा फर्काइने वडाध्यक्षको उद्घोष

Continue Reading

Banner

सुनको भाउ १०० रुपैयाँ बढ्दा चाँदीको घट्यो १५ रुपैयाँ

Published

on

विराटचोकः आज सुनको भाउ बढेको छ भने चाँदीको भाउ घटेको छ । सुनको भाउ तोलामा १ सय रुपैयाँ बढेको छ । चाँदीको भाउ तोलामा १५ रुपैयाँ घटेको छ ।

नेपाल सुनचाँदी व्यवसायी महासंघका अनुसार आज छापावाल सुनको भाउ प्रति तोला ९७ हजार ८ सय रुपैयाँ निर्धारण भएको छ । तेजाबी सुनको भाउ प्रति तोला ९७ हजार ३ सय र असली चाँदीको भाउ प्रति तोला १ हजार २ सय ४० रुपैयाँ निर्धारण भएको छ ।

हिजो सुनको भाउ तोलामा ४ सय रुपैयाँ बढ्दा चाँदीको भाउ तोलामा १० रुपैयाँ बढेको थियो ।

Continue Reading

Banner

आजदेखि हिमालयन हाइड्रोपावरको आईपीओ बिक्री शुरु

Published

on

विराटचोकः हिमालयन हाइड्रोपावर लिमिटेडले आजदेखि आईपीओ निष्काशन तथा बिक्री खुला गरेको छ ।

सो कम्पनीले प्रतिशेयर १०० रुपैयाँ अंकित मूल्यका ९ लाख कित्ता शेयर आयोजना प्रभावित क्षेत्रका बासिन्दाहरुका लागि निष्काशन गरेकोमा २ लाख ८१ हजार ७ सय ५० कित्ता मात्र बाँडफाँड भएको थियो । बाँकी ६ लाख १८ हजार २ सय ५० कित्ता सहित कुल १९ लाख ६८ हजार २ सय ५० कित्ता साधारण शेयर बिक्री शुरु गरेको हो ।

निष्काशन गरिने कुल शेयरमध्ये २ प्रतिशत अर्थात् ३९ हजार ३ सय ६५ कित्ता शेयर कर्मचारीहरुका लागि सुरक्षित गरिएको छ भने ५ प्रतिशत अर्थात् ९८ हजार ४ सय १३ कित्ता शेयर सामूहिक लगानी कोषमा बाँडफाँड गरिएको छ । सर्वसाधारणले बाँकी १८ लाख ३० हजार ४ सय ७२ कित्ताका लागि आवेदन दिन सक्नेछन् ।

निष्काशन बन्द छिटोमा असार १९ गते हुनेछ भने ढिलोमा असार २९ गते हुनेछ । आईपीओमा नेपाल धितोपत्र बोर्डबाट स्वीकृतिप्राप्त गरेका सम्पूर्ण सी–आस्वा सदस्य बैंक तथा वित्तीय संस्था र तिनका शाखा कार्यालयबाट आवेदन दिन सकिनेछ । यसका साथै मेरो शेयर एप तथा वेबसाइटबाट पनि न्यूनतम १० कित्तादेखि अधिकतम १ हजार कित्ताका लागि आवेदन दिन सकिनेछ ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक