Connect with us
Advertisement
Advertisement

भू उपयोग नियमावलीले पार्ने समस्या समाधानका लागि सुन्दरहरैंचाको वडा नम्बर १२ ले राख्यो छलफल

Published

on

विराटचोक: सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाको वडा नम्बर १२ ले भू उपयोग नियमावलीले पार्ने असरको बारेमा जानकारी दिन र वडावासीको मत संकलन गर्न आज छलफलको आयोजना गरेको छ ।

वडा कार्यालयमा भएको छलफलका वक्ताले सबै पक्ष विचार गरेर जग्गाको वर्गीकरण गर्नुपर्ने बताए । छलफलका वक्ताले बस्ती बीचमा कृषियोग्य जमिन राख्न अप्ठ्यारो हुने हुनाले वडा नम्बर १२ मा मात्रै नभएर नगरभर नै जग्गाको वर्गीकरण गर्न समस्या हुने धारणा राखेका थिए ।
अधिकांश वक्ताले वडा नम्बर १२ लाई आवासीय क्षेत्र तोक्नुपर्ने बताएका थिए । वडाको दक्षिणी क्षेत्रको केही भूभागलाई कृषि क्षेत्र तोकेर बाँकी क्षेत्रलाई आवासीय क्षेत्र तोक्न सकिने उनीहरुको सुझाव थियो ।

स्थानीय तहले पहिले नै विज्ञको टोली बनाएर यस सम्बन्धमा काम गर्नुपर्नेमा त्यसो हुन नसकेको उनीहरुको भनाइ थियो । कृषि क्षेत्रमा राख्दा वा आवासीय क्षेत्रमा राख्दा हुने फाइदा वा बेफाइदाको बारेमा स्पष्ट भएर मात्र क्षेत्र निर्धारण गरिनुपर्ने उनीहरुले माग राखेका थिए । जग्गाको वर्गीकरणमा समस्या देखिने हुनाले बृहत छलफलको आवश्यकता उनीहरुले औँल्याएका थिए । १० कठ्ठाभन्दा बढी जग्गा हुने सबैलाई सहभागी गराएर सुझाव संकलन गर्नुपर्ने पनि उनीहरुले बताएका थिए ।

सरकारले यही जेठ २३ गते नेपाल राजपत्रमा सूचना प्रकाशित गरी भू उपयोग नियमावली २०७९ लागू गरेको छ । २० पेजमा प्रकाशित सो नियमावलीअनुसार अब जग्गाको भूउपयोग क्षेत्रको नक्सा र विवरण तयार पारी सार्वजनिक गर्नुपर्नेछ ।

राजपत्रमा प्रकाशित सूचनाको अनुसूची १ मा जनाइएअनुसार जग्गालाई अब कृषि, आवासीय, व्यावसायिक, औद्योगिक, खानी तथा खनिज र वन गरी ६ क्षेत्रमा वर्गीकरण गर्नुपर्नेछ ।

भू उपयोग नियमावली लागू भएपछि अहिले जग्गाको कित्ताकाट रोकिएको छ भने बैंकले धितो जमानत लिन छाडेका छन् । जग्गाको कित्ताकाट गर्न सो जग्गा कुन क्षेत्रमा पर्छ भनी स्थानीय तहले खुलाएर जग्गाधनीलाई सिफारिश दिनुपर्ने तर त्यस विषयमा धेरै स्थानीय तहमा छलफल नै नभएकाले जग्गाको कित्ताकाट रोकिएको हो ।

जग्गाको कित्ताकाट रोकिएपछि सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाले जेठ २५ गते सबै वडा कार्यालयलाई पत्र लेखी असार २ गतेसम्ममा जग्गाको वर्गीकरण गरिसक्न पत्राचार गरेको थियो । तर नगर परिषद्को तयारीमा जनप्रतिनिधि लागेका हुनाले कुनै पनि वडाले जग्गाको वर्गीकरण गर्न त परै जाओस् छलफलसम्म बोलाउन सकेका छैनन् ।

नगरपालिकाको वडा नम्बर १२ ले भने पहिलो चरणको छलफल आज बोलाएको हो । वडाध्यक्ष रोशनप्रसाद ढकालका अनुसार अझै केही चरणमा छलफल भएपछि मात्रै वडाले आफ्नो वडाको जग्गाको वर्गीकरण गरी नगरपालिकालाई पठाउनेछ । सबै वडाको वर्गीकरण आइसकेपछि नगरपालिकाले माथिल्लो निकायमा त्यसको जानकारी गराउनेछ ।

 

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

सुनको भाउ १०० रुपैयाँ बढ्दा चाँदीको घट्यो १५ रुपैयाँ

Published

on

विराटचोकः आज सुनको भाउ बढेको छ भने चाँदीको भाउ घटेको छ । सुनको भाउ तोलामा १ सय रुपैयाँ बढेको छ । चाँदीको भाउ तोलामा १५ रुपैयाँ घटेको छ ।

नेपाल सुनचाँदी व्यवसायी महासंघका अनुसार आज छापावाल सुनको भाउ प्रति तोला ९७ हजार ८ सय रुपैयाँ निर्धारण भएको छ । तेजाबी सुनको भाउ प्रति तोला ९७ हजार ३ सय र असली चाँदीको भाउ प्रति तोला १ हजार २ सय ४० रुपैयाँ निर्धारण भएको छ ।

हिजो सुनको भाउ तोलामा ४ सय रुपैयाँ बढ्दा चाँदीको भाउ तोलामा १० रुपैयाँ बढेको थियो ।

Continue Reading

Banner

आजदेखि हिमालयन हाइड्रोपावरको आईपीओ बिक्री शुरु

Published

on

विराटचोकः हिमालयन हाइड्रोपावर लिमिटेडले आजदेखि आईपीओ निष्काशन तथा बिक्री खुला गरेको छ ।

सो कम्पनीले प्रतिशेयर १०० रुपैयाँ अंकित मूल्यका ९ लाख कित्ता शेयर आयोजना प्रभावित क्षेत्रका बासिन्दाहरुका लागि निष्काशन गरेकोमा २ लाख ८१ हजार ७ सय ५० कित्ता मात्र बाँडफाँड भएको थियो । बाँकी ६ लाख १८ हजार २ सय ५० कित्ता सहित कुल १९ लाख ६८ हजार २ सय ५० कित्ता साधारण शेयर बिक्री शुरु गरेको हो ।

निष्काशन गरिने कुल शेयरमध्ये २ प्रतिशत अर्थात् ३९ हजार ३ सय ६५ कित्ता शेयर कर्मचारीहरुका लागि सुरक्षित गरिएको छ भने ५ प्रतिशत अर्थात् ९८ हजार ४ सय १३ कित्ता शेयर सामूहिक लगानी कोषमा बाँडफाँड गरिएको छ । सर्वसाधारणले बाँकी १८ लाख ३० हजार ४ सय ७२ कित्ताका लागि आवेदन दिन सक्नेछन् ।

निष्काशन बन्द छिटोमा असार १९ गते हुनेछ भने ढिलोमा असार २९ गते हुनेछ । आईपीओमा नेपाल धितोपत्र बोर्डबाट स्वीकृतिप्राप्त गरेका सम्पूर्ण सी–आस्वा सदस्य बैंक तथा वित्तीय संस्था र तिनका शाखा कार्यालयबाट आवेदन दिन सकिनेछ । यसका साथै मेरो शेयर एप तथा वेबसाइटबाट पनि न्यूनतम १० कित्तादेखि अधिकतम १ हजार कित्ताका लागि आवेदन दिन सकिनेछ ।

Continue Reading

Banner

आज राष्ट्रिय धान दिवस

Published

on

फाइल तस्बिर

विराटचोकः असार १५ गते आज राष्ट्रिय धान दिवस मनाइँदै छ । नेपाली समाजमा आजको दिनलाई दही चिउरा खाने पर्वका रुपमा पनि चिनिन्छ ।

वि.सं. २०६१ मंसिर २९ गतेको मन्त्रीस्तरीय निर्णयले २०६२ असार १५ गतेदेखि राष्ट्रिय धान दिवस मनाउन थालिएको हो । आजको दिन असारे भाकामा लोक लयका गीत गाउँदै धान रोप्ने र हिलो छ्यापाछ्याप गरेर रमाइलो गर्ने चलन छ ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक