hrpdf.com.hr
Connect with us
Advertisement

राहत लिनेको नाम सार्वजनिक होस्

Published

on

लकडाउनका कारण हातमुख जोर्न समस्या भएपछि सरकारले विपन्न व्यक्तिका लागि राहत वितरण गरेको छ । अधिकांश स्थानीय तहले राहत सामग्री वितरण गरेका छन् ।
राहत वितरणमा केही विवाद पनि आएका छन् । राहत नपाउनुपर्ने व्यक्तिले राहत लिए, कोरोनाको संक्रमणबाट बच्न लिनुपर्ने भनिएको सामाजिक दूरी राहत लिँदा पालना गरिएन भन्ने आवाज उठेका छन् । राहत दिँदा तस्बिर खिच्न मात्रै ध्यान दिएको भन्ने आवाज पनि आए । यीमध्ये कतिपय आवाज सही हुन् । कतिपयले भने केवल आलोचना मात्रै गरेको पनि हुन सक्छ । तर यी माथि भनिएका आवाज सबैतिर उठेको र राहत दिँदा तथा राहत संकलन गर्दा लिइएका तस्बिर हेर्दा ती आवाज सही भएको प्रष्ट देखिन्छ ।

सरकारले राहत संकलन गर्ने क्रममा दाताको नाम र सहयोग रकम सार्वजनिक गरेझैँ राहत लिनेको नाम पनि सार्वजनिक गर्नुपर्छ । जसले गर्दा आफ्नो वडामा कसले राहत पाए, राहत पाउनुपर्ने व्यक्तिले पाए कि पाएनन् । कत्रो परिवार हुनेले कति राहत पाए भनेर सबैले बुझ्न सजिलो हुन्छ । कतिपयको राहत दोहोरिएको पनि हुन सक्छ । एउटै व्यक्तिको स्थायी र अस्थायी गरेर दुवैतिर बसोबास छ भने उसले दुवैतिरबाट राहत पाएको हुन सक्छ । त्यस्तै डेरा गरेर बस्ने १ जना वा २ जनाको परिवार भएका र १० जनाको परिवार भएका व्यक्तिलाई समान तरिकाले राहत वितरण गर्नु पनि न्यायोचित देखिँदैन । कतिपय राहत लिन आवश्यक नभएका व्यक्तिले पनि राहत लिएको पाइएको छ । यी सबै समस्या निराकरण गर्नका लागि पनि राहत लिनेको नाम सार्वजनिक गर्नु उपयुक्त हुन्छ ।

लकडाउनको समयावधि फेरि थपिएको छ । कामना गरौँ अब लकडाउन लम्ब्याउन नपरोस् । तर, नयाँ सालमा पनि लकडाउनको अवधि थपेको घोषणा गर्नुपर्याे भने अहिले राहत लिनेलाई फेरि राहत दिनुपर्ने त छँदैछ अन्य थप मानिसलाई पनि राहत दिनुपर्ने हुन सक्छ । सो समयमा कसरी राहत वितरण व्यवस्थापन गर्ने भन्ने बारेमा पनि नीति बनाउन आवश्यक छँदैछ । यी सबै तथ्यलाई मनन गरी पहिलो चरणमा राहत लिने व्यक्तिको नाम सार्वजनिक गर्नु उचित हुने देखिन्छ ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

चैत १७ देखि हुने एसईई तालिका सार्वजनिक सूचीसहित

Published

on

यो वर्षको माध्यामिक शिक्षा परीक्षा एसईई तालिका सार्वजनिक भएको छ । यही माघ ११ गते बसेको बैठकको निर्णय अनुसार राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले परीक्षा तालिका सार्वजनिक गरेको हो । बोर्डका अनुसार नियमित र ग्रेडवृद्धि परीक्षाको पहिलो दिन अनिवार्य अंग्रेजी विषयको परीक्षा तोकिएको छ । अंग्रेजी विषयको परीक्षा चैत्र १७ गते शुक्रबार बिहान ८ देखि ११ बजेसम्म हुनेछ । एसईई परीक्षा चैत्रको २९ गते सकिनेछ ।

Continue Reading

Banner

विद्यालयको कार्यालय र भान्साकोठा एकै ठाउँमा, खाजा नदिए आउँदैनन् विद्यार्थी

Published

on

विराटचोकः मोरङको सुन्दरहरैँचा नगरपालिका वडा नम्बर ४ मा रहेको श्री आदर्श आधारभूत विद्यालयले भान्सा कोठा छुट्टै नहुँदा कार्यालयभित्रै भान्सा निर्माण गरेर विद्यार्थीलाई खाजा बनाएर दिँदै आएको छ । भण्डार कक्ष, भाँडावर्तन राख्ने ठाउँ विद्यालयको कार्यालय अफिस एकै कोठामा सञ्चालन भइरहेको छ ।

सरकारले विद्यार्थीलाई आकर्षित गर्न आधारभूत विद्यालयमा दिवा खाजा कार्यक्रम ल्याएपछि विद्यार्थीलाई खाज दिन शुरु गरिएको विद्यालयका प्रधानाध्यापक मीना चौधरीले बताइन् । विद्यालयमा वालविकास देखि कक्षा ५ सम्म अध्ययनरत १ सय १४ जना विद्यार्थी रहेको चौधरी बताउँछिन् । विद्यालय ३ जना शिक्षक, १ जना बाल विकास सहयोगी र १ जना कार्यालय सहयोगीको भरमा चल्दै आएको छ ।

प्रधानाध्यापक चौधरीका अनुसार यो विद्यालयमा ऋषिदेव समुदायका विद्यार्थी धेरै आउने र उनीहरुका अभिभावक दैनिक मजदुरी गर्न खोलामा काम गर्ने भएकाले खाजा खान पाउने भएकाले गर्दा नै विद्यार्थीे आउने गरेका हुन् । दैनिक प्रति विद्यार्थी १५ रुपैयाँको खाजा विद्यालयले कार्यालय कोठाभित्रै बनाएर दिने गरेको उनी बताउँछिन् ।

भान्सा कोठा बनाउन केन्द्र र स्थानीय सरकारलाई भन्दा हालसम्म कसैले चासो नदिएको चौधरीको गुनासो छ । बाहिर खाज दिन नपाइने र विद्यार्थीलाई पैसा पनि दिन नपाइने भएकाले कार्यालयमै भान्सा बनाउनु परेको उनले बताइन् ।

विद्यालयमा पर्याप्त शिक्षक नहुँदा पढाउन समस्या भएको प्रधानाध्यापक चौधरीले बताइन् । ५ वटा कक्षामा ३ जना शिक्षकले पढाउनुपरेकाले गुणस्तरीय शिक्षा दिन समस्या भएको उनले बताइन् । ४५ मिनेटको समय २ वटा कक्षामा पढाउनुपर्ने बाध्यता रहेको उनको भनाइ छ ।

भिडियोः

https://www.facebook.com/NispakshyaKhabarDotCom/videos/568744341772218

Continue Reading

Banner

जिउँदो शिशुलाई मृत घोषित गर्ने चिकित्सकलाई अस्पतालले दिएन काम गर्न

Published

on

विराटनगरः जिउँदो शिशुलाई मृत घोषणा गर्ने चिकित्सकलाई विराटनगरको कोशी अस्पतालले काम गर्न रोक लगाएको छ । सो घटनाको छानबिन गर्न तीन सदस्यीय समिति बनाइएको छ ।

बुधबार बिहान श्वासप्रश्वासमा समस्या भएपछि इमरजेन्सी वार्डमा भर्ना गरिएकी १९ दिने शिशुलाई अस्पतालका मेडिकल अफिसर डा. आकाश यादवले मृत घोषित गरेका थिए । शिशुको अन्त्येष्टिको तयारी हुँदै गर्दा शिशुले शरीर चलाएपछि आफन्तले गोल्डेन अस्पताल विराटनगर भर्ना गरेका थिए । अहिले उनको गोल्डेन अस्पतालमा उपचार भइरहेको छ ।

उपचारमा लापरवाही गरेको गुनासो आएपछि अस्पतालले छानबिनका लागि बालरोग विशेषज्ञ डा. प्रवीण झाको नेतृत्वमा तीन सदस्यीय समिति गठन गरेको छ । समितिको सदस्यमा बालरोग विशेषज्ञ डा. सूर्यकान्त चौधरी र प्रशासनका कर्मचारी रामप्रसाद नेपाल रहेका छन् । नेपाल अस्पतालका सूचना अधिकारी पनि हुन् ।

उपचारमा संलग्न डा. आकाश यादव, अहेब लक्ष्मण माझी र टीका भण्डारीलाई अस्पतालले काममा रोक लगाएको हो ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

nispakshyakh[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक
hrpdf.com.hr