Connect with us
Advertisement
Advertisement

राहत लिनेको नाम सार्वजनिक होस्

Published

on

लकडाउनका कारण हातमुख जोर्न समस्या भएपछि सरकारले विपन्न व्यक्तिका लागि राहत वितरण गरेको छ । अधिकांश स्थानीय तहले राहत सामग्री वितरण गरेका छन् ।
राहत वितरणमा केही विवाद पनि आएका छन् । राहत नपाउनुपर्ने व्यक्तिले राहत लिए, कोरोनाको संक्रमणबाट बच्न लिनुपर्ने भनिएको सामाजिक दूरी राहत लिँदा पालना गरिएन भन्ने आवाज उठेका छन् । राहत दिँदा तस्बिर खिच्न मात्रै ध्यान दिएको भन्ने आवाज पनि आए । यीमध्ये कतिपय आवाज सही हुन् । कतिपयले भने केवल आलोचना मात्रै गरेको पनि हुन सक्छ । तर यी माथि भनिएका आवाज सबैतिर उठेको र राहत दिँदा तथा राहत संकलन गर्दा लिइएका तस्बिर हेर्दा ती आवाज सही भएको प्रष्ट देखिन्छ ।

सरकारले राहत संकलन गर्ने क्रममा दाताको नाम र सहयोग रकम सार्वजनिक गरेझैँ राहत लिनेको नाम पनि सार्वजनिक गर्नुपर्छ । जसले गर्दा आफ्नो वडामा कसले राहत पाए, राहत पाउनुपर्ने व्यक्तिले पाए कि पाएनन् । कत्रो परिवार हुनेले कति राहत पाए भनेर सबैले बुझ्न सजिलो हुन्छ । कतिपयको राहत दोहोरिएको पनि हुन सक्छ । एउटै व्यक्तिको स्थायी र अस्थायी गरेर दुवैतिर बसोबास छ भने उसले दुवैतिरबाट राहत पाएको हुन सक्छ । त्यस्तै डेरा गरेर बस्ने १ जना वा २ जनाको परिवार भएका र १० जनाको परिवार भएका व्यक्तिलाई समान तरिकाले राहत वितरण गर्नु पनि न्यायोचित देखिँदैन । कतिपय राहत लिन आवश्यक नभएका व्यक्तिले पनि राहत लिएको पाइएको छ । यी सबै समस्या निराकरण गर्नका लागि पनि राहत लिनेको नाम सार्वजनिक गर्नु उपयुक्त हुन्छ ।

लकडाउनको समयावधि फेरि थपिएको छ । कामना गरौँ अब लकडाउन लम्ब्याउन नपरोस् । तर, नयाँ सालमा पनि लकडाउनको अवधि थपेको घोषणा गर्नुपर्याे भने अहिले राहत लिनेलाई फेरि राहत दिनुपर्ने त छँदैछ अन्य थप मानिसलाई पनि राहत दिनुपर्ने हुन सक्छ । सो समयमा कसरी राहत वितरण व्यवस्थापन गर्ने भन्ने बारेमा पनि नीति बनाउन आवश्यक छँदैछ । यी सबै तथ्यलाई मनन गरी पहिलो चरणमा राहत लिने व्यक्तिको नाम सार्वजनिक गर्नु उचित हुने देखिन्छ ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

नेपालमा कोरोना संक्रमणको दर बढ्दै, आज एकै दिन ८३६ जनामा संक्रमण पुष्टि

Published

on

विराटचोकः नेपालमा फेरि कोरोना संक्रमणको दर बढ्दै जान थालेको छ । आज एकै दिन नेपालमा ८ सय ३६ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । योसँगै नेपालमा कोरोना संक्रमितको संख्या २ लाख ८२ हजार ८ सय ९० जना पुगेको छ ।

स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार थप २ सय ८ जना निको भएसँगै निको हुनेको संख्या २ लाख ७४ हजार ८ सय १२ जना पुगेको छ । थप ४ जनाको मृत्युसँगै संक्रमणका कारण ज्यान गुमाउनेको संख्या ३ हजार ७० जना पुगेको छ ।
आइसोलेसनमा ५ हजार ८ जना र क्वारेन्टिनमा ७७ जना रहेका छन् ।

हालसम्म २३ लाख ३५ हजार ८४ स्वाब नमूनाको पीसीआर परीक्षण भएको मन्त्रालयले जनाएको छ ।

Continue Reading

Banner

सामुदायिक विद्यालय नभएको वडा नम्बर १२ मा सुकुना माविको बिस्तारित कक्षा, कक्षा ५ सम्म पढाइ हुने

Published

on

विराटचोकः सामुदायिक विद्यालयमा विद्यार्थीको सङ्ख्या न्यून भइरहेको अवस्थामा सुकुना माध्यमिक विद्यालयको बिस्तारित कक्षा सञ्चालन हुने भएको छ । यससँगै सामुदायिक विद्यालय नभएको सुन्दरहरैंचाको वडा नम्बर १२ मा सामुदायिक विद्यालय बन्ने पक्का भएको छ ।

अन्य वडामा सामुदायिक विद्यालय भए पनि यो वडामा सामुदायिक विद्यालय थिएन । सुकुना माध्यमिक विद्यालयको जग्गामा नगरपालिका र वडा कार्यालयको बजेटबाट बन्ने भवनको शुक्रबार नगरप्रमुख शिवप्रसाद ढकाल र उपप्रमुख धनमाया तामाङले संयुक्त रुपमा शिलान्यास गरे ।

शिलान्यास कार्यक्रममा बोल्दै सुकुना माध्यमिक विद्यालयका प्रधानाध्यापक लक्ष्मीकुमार श्रेष्ठले सामुदायिक विद्यालय समाजकोे सम्पत्ति भएकाले यसलाई प्रभावकारी र गुणस्तरीय बनाउन सुकुनाको विस्तारित शाखाको रुपमा निर्माण गरी आधारभूत तहसम्मको पढाइ सञ्चालन गरिने बताए ।

सुकुना क्याम्पस व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष केशवप्रसाद अधिकारीले निर्माणकार्य समयमै सम्पन्न गरी नगरको नमूना विद्यालयको रुपमा विकास गरी आवासीय विद्यालय बनाउनुपर्नेमा जोड दिए ।

वडा नम्बर १० का अध्यक्ष राजेन्द्रबहादुर थापाले विद्यालय निर्माण गर्दा इतिहासका धरोहरलाई सम्झनुपर्ने बताउँदै विद्यालय सञ्चालनसँगै आधारभूत कक्षाका विद्यार्थीलाई राजमार्ग उत्तर जानुपर्ने बाध्यता हट्ने बताए ।

वडा नम्बर १२ का अध्यक्ष रोशनप्रसाद ढकालले वडामा सामुदायिक विद्यालय नभएको अवस्थामा आफूले नगरपालिकामा जोडदार कुरा उठाएर विद्यालयको निर्माणका लागि यो अवस्थासम्म ल्याएको बताए ।

६ कोठाको २ तले भवन निर्माणका लागि १ करोड ४ लाख लागत इस्टिमेट भएकोमा चालु आर्थिक वर्षमा ३० लाख विनियोजन भई कार्य शुरु भएको उनले बताए । १ वर्षमा निर्माण सम्पन्न हुुने गरी काम गरिने उनले जानकारी दिए ।

कार्यक्रममा उपप्रमुख तामाङले आम नागरिक सचेत बनाउने विद्यालयको यो वडामा खाँचो भएको अवस्थामा निर्माण कार्य शुरु हुनु सुखद भएको बताइन् ।

नगरप्रमुख ढकालले ७ वटा विद्यालय मर्ज भइसकेको नगरमा यो विद्यालय सञ्चालन भएपछि वडामा आधारभूत विद्यालयको आवश्यकताको माग पूरा हुने बताए । सुन्दरहरैंचाको सुकुना, साजीलाल, शिक्षा निकेतन जस्ता सामुदायिक विद्यालयमा विद्यार्थी र अभिभावकको आकर्षण बढिरहेको उनले बताए ।

आगामी आर्थिक वर्षमा वडा नम्बर १२ मा संकलन हुने राजस्वको आधा रकम सोही विद्यालय निर्माणमा लगानी गर्ने उद्घोष नगरप्रमुख ढकालले गरेका छन् । विद्यालयलाई डिठ्ठा स्वर्गीय रत्नबहादुर खड्काले जग्गा दान गरेका थिए । उनले दान दिएको १० कठ्ठा जग्गामा विद्यालयको भवन बन्न लागेको हो ।

Continue Reading

Banner

भारतमा एकै दिन २ लाख १६ हजारभन्दा धेरैमा कोरोना संक्रमण पुष्टि, फ्रान्समा संक्रमणका कारण १ लाखको मृत्यु

Published

on

विराटचोकः भारतमा कोरोना संक्रमणको दर बढ्दै जाने क्रममा गत २४ घण्टामा २ लाख १६ हजार ८ सय ५० जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । योसँगै भारतमा कोरोना संक्रमितको संख्या १ करोड ४२ लाख ८७ हजार ७ सय ४० जना पुगेको छ ।

वर्ल्ड ओ मिटर्स डट इन्फोका अनुसार १ करोड २५ लाख ४३ हजार ९ सय ७८ जना निको भएका छन् । १५ लाख ६९ हजार ४ सय २७ जना आइसोलेसनमा रहेका छन् । १ लाख ७४ हजार ३ सय ३५ जनाको ज्यान गएको छ ।

त्यस्तै, गत २४ घण्टामा फ्रान्समा २ सय ९६ जनाको मृत्यु भएसँगै संक्रमणका कारण ज्यान गुमाउनेको संख्या १ लाख ७३ जना पुगेको छ । ८ देशमा १ लाखभन्दा बढी संक्रमितको ज्यान गएको छ । सबैभन्दा बढी प्रभावित अमेरिकामा सबैभन्दा धेरै ५ लाख ७८ हजारभन्दा धेरैको ज्यान गएको छ ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक