Connect with us
Advertisement
Advertisement

राहत लिनेको नाम सार्वजनिक होस्

Published

on

लकडाउनका कारण हातमुख जोर्न समस्या भएपछि सरकारले विपन्न व्यक्तिका लागि राहत वितरण गरेको छ । अधिकांश स्थानीय तहले राहत सामग्री वितरण गरेका छन् ।
राहत वितरणमा केही विवाद पनि आएका छन् । राहत नपाउनुपर्ने व्यक्तिले राहत लिए, कोरोनाको संक्रमणबाट बच्न लिनुपर्ने भनिएको सामाजिक दूरी राहत लिँदा पालना गरिएन भन्ने आवाज उठेका छन् । राहत दिँदा तस्बिर खिच्न मात्रै ध्यान दिएको भन्ने आवाज पनि आए । यीमध्ये कतिपय आवाज सही हुन् । कतिपयले भने केवल आलोचना मात्रै गरेको पनि हुन सक्छ । तर यी माथि भनिएका आवाज सबैतिर उठेको र राहत दिँदा तथा राहत संकलन गर्दा लिइएका तस्बिर हेर्दा ती आवाज सही भएको प्रष्ट देखिन्छ ।

सरकारले राहत संकलन गर्ने क्रममा दाताको नाम र सहयोग रकम सार्वजनिक गरेझैँ राहत लिनेको नाम पनि सार्वजनिक गर्नुपर्छ । जसले गर्दा आफ्नो वडामा कसले राहत पाए, राहत पाउनुपर्ने व्यक्तिले पाए कि पाएनन् । कत्रो परिवार हुनेले कति राहत पाए भनेर सबैले बुझ्न सजिलो हुन्छ । कतिपयको राहत दोहोरिएको पनि हुन सक्छ । एउटै व्यक्तिको स्थायी र अस्थायी गरेर दुवैतिर बसोबास छ भने उसले दुवैतिरबाट राहत पाएको हुन सक्छ । त्यस्तै डेरा गरेर बस्ने १ जना वा २ जनाको परिवार भएका र १० जनाको परिवार भएका व्यक्तिलाई समान तरिकाले राहत वितरण गर्नु पनि न्यायोचित देखिँदैन । कतिपय राहत लिन आवश्यक नभएका व्यक्तिले पनि राहत लिएको पाइएको छ । यी सबै समस्या निराकरण गर्नका लागि पनि राहत लिनेको नाम सार्वजनिक गर्नु उपयुक्त हुन्छ ।

लकडाउनको समयावधि फेरि थपिएको छ । कामना गरौँ अब लकडाउन लम्ब्याउन नपरोस् । तर, नयाँ सालमा पनि लकडाउनको अवधि थपेको घोषणा गर्नुपर्याे भने अहिले राहत लिनेलाई फेरि राहत दिनुपर्ने त छँदैछ अन्य थप मानिसलाई पनि राहत दिनुपर्ने हुन सक्छ । सो समयमा कसरी राहत वितरण व्यवस्थापन गर्ने भन्ने बारेमा पनि नीति बनाउन आवश्यक छँदैछ । यी सबै तथ्यलाई मनन गरी पहिलो चरणमा राहत लिने व्यक्तिको नाम सार्वजनिक गर्नु उचित हुने देखिन्छ ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

प्याब्सन सुन्दरहरैंचाद्वारा शुभकामना आदानप्रदान

Published

on

विराटचोकः निजी तथा आवासीय विद्यालय अर्गनाइजेशन (प्याब्सन) नगर कार्यसमिति सुन्दरहरैंचाले आउन लागेका चाडबाडहरु दशैं, तिहार र छठको पूर्वसन्ध्यामा शुभकामना आदानप्रदान कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ ।

कार्यक्रममा नगरस्तरीय लोकनृत्य प्रतियोगितामा विजयी हुने विद्यालयलाई पुरस्कार तथा प्रमाणपत्र वितरण गरिएको थियो । प्रतियोगितामा जुनियरतर्फ बालप्रतिभा, इन्द्रपुर नमूना र सिद्धार्थ सेकेण्डरी क्रमशः पहिलो, दोस्रो र तेस्रो भएका थिए ।

सिनियरतर्फ सिद्धार्थ सेकेण्डरी, ब्राइट फ्युचर र टेण्डरफिट क्रमशः पहिलो, दोस्रो र तेस्र्रो भएका थिए । विजयी विद्यालयका विद्यार्थीलाई पुरस्कार र प्रमाणपत्र वितरण गरिएको थियो ।

लोकनृत्यमा नगर, जिल्ला, प्रदेश तथा नेपाल प्रथम हुने सिद्धार्थ सेकेण्डरी स्कुलका प्रिन्सिपल, नृत्य प्रशिक्षक तथा नृत्यकार विद्यार्थीलाई सम्मान गरिएको थियो ।

 

Continue Reading

Banner

सुन्दरहरैंचामा सेवा निवृत्त ४१ शिक्षक र कर्मचारी सम्मानित

Published

on

विराटचोकः मोरङको सुन्दरहरैंचामा सेवा निवृत्त शिक्षक कर्मचारी सम्मानित भएका छन् । सुन्दरहरैंचा नगरपालिका र परीक्षा व्यवस्थापन दुलारी क्षेत्रले उनीहरुलाई सम्मान गरेको हो ।

वडा नम्बर १० स्थित चण्डेश्वरी आधारभूत विद्यालयको प्राङ्गणमा कार्यक्रम आयोजना गरी आइतबार उनीहरुलाई सम्मान गरिएको हो । सुन्दरहरैंचा क्षेत्रमा रहेका ३६ वटा विद्यालयबाट सेवा निवृत्त भएका शिक्षक र कर्मचारी गरी ४१ जना सम्मानित भएका हुन् ।

उनीहरुलाई नगरप्रमुख केदारप्रसाद गुरागाई र उपप्रमुख अकली चौधरीले सम्मान पत्र दोसल्ला र मायाको चिनो प्रदान गर्दै सम्मान गरेका थिए । ६० वर्षे उमेर हदका कारण अवकाश भएका शिक्षक र कर्मचारीलाई सम्मान गरिएको हो ।

कार्यक्रममा बोल्दै नगरप्रमुख गुरागाईले शिक्षकले आफ्नो लागि भन्दा विद्यार्थीको भविष्य निर्माणका निम्ति लामो समयसम्म उल्लेख्य कार्य गरेकाले आउने दिनमा समाजसेवामा लाग्नुपर्नेमा जोड दिए ।

२०३८ सालदेखि सञ्चालनमा आएको परीक्षा व्यवस्थापन समितिले प्रत्येक वर्ष विभिन्न कार्यक्रम आयोजना गरी सेवा निवृत्तलाई सम्मान गर्ने गरेको केन्द्रका सचिव ठाकुर सुवेदीले बताए । कोरोनाका कारण २०७७ सालपछि यो कार्यक्रम आयोजना नभएको समेत सुवेदीले बताए ।
कार्यक्रममा शिक्षा शाखा प्रमुख लीला ओझा, विद्यालयका प्रधानाध्यापक तथा शिक्षक र विद्यार्थीको उपस्थिति रहेको थियो । कार्यक्रम नगरप्रमुख गुरागाईँको सभापतित्वमा सञ्चालन भएको थियो ।

Continue Reading

Banner

कक्षा ११–१२ अध्यापनरत शिक्षकद्वारा पेन डाउन, पठनपाठन प्रभावित

Published

on

विराटचाेक देशैभरका कक्षा ११–१२ अध्यापनरत शिक्षकले आज विहिबार पेन डाउन गरी  एक दिनका लागि पठनपाठन स्थगन गरेका छ्न । यसले विद्यार्थीकाे पठाइ समेत प्रभावित भएकाे छ  ।  विद्यालयको संरचना कक्षा १२ सम्म पुर्याएपछि  सरकारले प्रति विद्यालय दुई जना अस्थायी शिक्षक र केही आंशिक, अनुदानका गरी जम्मा ६ हजार शिक्षकलाई मात्र अस्थायी रुपमा व्यवस्थापन गर्दै आएको हुँदा आफ्नो न्यायोचित व्यवस्थापनको माग गर्दै शिक्षकहरू आन्दाेलित हुनुपरेकाे माेरङकाे सुन्दरहरैँचामा  रहेकाे सुकुना माध्यमिक विद्यालयमा अध्यापन गराउदै आएका माध्यमिक विद्यालय शिक्षक युनियन नेपाल इस्टुन माेरङका उपाध्यक्ष मणिराज लिम्बूले बताए । पूर्व निर्धारित कार्यक्रम भएकाले सरकारलाई दवाब दिने उदेश्यले पेन डाउन गरिएकाे उपाध्यक्ष लिम्बूले बताए ।

शिक्षककाे सेवा र सुरक्षा साथै कक्षा ११ र १२ काे शैक्षिक गुणस्तर सुधारका लागि हिस्टुन आन्दाेलित

विगत ३० वर्षदेखि कक्षा ११–१२ सञ्चालन हुँदै आए पनि स्थायी शिक्षक एक जना पनि नभएको हुँदा कार्यरत शिक्षकलाई शिक्षक सेवा आयोगबाट स्थायी पदपूर्ति गरिनुपर्ने माग सहित साबिक उच्च माविका शिक्षक चरणबद्ध आन्दोलनमा उत्रिएका हुन्  ।

हिस्टुनले गरेको आन्दोलनको सर्कुलर बमोजिम देशैभरका  उच्च माविमा प्रधानाध्यापकलाई ज्ञापन पत्र बुझाई हातमा कालो पट्टि बाधेर अध्यापन गराएका छन् । जिल्ला प्रशासन कार्यालय स्थानीय सरकारलाई समेत ज्ञापन पत्र बुझइ सकिएकाे र आफ्ना १६ बुँदे मागबारे  निर्वाचन क्षेत्रका सांसदहरूलाई समेत ज्ञापनपत्र बुझाएर ध्यानाकर्षण समेत गराएका छन् । यति गर्दा समेत सरकारकाे शिक्षकका समस्या प्रति ध्यान नगएमा भाैतिक रुपमै आन्दाेलन गर्ने तयारी रहेकाे माध्यमिक विद्यालय शिक्षक युनियन नेपाल इस्टुनका महासचिव टीकाप्रसाद न्याैपानेले बताए ।

 

 

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक