Connect with us
Advertisement
Advertisement

राहत लिनेको नाम सार्वजनिक होस्

Published

on

लकडाउनका कारण हातमुख जोर्न समस्या भएपछि सरकारले विपन्न व्यक्तिका लागि राहत वितरण गरेको छ । अधिकांश स्थानीय तहले राहत सामग्री वितरण गरेका छन् ।
राहत वितरणमा केही विवाद पनि आएका छन् । राहत नपाउनुपर्ने व्यक्तिले राहत लिए, कोरोनाको संक्रमणबाट बच्न लिनुपर्ने भनिएको सामाजिक दूरी राहत लिँदा पालना गरिएन भन्ने आवाज उठेका छन् । राहत दिँदा तस्बिर खिच्न मात्रै ध्यान दिएको भन्ने आवाज पनि आए । यीमध्ये कतिपय आवाज सही हुन् । कतिपयले भने केवल आलोचना मात्रै गरेको पनि हुन सक्छ । तर यी माथि भनिएका आवाज सबैतिर उठेको र राहत दिँदा तथा राहत संकलन गर्दा लिइएका तस्बिर हेर्दा ती आवाज सही भएको प्रष्ट देखिन्छ ।

सरकारले राहत संकलन गर्ने क्रममा दाताको नाम र सहयोग रकम सार्वजनिक गरेझैँ राहत लिनेको नाम पनि सार्वजनिक गर्नुपर्छ । जसले गर्दा आफ्नो वडामा कसले राहत पाए, राहत पाउनुपर्ने व्यक्तिले पाए कि पाएनन् । कत्रो परिवार हुनेले कति राहत पाए भनेर सबैले बुझ्न सजिलो हुन्छ । कतिपयको राहत दोहोरिएको पनि हुन सक्छ । एउटै व्यक्तिको स्थायी र अस्थायी गरेर दुवैतिर बसोबास छ भने उसले दुवैतिरबाट राहत पाएको हुन सक्छ । त्यस्तै डेरा गरेर बस्ने १ जना वा २ जनाको परिवार भएका र १० जनाको परिवार भएका व्यक्तिलाई समान तरिकाले राहत वितरण गर्नु पनि न्यायोचित देखिँदैन । कतिपय राहत लिन आवश्यक नभएका व्यक्तिले पनि राहत लिएको पाइएको छ । यी सबै समस्या निराकरण गर्नका लागि पनि राहत लिनेको नाम सार्वजनिक गर्नु उपयुक्त हुन्छ ।

लकडाउनको समयावधि फेरि थपिएको छ । कामना गरौँ अब लकडाउन लम्ब्याउन नपरोस् । तर, नयाँ सालमा पनि लकडाउनको अवधि थपेको घोषणा गर्नुपर्याे भने अहिले राहत लिनेलाई फेरि राहत दिनुपर्ने त छँदैछ अन्य थप मानिसलाई पनि राहत दिनुपर्ने हुन सक्छ । सो समयमा कसरी राहत वितरण व्यवस्थापन गर्ने भन्ने बारेमा पनि नीति बनाउन आवश्यक छँदैछ । यी सबै तथ्यलाई मनन गरी पहिलो चरणमा राहत लिने व्यक्तिको नाम सार्वजनिक गर्नु उचित हुने देखिन्छ ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

आज विश्व हात धुने दिवस

Published

on

विराटचोकः विश्व स्वास्थ्य संगठनको आह्वानमा सन् २००८ देखि हरेक वर्ष अक्टोबर महिनाको १५ तारिकमा हात धुने दिवस मनाइन्छ । नेपालमा पनि नेपाल सरकार, स्वास्थ मन्त्रालय अनि अन्य विभिन्न गैर सरकारी संस्थाको सहभागितामा यो दिवस मनाउने गरिन्छ ।

खाना खानु अघि, खाना खाएपछि, शौचालय प्रयोग गरेपछि, फोहोर वस्तु छोएपछ र अन्य आवश्यक अवस्थामा साबुन पानीले हात धुने बानी बच्चैदेखि सिकाउनु जरुरी छ । विश्वमा हरेक ३ मध्ये एकजना नवजात बालबालिका झाडापखालाले संक्रमण हुने गरेको तथ्याङ्क छ ।

हात कसरी धुने ?
सर्वप्रथम सफा पानीले हात भिजाउने ।

हातमा साबुन हाल्ने, कम्तीमा २० सेकेन्ड साबुन पानीले मिच्ने ।

दुवै हत्केलालाई एकआपसमा दलेर औँलाका कापसम्म साबुन पुर्याउने,

हातको पछाडि, नङमुनि, औंलाका काप र नारी सम्म मिच्ने,

औंलाका औंठी र घडीहरु निकालेर हात सफा गर्ने, यसो हुँदा औंठी र घडी मुनिका जीवाणुहरु पनि पखालिन्छन् ।

Continue Reading

Banner

सुन्दरहरैंचा प्याब्सनको पदस्थापन सम्पन्न, मेयर भन्छन्, ‘संस्थागत र सामुदायिक विद्यालयबीचको खाडल हटाउन चाहन्छु’

Published

on

विराटचोकः आइतबार निजी तथा आवासीय विद्यालय अर्गनाइजेसन (प्याब्सन) सुन्दरहरैंचाको नवनिर्वाचित कार्यसमितिको पदस्थापन गराइएको छ ।

कार्यक्रमलाई प्रमुख अतिथिको आसनबाट सम्बोधन गर्दै नगर प्रमुख शिवप्रसाद ढकालले सुन्दरहरैंचा नगरपालिका र संस्थागत विद्यालयबीच सहकार्यको वातावरणमा काम भइरहेको बताए । नगरपालिकाले कोभिड महामारी तथा दैवी प्रकोप नियन्त्रण तथा राहतको लागि संस्थागत विद्यालयसँग सहयोग लिएको उनले बताए ।

आफूले सामुदायिक र संस्थागत विद्यालयलाई कुनै भेदभाव नगरेको र सामुदायिक र संस्थागत विद्यालयबीचको खाडल पुर्न लागिरहेको बताए । राष्ट्रपति कप फुटबल प्रतियोगिता, संस्थागत र सामुदायिक विद्यालयले हरेक वर्ष आलोपालो गरी सञ्चालन गर्ने व्यवस्था मिलाइएको उनले बताए । परीक्षा सञ्चालन तथा कोभिडविरुद्धको खोप लगाउने क्रममा सामुदायिक र संस्थागत विद्यालयबीच भेदभाव नगरिएको उनले जनाए ।

सुन्दरहरैंचा प्याब्सनका निवर्तमान अध्यक्ष हरिश्चन्द्र ढकालले प्याब्सनको कार्यक्रममा नगरपालिकाले बजेट विनियोजन गरेर सहयोग गरेको र यस्तो सहयोग फेरि पनि पाउने अपेक्षा गरेको बताए ।

सुन्दरहरैंचा प्याब्सनका नवनिर्वाचित अध्यक्ष दीपेन राईले आफ्नो कार्यकालका लागि योजना प्रस्तुत गरेका थिए । प्याब्सन फुटसल, ब्याडमिन्टनलगायतका प्रतियोगिता आयोजना गर्ने तथा स्कुल बसका चालक तथा सहचालकका लागि तालीमलगायतका कार्यक्रम अघि सारिने उनले जानकारी दिए ।

प्याब्सन मोरङका अध्यक्ष अर्जुन बस्नेतले अधिवेशनको क्रममा पराजित भएका व्यक्तिलाई पनि सम्मान गर्दै र सल्लाह लिँदै अघि बढ्नुपर्ने बताए ।

नेल्टा मोरङका अध्यक्ष गुणराज नेपालले सामुदायिक विद्यालयका विद्यार्थीले संस्थागत विद्यालयका विद्यार्थीसँग प्रतिष्पर्धा गर्न थालेकाले संस्थागत विद्यालयले गुणस्तरीय शिक्षामा थप जोड दिनुपर्ने आवश्यकता भएको औँल्याए ।

प्याब्सनका प्रदेश उपाध्यक्ष ज्ञानेन्द्र दाहालले सुन्दरहरैंचामा जस्तो इटहरीमा स्थानीय सरकारले विद्यालय सञ्चालनमा प्रभावकारी समन्वय नगरेको बताए । दशैंपछि विद्यालय सञ्चालनको निर्णय हुने भनी शिक्षा शाखाले जनाएको उनले जानकारी दिए ।

कार्यक्रममा नगरपालिकाकी उपप्रमुख धनमाया तामाङ, प्याब्सनका केन्द्रीय सदस्य हेमन्त कार्की र जीव गुरागाई, जिल्ला अध्यक्ष अर्जुन बस्नेत, कोषध्यक्ष देवी सिटौला, सचिव प्रेम सिंह सुवाल, बेलबारी नगर अध्यक्ष प्याब्सनको बेलबारी नगर समितिका अध्यक्ष भगवतीप्रसाद घिमिरेलगायतको उपस्थिति थियो ।

 

Continue Reading

Banner

आज विश्व मानसिक स्वास्थ्य दिवस

Published

on

विराटचोकः आज विश्वभर मानसिक स्वास्थ्य दिवस मनाइँदैछ । सन् १९९२ मा विश्व मानसिक स्वास्थ्य महासंघले पहिलो पटक यो दिवस मनाएको थियो । त्यसपछि विश्व स्वास्थ्य संगठनको आह्वानमा हरेक वर्षको अक्टोबर १० तारिखमा मानसिक स्वास्थ्य दिवस मनाउन थालिएको हो ।

विश्वमा ४५ करोड मानिस कुनै न कुनै किसिमले मानसिक समस्यामा रहेको विश्व स्वास्थ्य संगठनको तथ्याङ्क छ । संगठनका अनुसार हरेक चार जनामध्ये एक जनामा कुनै न कुनै प्रकारको मानसिक स्वास्थ्य समस्या हुने गरेको छ ।

हरेक वर्ष करिब ३० करोड मानिसहरु संसारमा डिप्रेसनको सिकार भइरहेका छन् । त्यस्तै विश्वका १ अर्ब मान्छेहरु मानसिक समस्यासग जुधिरहेका छन् ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक