निष्पक्षखबरबाल सञ्जाल सुन्दरहरैंचाको आयोजनामा बस्ती स्तरमा नाटक प्रदर्शन

विराटचोकः सुन्दरहरैँचा नगरपालिकाका मेयर शिवप्रसाद ढकालले आफूमा आत्मविश्वासको कमी भएमा दुव्र्यवहार र हिंसाका घटना बढी हुने बताएका छन् ।

नगर बाल सञ्जालको आयोजनामा बिहीबारदेखि सुन्दरहरैंचामा भएको सडक नाटकको उद्घाटन कार्यक्रममा बोल्दै कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि मेयर ढकालले यस्तो बताएका हुन् । बालबालिकालाई आत्मविश्वासयुक्त बनाउन र दक्षता प्रदान गर्न यस्ता नाटकले सहयोग गर्ने उनको भनाइ थियो ।

सरकारले ल्याएको ‘म अघि बढ्छु’ कार्यक्रमले बालबालिकाको चौतर्फी विकासमा सहयोग गर्ने उनले सो अवसरमा बताए । बालबालिकामा आत्मविश्वासको कमी हुँदा नै श्रम तथा अध्ययनको बहानामा विदेशिने क्रम बढेको उल्लेख गर्दै त्यस्तो प्रवृत्तिलाई निरुत्साहित गर्न बाल सञ्जालले महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गर्नुपर्ने मेयर ढकालले सुझाव दिए ।
बालबालिकाको क्षेत्रमा काम गर्न सजिलो होस् भनी आगामी वर्ष बढी बजेट विनियोजन गर्ने उल्लेख गर्दै बालमैत्री नगरपालिका बनाउन काम भइरहेको पनि उनले उल्लेख गरे ।

कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै कार्यक्रमकी विशिष्ट अतिथि सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाकी उपमेयर धनमाया तामाङले बालबालिका भविष्यको कर्णधार मात्र नभई वर्तमानको साझेदार पनि भएको बताइन् । परिवारदेखि नै निर्णयात्मक भूमिका पनि बालबालिकाले निर्वाह गर्नुपर्ने बताउँदै परिवारमा हुने निर्णयमा बालबालिकाले आफू पनि सहभागी हुने र अभिभावकसमक्ष पनि आफूलाई निर्णयमा सहभागी गराउन अनुरोध गर्नुपर्ने बताइन् । बालबालिकालाई परेको अप्ठ्यारोमा सञ्जालले ध्यान दिनुपर्ने उनको सुझाव थियो ।

साजीलाल माविका प्रधानाध्यापक कल्याण सिटौलाले बाल सडक नाटक बस्ती स्तरमा आयोजना हुनु खुशीको कुरा भएको बताए । आफ्नो कर्तव्य के हो भन्ने बारेमा अहिलेदेखि नै बालबालिका सचेत हुनुपर्ने उनको भनाइ थियो । पछिल्लो समय बाल हिंसा र र बालश्रम घटिरहे पनि दुव्र्यसन भने बढिरहेको हुनाले बाल सञ्जालले यसतर्फ ध्यान दिनुपर्ने उनको भनाइ थियो ।

कार्यक्रमको औचित्यमाथि प्रकाश पार्दै नगर बाल सञ्जाल सुन्दरहरैंचाका पूर्व अध्यक्ष टेकराज तिम्सिनाले लागूपदार्थ दुव्र्यसन र बाल विवाहको विषयमा नाटक केन्द्रित हुने बताए । कार्यक्रममा सञ्जालका सदस्य दिलीप बस्नेतले स्वागत मन्तव्य राखेका थिए ।

कार्यक्रममा वडा नम्बर ४ का अध्यक्ष शैलेन्द्र श्रेष्ठ, वडा नम्बर ७ का कार्यवाहक अध्यक्ष विष्णुप्रसाद घिमिरे, आदिवासी जनजाति महासङ्घ सुन्दरहरैंचाका अध्यक्ष सुमन राई, झोराहाट नाट्य समूहका निर्देशक सुदीपजंग शाही, सुन्दरहरैंचाको महिला तथा बालबालिका शाखा प्रमुख सुशीला अधिकारी, ओरेक नेपालकी प्रतिनिधि सुशीला सुवेदीलगायतको उपस्थिति थियो । सञ्जालका अध्यक्ष मदन भण्डारीको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रमको सञ्चालन सञ्जालका सचिव विशाल तामाङले गरेका थिए ।

झोराहाट नाट्य समूहको समन्वयमा १ साता सम्म हुने सडक नाटकको सहयोगी संस्थामा सुन्दरहरैंचा नगरपालिका रहेको छ । विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालि सहआयोजक रहेको छ । सडक नाटक सुन्दरहरैंचाका १२ ओटै वडाको २–२ ठाउँमा मञ्चन गरिने अध्यक्ष भण्डारीले बताए । उद्घाटन कार्यक्रममा विभिन्न सामुदायिक विद्यालयका विद्यार्थीको उपस्थिति थियो ।

Spread the loveLeave a Reply

Your email address will not be published.