Connect with us
Advertisement
Advertisement

जुत्ता चप्पल बनाउने तालीम सम्पन्न, व्यवसायी बन्न प्रशिक्षार्थीलाई आग्रह

Published

on

विराटचोकः सुन्दरहरैंचा नगरपालिका वडा नम्बर ७ को आयोजनामा भएको जुत्ताचप्पल बनाउने तालीम शुक्रबार समापन भएको छ । तालीममा १४ जना प्रशिक्षार्थीले तालीम लिएका थिए ।

कार्यक्रमलाई प्रमुख अतिथिको आसनबाट सम्बोधन गर्दै सुन्दरहरैंचा नगरपालिकाकी उपप्रमुख धनमाया तामाङले प्रशिक्षार्थीले व्यवसायी बन्छु भनेर अघि बढ्नुपर्ने बताइन् । आफूलाई आर्थिक अभाव र इच्छाशक्ति भएमा छिटो व्यवसायी बन्न सहयोग पुग्ने उनको भनाइ थियो ।

‘सीपको सदुपयोग गर्नुपर्छ’, उनले भनिन्, ‘वडा कार्यालयमा गएर आफूलाई आवश्यक परेको तालीम र आवश्यक औजार प्रदान गर्न झक्झक्याउनुहोस् । स्थानीय सरकार तपाईंहरुको साथमा छ । नगरवासीलाई आयमूलक काममा लाग्न र व्यवसायी बनाउन हामी आवश्यक सहयोग गर्न तयार छौँ ।’

    

वडा नम्बर ७ का अध्यक्ष चैतन्यप्रसाद सिटौलाले आधारभूत तालीम लिएका प्रशिक्षार्थीले सामुहिक प्रतिबद्धता जनाई तालीमको माग गरेमा थप तालीम दिन सकिने बताए । चालु आर्थिक वर्षमा चालु खर्च कटाएर बाँकी रहेको रकमको २० प्रतिशत रकम सामाजिक क्षेत्रमा विनियोजन गरेको उनको भनाइ थियो । महिलाको नाममा उद्योग दर्ता गर्दा ५० प्रतिशत राजस्व छुट हुने हुनाले त्यसको सदुपयोग गर्नुपर्ने उनले बताए ।

नगर कार्यपालिका सदस्य तारा घिमिरेले प्रत्येक वडामा सीप विकाससम्बन्धी तालीम भइरहेको तर तालीम सकिएपछि कति प्रशिक्षार्थी व्यावसायिक बने भनेर अनुगमन भने नभएको बताइन् । तालीमपछि व्यावसायिक हुनेको अभिलेख राख्न सकेमा तालीमको उपलब्धिको बारेमा जानकारी हुने उनको भनाइ थियो ।

वडा सदस्य मीना ओझाले सिलाइकटाइ व्यवसाय गर्नेले यो व्यवसायलाई पनि थप गर्न सक्ने बताइन् । वडाले थप तालीमको लागि सहयोग गर्न सक्ने पनि उनले सङ्केत गरेकी थिइन् ।

समाजसेवी गोकुल न्यौपानेले तालीमपछि प्रमाणपत्र सिरानी हाल्ने अनि फेरि चुलोचौकोमै सीमित हुने परिपाटीको अन्त्य गर्नुपर्ने बताए । नेपालभर नमूना व्यवसाय गर्ने गरी सामुहिक रुपमा व्यवसाय गर्न उनले सुझाव दिए ।

प्रशिक्षक मन्दिरा खड्का कार्कीले पढाइभन्दा सीपको बढी महत्व हुने बताइन् । पढाइपछि जागिर खान चाकरी गर्नुपरे पनि सीप सिकेको मानिसले व्यवसाय गरेर वा प्रशिक्षक भएर आय आर्जन गर्न सक्ने बताइन् । आफूबाट प्रशिक्षितमध्ये धेरै जना प्रशिक्षक नै भइसकेको उनले सो अवसरमा उल्लेख गरिन् ।

प्रशिक्षार्थी सरस्वती दाहालले व्यावसायिक बन्न इच्छुकहरुले सामुहिक व्यवसाय गर्ने बताइन् । कार्यक्रममा वडा सदस्य विष्णुप्रसाद घिमिरे र भुवनसिंह मगर तथा वडा सचिव कृष्णबहादुर दाहालको पनि उपस्थिति थियो । कार्यक्रम तालीम आयोजक संस्था पकली टेक्नोलोजी इन्स्टिच्युटका निर्देशक बलराम दाहालले सञ्चालन गरेका थिए ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

विराटचोकका २ वटा फलफूल तथा तरकारी पसलमा लागेको आगो नियन्त्रणमा

Published

on

विराटचोकः मोरङको सुन्दरहरैंचाको वडा नम्बर १२ मा रहेका २ वटा फलफूल पसलमा लागेको आगो नियन्त्रणमा आएको छ । बुधबार राति अन्दाजी ९ बजेतिर शुरु भएको आगो स्थानीयवासी तथा सुन्दरहरैंचा र बेलबारीका दमकलले नियन्त्रणमा लिएका हुन् ।

आगलागीको कारण थाहा हुन सकेको छैन । मुख्य बजारमा रहेका टिनको छाना भएका सुम्निमा सब्जी पसल र श्यामबाबु सुढीको फलफूल पसलमा आगो लागेको हो । आगो नियन्त्रणको लागि इटहरीबाट पनि दमकल आए पनि सो दमकल आइपुग्दा आगो नियन्त्रणमा आइसकेकाले सो दमकल इटहरी नै फर्किएको स्थानीयले बताए ।

आज आगलागी भएकै पूर्व तर्फ छेउमा गत असार २८ गते राति पनि आगलागी भएको थियो । ३ वटा होटलमा लागेको आगो निभाउने क्रममा ग्यास सिलिण्डर पड्किँदा ६ जना घाइते भएका थिए ।

 

Continue Reading

प्रदेश नं. १

करेन्ट लागेर सुपरभाइजरको मृत्यु

Published

on

ओखलढुंगाः ओखलढुंगाको सिद्धिचरण–१२ सिमलडाँडा मोलुङ–१ कुन्तादेवी बस्ने २८ वर्षीय परनेश खत्रीको करेन्ट लागेर मृत्यु भएको छ ।

मृतक खत्री मोलुङ खोला हाइड्रोपावर ट्रान्समिसन लाइनको सुपरभाइजर थिए । आज बिहान पौने ११ बजे सिमलडाँडामा बिजुली मर्मतको लागि जम्पर छुटाउन बिजुलीको पोलमा चढेको बेलामा विद्युत सट हुँदा उनलाई करेन्ट लागेको थियो ।

करेन्ट लागेर पोलमै अड्किएको अवस्थामा उनलाई उद्धार गरी उपचारार्थ सामुदायिक मिसन अस्पताल ओखलढुंगा लगिएकोमा डाक्टरले खत्रीको मृत्यु भइसकेको बताएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय ओखलढुंगाले जनाएको छ ।

Continue Reading

Banner

विराटचोकमा आगलागी

Published

on

विराटचोकः सुन्दरहरैंचाको विराटचोकको मुख्य बजारमा बुधबार राति  आगलागी भएको छ । मुख्य बजारमा रहेको एक फलफूल पसलमा आगलागी भएको बताइएको छ । घटनाको बारेमा थप जानकारी आउन बाँकी छ । घटनास्थलमा सुन्दरहरैंचाका साथै छिमेकी अन्य स्थानीय तहका दमकल आगो निभाउन पुगेका छन् ।

घटनाको थप विवरण आउन बाँकी छ ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक