hrpdf.com.hr
Connect with us
Advertisement
Advertisement

विपतको अवस्थामा सहकारीको भूमिका

Published

on

नेपालमा सहकारीको स्थापना भएको ६३ वर्ष पूरा भएको छ । सहकारीको नियमन गर्न सरकारी निकाय गठन भएको ६६ वर्ष पूरा भएको छ । गाउँघरमा छरिएर रहेको पूँजी संकलन गरी संकलित रकममा ब्याज दिने र शेयर सदस्यको गर्जाे टार्न गाउँघरमा प्रचलित दर भन्दा कम दरमा ऋण प्रवाह गर्ने क्रममा सहकारी संस्था सबैभन्दा अगाडि छन् ।

सहकारीमा विकृति ननिम्तियोस् र सहकारी अझ सबल होऊन् भनेर सरकारले एक व्यक्ति, एक सहकारी सदस्यको नीति लिएको छ । यसले सहकारीमा रहेको दोहोरो सदस्यता हट्ने सरकारको विश्वास छ । त्यसो हुन सकेमा सहकारी अझ सबल बन्ने सरकारको विश्वास रहेको देखिन्छ ।

कोरोना भाइरसले विश्वलाई आक्रान्त पारेको समयमा सो भाइरसको संक्रमण कम गराउन भनी नेपालमा पनि लकडाउन आह्वान गरिएको छ । लकडाउन लम्बिँदै जाँदा विपन्न र निम्न आय भएका नागरिकलाई समस्या पर्न थालेको छ । यो महाविपत्तिमा सरकारलाई सहयोग गर्नु देशभित्र रहेका सबै निकायको दायित्व पनि हो । यसमा सहकारीको भूमिका पनि महत्वपूर्ण हुन्छ ।

सहकारीमध्ये पनि कृषि सहकारीको भूमिका बढी महत्वपूर्ण हुने देखिन्छ । अहिलेको सन्त्रासको बीचमा मानिसलाई दैनिक कृषियोग्य वस्तुको आवश्यकता परिरहेको छ । यसमा कृषि सहकारीले ठूलो भूमिका खेल्न सक्छ । धनकुटाका ३ ओटा सहकारी मिलेर गरेको ढुवानीका कारण अहिले तराईवासीले लकडाउनको समयमा पनि पहाडको ताजा र अर्गानिक तरकारी खान पाइरहेका छन् । यी घटना हेर्दा पनि सहकारीले विपत्को अवस्थामा कसरी धेरै जनतालाई सुलभ सेवा पुर्याउन सक्छन् भन्ने प्रष्ट देख्न सकिन्छ ।

नाकाबन्दीको समयमा, भूकम्पले तहनहस पारेको समयमा वा महामारी फैलिएको लगायतका अवस्थामा विशेष गरी कृषि सहकारीले जनतालाई सहज ढंगले दैनिक उपभोग्य वस्तु र प्रदान गरेर तथा अन्य प्रकृतिका सहकारीले स्वास्थ्य, सुरक्षा लगायतका सेवा दिन सक्ने रहेछन् भन्ने प्रष्ट देखिन्छ ।

विपत्को समयमा अन्य प्रकृतिका सहकारीले पनि आफ्नो क्षेत्रबाट राम्रो सेवा गर्न सक्ने देखिन्छ । अरु काम गर्न नसके पनि सरकारले गठन गरेको राहत कोषमा योगदान गर्न सक्ने देखिन्छ ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

सुनको भाउ तोलाको लाख रुपैयाँ भन्दा बढी, बैशाखको रेकर्ड पनि तोडियो

Published

on

विराटचोकः आज सुनको भाउ तोलाको १ लाख रुपैयाँभन्दा बढी पुगेको छ । आज छापावाल सुनको भाउ प्रतितोला १ लाख ३०० रुपैयाँ पुगेको छ । तेजाबी सुनको भाउ प्रति तोला ९९ हजार ८०० रुपैयाँ र चाँदीको भाउ प्रति तोला १ हजार ३९० रुपैयाँ पुगेको छ । आज सुनको भाउ तोलामा ६०० रुपैयाँ र चाँदीको भाउ तोलामा ३० रुपैयाँ बढेको हो ।

गत वैशाख १२ गते सुनको भाउ उच्च मूल्यमा कारोबार हुँदा छापावाल सुन प्रति तोला १ लाख २०० रुपैयाँ पुगेको थियो । गत वर्ष फागुन २५ गते सुनको भाउले नयाँ कीर्तिमान बनाउँद प्रति तोला १ लाख ५ हजार ५०० रुपैयाँ पुगेको थियो ।

हिजो सुनको भाउ तोलामा ४०० रुपैयाँ र चाँदीको भाउ तोलामा १० रुपैयाँ बढेको थियो ।

Continue Reading

Banner

नियम विपरीत काम गर्ने ९ वटा वाणिज्य बैंकलाई राष्ट्र बैंकद्वारा कारवाही

Published

on

काठमाडौंः चालु आर्थिक वर्षको पहिलो त्रैमासमा राष्ट्र बैंकको नियम विपरीत काम गर्ने ९ वटा वाणिज्य बैंकहरुलाई बैंक सुपरीवेक्षण विभागले कारवाही गरेको छ ।

राष्ट्र बैंकले रोक्का राख्न निर्देशन दिएका खाताहरुमा कारोबार गरेपछि प्रभु बैंक, बैंक अफ काठमान्डू, कुमारी बैंक र प्राइम बैंकका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत (सीइओ) हरुलाई सचेत गराएको छ ।

कृषि विकास बैंकले सम्पति शुद्धिकरण ऐन र निर्देशनको उल्लङ्घन गरेको भन्दै केन्द्रीय बैंकले २० लाख रुपैयाँ जरिवाना गरेको छ ।

यस्तै, कर्जा लगानी गरेपश्चात प्रिमियम दर वृद्धि गरेको तथा डिस्काउन्ट प्रदान गरेको भन्दै हिमालयन बैंक, सनराइज, ग्लोबल आइएमई र मेगा बैंकका सीइओहरुलाई सचेत गराएको छ । सनराइज र मेगा बैंकले आधार दर भन्दा कम ब्याजदरमा कर्जा प्रवाह गरेपछि केन्द्रीय बैंकले सञ्चालक समितिलाई सचेत गराएको छ ।

Continue Reading

Banner

आजदेखि बाराही हाइड्रोपावरको बिक्री शुरु

Published

on

विराटचोकः बाराही हाइड्रोपावर पब्लिक लिमिटेडले आजदेखि सर्वसाधारणका लागि आईपीओ बिक्री शुरु गरेको छ ।

यसअघि आयोजना प्रभावित क्षेत्रका बासिन्दाहरुका लागि २ लाख ५० हजार कित्ता शेयर निष्काशन गरेकोमा बिक्री नभएको १ लाख ४ हजार कित्ता शेयर र सर्वसाधारणका लागि छुट्याइएको ४ लाख ५० हजार कित्ता शेयर गरी कुल ५ लाख ५४ हजार कित्ता शेयर कम्पनीले सर्वसाधारणका लागि निष्काशन गर्न लागेको हो ।

त्यसमध्ये ५ प्रतिशत अर्थात् २७ हजार कित्ता शेयर सामूहिक लगानी कोषहरुको लागि बाँडफाँड गरिएको छ भने २ प्रतिशत अर्थात ११ हजार ८० कित्ता शेयर कर्मचारीका लागि छुट्याइएको छ । लगानीकर्ताले बाँकी ५ लाख १५ हजार २ सय २० कित्ता शेयरका लागि आवेदन दिन सक्नेछन् ।

छिटोमा मंसिर २६ गते बिक्री बन्द हुने आईपीओ ढिलोमा पुस ६ गते बिक्री बन्द हुनेछ । लगानीकर्ताले न्यूनतम १० कित्तादेखि अधिकतम १० हजार कित्ताका लागि आवेदन दिन सक्ने कम्पनीको शेयर निष्काशन तथा बिक्री प्रबन्धक एनआईबिएल एस क्यापिटल लिमिटेडले जनाएको छ ।

लगानीकर्ताले नेपाल धितोपत्र बोर्डबाट स्वीकृत प्राप्त गरेका सम्पूर्ण सि आस्बा सदस्य बैंक तथा वित्तीय संस्था र तिनका तोकिएका शाखा कार्यालयहरुबाट आवेदन दिन सक्नेछन् । यसका साथै सिडिएससीको मेरो शेयर वेबसाइट वा एपबाट पनि सि आस्बा प्रणाली मार्फत् शेयर खरीद गर्न आवेदन दिन पाइनेछ ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक
hrpdf.com.hr