Connect with us
Advertisement
Advertisement

युवा स्वरोजगार कोषले लकडाउन उल्लङ्घन गर्न प्रेरित नगरोस्

Published

on

कोरोनाको संक्रमणको त्रासका कारण विश्वका धेरै देशमा लकडाउन गरिएको छ । लकडाउनको समयमा अत्यावश्यक काममा बाहेक घरबाहिर ननिस्कन सरकारले अनुरोध गरेको छ । नेपालमा धेरै मानिसले लकडाउनको पालना गरेका छन् ।

यही बीचमा चैत मसान्त आउँदैछ । चैत मसान्तले नेपालको आर्थिक क्षेत्रमा धेरै महत्व राख्दछ । वित्तीय संस्थाले हरेका ३ महिनामा निकाल्ने वित्तीय विवरणअन्तर्गत तेस्रो त्रैमासिक विवरण यही चैत मसान्तभित्र तयार पार्नुपर्छ ।

हरेक मसान्तमा वित्तीय संस्थाबाट सेवा लिने सेवाग्राही पनि अलि बढी तनावमा हुन्छन् । संस्थाबाट लिएको ऋणको ब्याज, किस्ता बुझाउनुपर्ने समय पनि यही हो । चैत मसान्त आर्थिक वर्षको तेस्रो त्रैमासिकको आखिरी दिन भएकाले धेरै संस्थामा कर्जाको किस्ता र ब्याज बुझाउनेको भीड बढी हुन्छ ।

यसपटक परिस्थिति अलि फरक छ । देशमा लकडाउन छ । जसका कारण घरबाहिर निस्कन पाइँदैन । आवश्यक काम पर्दामात्रै बाहिर निस्कन मिल्ने हुनाले वित्तीय संस्थामा कर्जा तिर्ने र ब्याज बुझाउने कार्यका लागि जान पाइँदैन ।

गाउँ तथा शहरमा जताततै सहकारी संस्था खुलेका छन् । सहकारी संस्था धेरैजसो बन्द भए पनि केही संस्थाले भने बचत जम्मा गर्न र जम्मा गरिएको बचत झिक्न मात्रै सहकारी संस्था खोल्ने गरेका छन् । ती संस्थाले कर्जाको साँवा र ब्याज भने अहिले नलिने बताएका छन् । तर, यसैबीचमा सहकारीमार्फत् युवा स्वरोजगार कोषको रकम ऋण लिने ऋणी भने अलमलमा परेका छन् ।

युवा स्वरोजगार कोष सरकारी कोष हो । तर सो कोषले सहकारीमार्फत् ऋण लगानी गर्ने गर्छ । सहकारी गाउँगाउँमा पुगेका हुनाले सरकारले ग्रामीण क्षेत्रका जनताले सहजै सेवा लिन सकून् भनी सहकारीमार्फत् लगानी गर्ने नीति लिएको हो । जुन सह्रानीय कार्य हो ।

सो कोषमार्फत् गरिएको लगानीको साँवा र ब्याज तिर्ने सम्बन्धमा के गर्ने भन्ने बारेमा भने सहकारी संस्थाले केही भन्न सकेका छैनन् । सहकारीलाई सो कोषले कुनै जानकारी दिएको छैन । सो कोषको रकम परिचालन गर्नको लागि कोषले केही जिल्लामा फोकल पर्सन तोकेको छ । फोकल पर्सनले सहकारी र कोषबीच समन्वय गराउने गर्छन् । तर कतिपय जिल्लामा फोकल पर्सन नै तोकिएको छैन । त्यस्ता जिल्लामा आवश्यक परेको समयमा अर्काे जिल्लाको फोकल पर्सनलाई काजमा खटाइने गरिएको छ ।

ती फोकल पर्सनलाई पनि लकडाउनको समयमा कोषको साँवा र ब्याज कसरी बुझाउने भन्ने बारेमा कुनै जानकारी दिइएको छैन । जसका कारण सहकारी संस्थालाई उनीहरुले कुनै जानकारी दिन सकेका छैनन् । फलस्वरुप सम्बन्धित ऋणीलाई सहकारी संस्थाले ताकेता गर्न थालेका छन् । कोषको साँवा र ब्याज बुझाउन अब २ दिन बाँकी छ ।

यस विषयमा कोषले गम्भीर भएर नसोचेको पाइन्छ । लकडाउनको समयमा ऋणी कसरी सम्बन्धित संस्थामा पुगेर साँवा र ब्याज चुक्ता गर्न सक्छ ? स्पष्ट निर्देशन नआएको हुँदा सरकारले घोषणा गरेको लकडाउनको उल्लङ्घन गर्न युवा स्वरोजगार कोषले बाध्य पार्दैछ । २ साताभन्दा लामो समयदेखि लकडाउन जारी रहेकाले कोषबाट ऋण लिएर व्यवसाय गर्नेलाई साँवा र ब्याज बुझाउन पनि गाह्रो छ भन्ने कोषले बुझ्नुपर्ने हो । यस्तो पीडाको अवस्थामा थप पीडा दिने काम युवा स्वरोजगार कोषले गरिरहेको छ ।

त्यसैले सरकारले आजै निर्णय लिनु जरुरी छ । युवा स्वरोजगार कोषबाट ऋण लिने व्यवसायीले चैत मसान्तसम्मको साँवा र ब्याज बुझाउने समय सरकारले तोकिदिनुपर्नेछ । नेपाल राष्ट्र बैंकले साँवा र ब्याज बुझाउने सीमा बढाएजस्तो कोषले पनि समयसीमा बढाउनुपर्छ । होइन भने त सरकारले घोषणा गरेको लकडाउन उल्लङ्घन गर्दै युवा व्यवसायी सहकारी संस्थासम्म पुगेर व्यवसाय बन्द भएको महिनाको ब्याज र ऋणको किस्ता बुझाउनुपर्ने अवस्था आएको छ । यसतर्फ सोच्न ढिलो भइसकेन र ? लकडाउन उल्लङ्घन गर्ने काममा युवा स्वरोजगार कोषले प्रेरित नगरोस् ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
1 Comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

साउनमा भन्दा भदौमा कम थपिए कोरोना संक्रमित

Published

on

विराटचोकः नेपालमा साउनमा भन्दा भदौमा कम व्यक्तिमा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । साउनमा ७२ हजार २ सय ६८ जना संक्रमित थपिएका थिए भने भदौमा ४७ हजार १ सय ५१ जना संक्रमित थपिएका छन् ।

स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार निको हुनेको संख्या भने भदौमा बढेको छ । साउनमा जम्मा ५८ हजार ६ सय ७२ जना संक्रमित निको भएका थिए । भदौमा भने ६० हजार ७५ जना संक्रमित निको भएका छन् ।

त्यस्तै, भदौमा ७ सय ७५ जना संक्रमितको ज्यान गएको छ । साउन महिनामा भने ८ सय ६४ जनाले संक्रमणका कारण ज्यान गुमाएका थिए ।

आइसोलेसनमा रहनेको संख्या पनि घटेको छ । भदौ मसान्तको दिन २५ हजार ७ सय ७२ जना आइसोलेसनमा रहेका छन् । साउन मसान्तमा यो संख्या ३९ हजार ३ सय ७१ थियो ।

Continue Reading

Banner

पूर्वाञ्चल एकेडेमीका प्रिन्सिपल दिपेन राई सुन्दरहरैंचा नगर प्याब्सनको अध्यक्ष निर्वाचित

Published

on

विराटचोकः बिहीबार सम्पन्न सुन्दरहरैंचा नगर प्याब्सनको अधिवेशनले अध्यक्षमा दिपेन राईलाई चयन गरेको छ । उनी पूर्वाञ्चल एकेडेमी सुन्दरहरैंचा– ६ का प्रिन्सिपल हुन् ।

त्यसैगरी, नगर प्याब्सनको उपाध्यक्षमा क्वेस्ट सेकेण्डरी स्कुलका प्रिन्सिपल दीपक केसी चयन भएका छन् । केसी अघिल्लो कार्यकालमा सचिव पदमा थिए । त्यस्तै, सचिव पदमा टीका पराजुली र कोषाध्यक्षमा तिलक राई चयन भएका छन् ।

सदस्यहरुमा सूर्य दङ्गाल, जीवन बस्नेत र नर्वदा क्षेत्री चयन भएका छन् ।

सम्बन्धित समाचारहरुः

प्याब्सन सुन्दरहरैंचाको दोस्रो नगर अधिवेशन सम्पन्न

बेलबारी प्याब्सनको अध्यक्षमा भगवतीप्रसाद घिमिरे

Continue Reading

Banner

बेलबारी प्याब्सनको अध्यक्षमा भगवतीप्रसाद घिमिरे

Published

on

बेलबारीः बेलबारी नगर प्याब्सनको अध्यक्षमा भगवतीप्रसाद घिमिरे चयन भएका छन । बिहीबार बेलबारी– ३ स्थित ड्रिमल्याण्ड फन प्रा.लिमा सम्पन्न दोस्रो नगर अधिवेशनबाट घिमिरे अध्यक्षमा निर्वाचित भएका हुन् ।

उनी बेलबारी– ९ मा रहेको बालजगत इङ्लिस स्कुलका प्रिन्सिपल हुन् । नयाँ कार्यसमितिको सचिवमा विनोद भण्डारी, कोषाध्यक्षमा तेजबहादुर दाहाल र सदस्यहरुमा नरबहादुर धिमाल र दालबरलाल राजवंशी (डिएल) चयन भएका छन् । थप दुई जना सदस्य मनोनित हुने बताइएको छ ।

अधिवेशनमा प्याब्सनका निवर्तमान अध्यक्ष भुपाल बस्नेतले वार्षिक प्रतिवेदन प्रस्तुत गरेका थिए ।

 

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक