Connect with us
Advertisement
Advertisement

युवा स्वरोजगार कोषले लकडाउन उल्लङ्घन गर्न प्रेरित नगरोस्

Published

on

कोरोनाको संक्रमणको त्रासका कारण विश्वका धेरै देशमा लकडाउन गरिएको छ । लकडाउनको समयमा अत्यावश्यक काममा बाहेक घरबाहिर ननिस्कन सरकारले अनुरोध गरेको छ । नेपालमा धेरै मानिसले लकडाउनको पालना गरेका छन् ।

यही बीचमा चैत मसान्त आउँदैछ । चैत मसान्तले नेपालको आर्थिक क्षेत्रमा धेरै महत्व राख्दछ । वित्तीय संस्थाले हरेका ३ महिनामा निकाल्ने वित्तीय विवरणअन्तर्गत तेस्रो त्रैमासिक विवरण यही चैत मसान्तभित्र तयार पार्नुपर्छ ।

हरेक मसान्तमा वित्तीय संस्थाबाट सेवा लिने सेवाग्राही पनि अलि बढी तनावमा हुन्छन् । संस्थाबाट लिएको ऋणको ब्याज, किस्ता बुझाउनुपर्ने समय पनि यही हो । चैत मसान्त आर्थिक वर्षको तेस्रो त्रैमासिकको आखिरी दिन भएकाले धेरै संस्थामा कर्जाको किस्ता र ब्याज बुझाउनेको भीड बढी हुन्छ ।

यसपटक परिस्थिति अलि फरक छ । देशमा लकडाउन छ । जसका कारण घरबाहिर निस्कन पाइँदैन । आवश्यक काम पर्दामात्रै बाहिर निस्कन मिल्ने हुनाले वित्तीय संस्थामा कर्जा तिर्ने र ब्याज बुझाउने कार्यका लागि जान पाइँदैन ।

गाउँ तथा शहरमा जताततै सहकारी संस्था खुलेका छन् । सहकारी संस्था धेरैजसो बन्द भए पनि केही संस्थाले भने बचत जम्मा गर्न र जम्मा गरिएको बचत झिक्न मात्रै सहकारी संस्था खोल्ने गरेका छन् । ती संस्थाले कर्जाको साँवा र ब्याज भने अहिले नलिने बताएका छन् । तर, यसैबीचमा सहकारीमार्फत् युवा स्वरोजगार कोषको रकम ऋण लिने ऋणी भने अलमलमा परेका छन् ।

युवा स्वरोजगार कोष सरकारी कोष हो । तर सो कोषले सहकारीमार्फत् ऋण लगानी गर्ने गर्छ । सहकारी गाउँगाउँमा पुगेका हुनाले सरकारले ग्रामीण क्षेत्रका जनताले सहजै सेवा लिन सकून् भनी सहकारीमार्फत् लगानी गर्ने नीति लिएको हो । जुन सह्रानीय कार्य हो ।

सो कोषमार्फत् गरिएको लगानीको साँवा र ब्याज तिर्ने सम्बन्धमा के गर्ने भन्ने बारेमा भने सहकारी संस्थाले केही भन्न सकेका छैनन् । सहकारीलाई सो कोषले कुनै जानकारी दिएको छैन । सो कोषको रकम परिचालन गर्नको लागि कोषले केही जिल्लामा फोकल पर्सन तोकेको छ । फोकल पर्सनले सहकारी र कोषबीच समन्वय गराउने गर्छन् । तर कतिपय जिल्लामा फोकल पर्सन नै तोकिएको छैन । त्यस्ता जिल्लामा आवश्यक परेको समयमा अर्काे जिल्लाको फोकल पर्सनलाई काजमा खटाइने गरिएको छ ।

ती फोकल पर्सनलाई पनि लकडाउनको समयमा कोषको साँवा र ब्याज कसरी बुझाउने भन्ने बारेमा कुनै जानकारी दिइएको छैन । जसका कारण सहकारी संस्थालाई उनीहरुले कुनै जानकारी दिन सकेका छैनन् । फलस्वरुप सम्बन्धित ऋणीलाई सहकारी संस्थाले ताकेता गर्न थालेका छन् । कोषको साँवा र ब्याज बुझाउन अब २ दिन बाँकी छ ।

यस विषयमा कोषले गम्भीर भएर नसोचेको पाइन्छ । लकडाउनको समयमा ऋणी कसरी सम्बन्धित संस्थामा पुगेर साँवा र ब्याज चुक्ता गर्न सक्छ ? स्पष्ट निर्देशन नआएको हुँदा सरकारले घोषणा गरेको लकडाउनको उल्लङ्घन गर्न युवा स्वरोजगार कोषले बाध्य पार्दैछ । २ साताभन्दा लामो समयदेखि लकडाउन जारी रहेकाले कोषबाट ऋण लिएर व्यवसाय गर्नेलाई साँवा र ब्याज बुझाउन पनि गाह्रो छ भन्ने कोषले बुझ्नुपर्ने हो । यस्तो पीडाको अवस्थामा थप पीडा दिने काम युवा स्वरोजगार कोषले गरिरहेको छ ।

त्यसैले सरकारले आजै निर्णय लिनु जरुरी छ । युवा स्वरोजगार कोषबाट ऋण लिने व्यवसायीले चैत मसान्तसम्मको साँवा र ब्याज बुझाउने समय सरकारले तोकिदिनुपर्नेछ । नेपाल राष्ट्र बैंकले साँवा र ब्याज बुझाउने सीमा बढाएजस्तो कोषले पनि समयसीमा बढाउनुपर्छ । होइन भने त सरकारले घोषणा गरेको लकडाउन उल्लङ्घन गर्दै युवा व्यवसायी सहकारी संस्थासम्म पुगेर व्यवसाय बन्द भएको महिनाको ब्याज र ऋणको किस्ता बुझाउनुपर्ने अवस्था आएको छ । यसतर्फ सोच्न ढिलो भइसकेन र ? लकडाउन उल्लङ्घन गर्ने काममा युवा स्वरोजगार कोषले प्रेरित नगरोस् ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
1 Comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

प्याब्सन सुन्दरहरैंचाद्वारा शुभकामना आदानप्रदान

Published

on

विराटचोकः निजी तथा आवासीय विद्यालय अर्गनाइजेशन (प्याब्सन) नगर कार्यसमिति सुन्दरहरैंचाले आउन लागेका चाडबाडहरु दशैं, तिहार र छठको पूर्वसन्ध्यामा शुभकामना आदानप्रदान कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ ।

कार्यक्रममा नगरस्तरीय लोकनृत्य प्रतियोगितामा विजयी हुने विद्यालयलाई पुरस्कार तथा प्रमाणपत्र वितरण गरिएको थियो । प्रतियोगितामा जुनियरतर्फ बालप्रतिभा, इन्द्रपुर नमूना र सिद्धार्थ सेकेण्डरी क्रमशः पहिलो, दोस्रो र तेस्रो भएका थिए ।

सिनियरतर्फ सिद्धार्थ सेकेण्डरी, ब्राइट फ्युचर र टेण्डरफिट क्रमशः पहिलो, दोस्रो र तेस्र्रो भएका थिए । विजयी विद्यालयका विद्यार्थीलाई पुरस्कार र प्रमाणपत्र वितरण गरिएको थियो ।

लोकनृत्यमा नगर, जिल्ला, प्रदेश तथा नेपाल प्रथम हुने सिद्धार्थ सेकेण्डरी स्कुलका प्रिन्सिपल, नृत्य प्रशिक्षक तथा नृत्यकार विद्यार्थीलाई सम्मान गरिएको थियो ।

 

Continue Reading

Banner

सुन्दरहरैंचामा सेवा निवृत्त ४१ शिक्षक र कर्मचारी सम्मानित

Published

on

विराटचोकः मोरङको सुन्दरहरैंचामा सेवा निवृत्त शिक्षक कर्मचारी सम्मानित भएका छन् । सुन्दरहरैंचा नगरपालिका र परीक्षा व्यवस्थापन दुलारी क्षेत्रले उनीहरुलाई सम्मान गरेको हो ।

वडा नम्बर १० स्थित चण्डेश्वरी आधारभूत विद्यालयको प्राङ्गणमा कार्यक्रम आयोजना गरी आइतबार उनीहरुलाई सम्मान गरिएको हो । सुन्दरहरैंचा क्षेत्रमा रहेका ३६ वटा विद्यालयबाट सेवा निवृत्त भएका शिक्षक र कर्मचारी गरी ४१ जना सम्मानित भएका हुन् ।

उनीहरुलाई नगरप्रमुख केदारप्रसाद गुरागाई र उपप्रमुख अकली चौधरीले सम्मान पत्र दोसल्ला र मायाको चिनो प्रदान गर्दै सम्मान गरेका थिए । ६० वर्षे उमेर हदका कारण अवकाश भएका शिक्षक र कर्मचारीलाई सम्मान गरिएको हो ।

कार्यक्रममा बोल्दै नगरप्रमुख गुरागाईले शिक्षकले आफ्नो लागि भन्दा विद्यार्थीको भविष्य निर्माणका निम्ति लामो समयसम्म उल्लेख्य कार्य गरेकाले आउने दिनमा समाजसेवामा लाग्नुपर्नेमा जोड दिए ।

२०३८ सालदेखि सञ्चालनमा आएको परीक्षा व्यवस्थापन समितिले प्रत्येक वर्ष विभिन्न कार्यक्रम आयोजना गरी सेवा निवृत्तलाई सम्मान गर्ने गरेको केन्द्रका सचिव ठाकुर सुवेदीले बताए । कोरोनाका कारण २०७७ सालपछि यो कार्यक्रम आयोजना नभएको समेत सुवेदीले बताए ।
कार्यक्रममा शिक्षा शाखा प्रमुख लीला ओझा, विद्यालयका प्रधानाध्यापक तथा शिक्षक र विद्यार्थीको उपस्थिति रहेको थियो । कार्यक्रम नगरप्रमुख गुरागाईँको सभापतित्वमा सञ्चालन भएको थियो ।

Continue Reading

Banner

कक्षा ११–१२ अध्यापनरत शिक्षकद्वारा पेन डाउन, पठनपाठन प्रभावित

Published

on

विराटचाेक देशैभरका कक्षा ११–१२ अध्यापनरत शिक्षकले आज विहिबार पेन डाउन गरी  एक दिनका लागि पठनपाठन स्थगन गरेका छ्न । यसले विद्यार्थीकाे पठाइ समेत प्रभावित भएकाे छ  ।  विद्यालयको संरचना कक्षा १२ सम्म पुर्याएपछि  सरकारले प्रति विद्यालय दुई जना अस्थायी शिक्षक र केही आंशिक, अनुदानका गरी जम्मा ६ हजार शिक्षकलाई मात्र अस्थायी रुपमा व्यवस्थापन गर्दै आएको हुँदा आफ्नो न्यायोचित व्यवस्थापनको माग गर्दै शिक्षकहरू आन्दाेलित हुनुपरेकाे माेरङकाे सुन्दरहरैँचामा  रहेकाे सुकुना माध्यमिक विद्यालयमा अध्यापन गराउदै आएका माध्यमिक विद्यालय शिक्षक युनियन नेपाल इस्टुन माेरङका उपाध्यक्ष मणिराज लिम्बूले बताए । पूर्व निर्धारित कार्यक्रम भएकाले सरकारलाई दवाब दिने उदेश्यले पेन डाउन गरिएकाे उपाध्यक्ष लिम्बूले बताए ।

शिक्षककाे सेवा र सुरक्षा साथै कक्षा ११ र १२ काे शैक्षिक गुणस्तर सुधारका लागि हिस्टुन आन्दाेलित

विगत ३० वर्षदेखि कक्षा ११–१२ सञ्चालन हुँदै आए पनि स्थायी शिक्षक एक जना पनि नभएको हुँदा कार्यरत शिक्षकलाई शिक्षक सेवा आयोगबाट स्थायी पदपूर्ति गरिनुपर्ने माग सहित साबिक उच्च माविका शिक्षक चरणबद्ध आन्दोलनमा उत्रिएका हुन्  ।

हिस्टुनले गरेको आन्दोलनको सर्कुलर बमोजिम देशैभरका  उच्च माविमा प्रधानाध्यापकलाई ज्ञापन पत्र बुझाई हातमा कालो पट्टि बाधेर अध्यापन गराएका छन् । जिल्ला प्रशासन कार्यालय स्थानीय सरकारलाई समेत ज्ञापन पत्र बुझइ सकिएकाे र आफ्ना १६ बुँदे मागबारे  निर्वाचन क्षेत्रका सांसदहरूलाई समेत ज्ञापनपत्र बुझाएर ध्यानाकर्षण समेत गराएका छन् । यति गर्दा समेत सरकारकाे शिक्षकका समस्या प्रति ध्यान नगएमा भाैतिक रुपमै आन्दाेलन गर्ने तयारी रहेकाे माध्यमिक विद्यालय शिक्षक युनियन नेपाल इस्टुनका महासचिव टीकाप्रसाद न्याैपानेले बताए ।

 

 

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक