Connect with us
Advertisement
Advertisement

युवा स्वरोजगार कोषले लकडाउन उल्लङ्घन गर्न प्रेरित नगरोस्

Published

on

कोरोनाको संक्रमणको त्रासका कारण विश्वका धेरै देशमा लकडाउन गरिएको छ । लकडाउनको समयमा अत्यावश्यक काममा बाहेक घरबाहिर ननिस्कन सरकारले अनुरोध गरेको छ । नेपालमा धेरै मानिसले लकडाउनको पालना गरेका छन् ।

यही बीचमा चैत मसान्त आउँदैछ । चैत मसान्तले नेपालको आर्थिक क्षेत्रमा धेरै महत्व राख्दछ । वित्तीय संस्थाले हरेका ३ महिनामा निकाल्ने वित्तीय विवरणअन्तर्गत तेस्रो त्रैमासिक विवरण यही चैत मसान्तभित्र तयार पार्नुपर्छ ।

हरेक मसान्तमा वित्तीय संस्थाबाट सेवा लिने सेवाग्राही पनि अलि बढी तनावमा हुन्छन् । संस्थाबाट लिएको ऋणको ब्याज, किस्ता बुझाउनुपर्ने समय पनि यही हो । चैत मसान्त आर्थिक वर्षको तेस्रो त्रैमासिकको आखिरी दिन भएकाले धेरै संस्थामा कर्जाको किस्ता र ब्याज बुझाउनेको भीड बढी हुन्छ ।

यसपटक परिस्थिति अलि फरक छ । देशमा लकडाउन छ । जसका कारण घरबाहिर निस्कन पाइँदैन । आवश्यक काम पर्दामात्रै बाहिर निस्कन मिल्ने हुनाले वित्तीय संस्थामा कर्जा तिर्ने र ब्याज बुझाउने कार्यका लागि जान पाइँदैन ।

गाउँ तथा शहरमा जताततै सहकारी संस्था खुलेका छन् । सहकारी संस्था धेरैजसो बन्द भए पनि केही संस्थाले भने बचत जम्मा गर्न र जम्मा गरिएको बचत झिक्न मात्रै सहकारी संस्था खोल्ने गरेका छन् । ती संस्थाले कर्जाको साँवा र ब्याज भने अहिले नलिने बताएका छन् । तर, यसैबीचमा सहकारीमार्फत् युवा स्वरोजगार कोषको रकम ऋण लिने ऋणी भने अलमलमा परेका छन् ।

युवा स्वरोजगार कोष सरकारी कोष हो । तर सो कोषले सहकारीमार्फत् ऋण लगानी गर्ने गर्छ । सहकारी गाउँगाउँमा पुगेका हुनाले सरकारले ग्रामीण क्षेत्रका जनताले सहजै सेवा लिन सकून् भनी सहकारीमार्फत् लगानी गर्ने नीति लिएको हो । जुन सह्रानीय कार्य हो ।

सो कोषमार्फत् गरिएको लगानीको साँवा र ब्याज तिर्ने सम्बन्धमा के गर्ने भन्ने बारेमा भने सहकारी संस्थाले केही भन्न सकेका छैनन् । सहकारीलाई सो कोषले कुनै जानकारी दिएको छैन । सो कोषको रकम परिचालन गर्नको लागि कोषले केही जिल्लामा फोकल पर्सन तोकेको छ । फोकल पर्सनले सहकारी र कोषबीच समन्वय गराउने गर्छन् । तर कतिपय जिल्लामा फोकल पर्सन नै तोकिएको छैन । त्यस्ता जिल्लामा आवश्यक परेको समयमा अर्काे जिल्लाको फोकल पर्सनलाई काजमा खटाइने गरिएको छ ।

ती फोकल पर्सनलाई पनि लकडाउनको समयमा कोषको साँवा र ब्याज कसरी बुझाउने भन्ने बारेमा कुनै जानकारी दिइएको छैन । जसका कारण सहकारी संस्थालाई उनीहरुले कुनै जानकारी दिन सकेका छैनन् । फलस्वरुप सम्बन्धित ऋणीलाई सहकारी संस्थाले ताकेता गर्न थालेका छन् । कोषको साँवा र ब्याज बुझाउन अब २ दिन बाँकी छ ।

यस विषयमा कोषले गम्भीर भएर नसोचेको पाइन्छ । लकडाउनको समयमा ऋणी कसरी सम्बन्धित संस्थामा पुगेर साँवा र ब्याज चुक्ता गर्न सक्छ ? स्पष्ट निर्देशन नआएको हुँदा सरकारले घोषणा गरेको लकडाउनको उल्लङ्घन गर्न युवा स्वरोजगार कोषले बाध्य पार्दैछ । २ साताभन्दा लामो समयदेखि लकडाउन जारी रहेकाले कोषबाट ऋण लिएर व्यवसाय गर्नेलाई साँवा र ब्याज बुझाउन पनि गाह्रो छ भन्ने कोषले बुझ्नुपर्ने हो । यस्तो पीडाको अवस्थामा थप पीडा दिने काम युवा स्वरोजगार कोषले गरिरहेको छ ।

त्यसैले सरकारले आजै निर्णय लिनु जरुरी छ । युवा स्वरोजगार कोषबाट ऋण लिने व्यवसायीले चैत मसान्तसम्मको साँवा र ब्याज बुझाउने समय सरकारले तोकिदिनुपर्नेछ । नेपाल राष्ट्र बैंकले साँवा र ब्याज बुझाउने सीमा बढाएजस्तो कोषले पनि समयसीमा बढाउनुपर्छ । होइन भने त सरकारले घोषणा गरेको लकडाउन उल्लङ्घन गर्दै युवा व्यवसायी सहकारी संस्थासम्म पुगेर व्यवसाय बन्द भएको महिनाको ब्याज र ऋणको किस्ता बुझाउनुपर्ने अवस्था आएको छ । यसतर्फ सोच्न ढिलो भइसकेन र ? लकडाउन उल्लङ्घन गर्ने काममा युवा स्वरोजगार कोषले प्रेरित नगरोस् ।

Continue Reading

Facebook Comment

Advertisement
1 Comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Banner

धनकुटाकी कोरोना संक्रमित महिलाको कोभिड अस्पताल धरानमा मृत्यु

Published

on

विराटचोकः कोरोना संक्रमणका कारण धनकुटा– ७ की ४० वर्षीया महिलाको कोभिड अस्पताल धरानमा मृत्यु भएको छ ।

बीपी कोइराला स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान धरानका सह प्रवक्ता डा. चुरामणि पोखरेलका अनुसार फागुन १३ गते कोरोना संक्रमण पुष्टि भएकी उनी मधुमेह रोगबाट पीडित थिइन् ।

फागुन १२ गते प्रतिष्ठानमा भर्ना भएकी उनको आज बिहान ३ बजे मृत्यु भएको हो ।

Continue Reading

Banner

ग्रीसमा कोरोना संक्रमितको संख्या २ लाख

Published

on

विराटचोकः गत २४ घण्टामा २ हजार १ सय ८१ जना कोरोना संक्रमित थपिएसँगै ग्रीसमा कोरोना संक्रमितको संख्या २ लाख १ हजार ६ सय ७७ जना पुगेको छ । थप ३२ जनाको मृत्युसँगै संक्रमणका कारण ज्यान गुमाउनेको संख्या त्यहाँ ६ हजार ६ सय ६४ जना पुगेको छ ।

वर्ल्ड ओ मिटर्स डट इन्फोका अनुसार १ लाख ७२ हजार ३ सय २१ जना संक्रमित निको भएका छन् । २२ हजार ६ सय ९२ जना आइसोलेसनमा रहेका छन् । तीमध्ये ४ सय ५१ जनाको स्वास्थ्य अवस्था गम्भीर छ ।

कोरोना संक्रमितको संख्याको आधारमा ग्रीस विश्वको ६० औं स्थानमा रहेको छ ।

सम्बन्धित समाचारः

ग्रीसमा कोरोना संक्रमितको संख्या १ लाख

Continue Reading

Banner

इटलीमा कोरोना संक्रमितको संख्या ३० लाख

Published

on

विराटचोकः गत २४ घण्टामा २४ हजार ३६ जना संक्रमित थपिएसँगै इटलीमा कोरोना संक्रमितको संख्या ३० लाख २३ हजार १ सय २९ जना पुगेको छ । थप २ सय ९७ जनाको मृत्युसँगै संक्रमणका कारण ज्यान गुमाउनेको संख्या ९९ हजार २ सय ७१ जना पुगेको छ ।

वर्ल्ड ओ मिटर्स डट इन्फोका अनुसार थप १३ हजार ६ सय ८२ जन संक्रमित निको भएसँगै निको हुनेको संख्या २४ लाख ६७ हजार ३ सय ८८ जना पुगेको छ । ४ लाख ५६ हजार ४ सय ७० जना आइसोलेसनमा रहेका छन् । तीमध्ये २ हजार ५ सय २५ जनाको स्वास्थ्य अवस्था गम्भीर रहेको छ ।

विश्वका ८ देशमा ३० लाखभन्दा बढी मानिसमा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

सम्बन्धित समाचारहरुः

इटलीमा २० लाख र युक्रेनमा १० लाख पुगे कोरोना संक्रमित

इटलीमा १५ लाख, जर्मनीमा १० लाख तथा इरानमा ९ लाख पुगे संक्रमित

इटलीमा ९ लाख, पोल्याण्डमा ५ लाख र नेदरल्याण्डमा ४ लाख पुगे कोरोना संक्रमित

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक