Connect with us
Advertisement
Advertisement

अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट प्रतियोगितामा म्यान अफ द म्याच बनेका सुमन (बाल दिवस विशेष ७)

Published

on

अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा नेपालले क्रिकेटमा आफ्नो बलियो उपस्थिति जनाउन थालेको छ । हालै जिम्बाबेमा भएको विश्वकप छनोटमा सातौँ भएको नेपाल सन् २०२२ सम्म एक दिवसीय मान्यता प्राप्त देश बनेको छ । अहिले समाजमा युवाहरुको क्रिकेटप्रतिको लगाव ह्वात्तै बढेको छ । विद्यालयमा हुने खेलकुदमा पनि यो खेललाई प्राथमिकताका साथ खेलाउने गरिएको छ ।  सुन्दरहरैंचाका क्रिकेटर सुमन सुन्दासले सानै उमेरमा अन्तराष्ट्रिय खेलमा भाग लिई नगरको नामलाई उचाइमा पुर्याउन सफल भएका छन् । इन्द्रपुर नमुना इङ्लिस स्कुलमा पढ्दै गरेका उनको क्रिकेटप्रतिको मोह यसरी शुरु भएको रहेछ । ‘हाम्रो घर छेउमा प्रमेन्द्र केसी दादाहरु खेल्नुहुन्थ्यो । अनि म उहाँहरुले खेलेको हेर्थेँ,’ उनी सम्झन्छन्, ‘त्यो मेरो हेराइ अरुभन्दा फरक रहेछ । अनि दादाले मलाई उहाँको साथी जस्तै खेल्न बोलाउनुहुन्थ्यो । मैले खेल कसरी खेलिन्छ भन्ने सिक्दै गएँ । दादाहरुको कतै प्रतियोगिता हुँदा सँगै हेर्न जान्थेँ ।

पछिपछि उमेर सानो भए पनि प्रमेन्द्र दादाले मेरो खेल राम्रो मान्नुभएको रहेछ । त्यसपछि जहिल्यै प्राक्टिस गर्न थाल्यौँ । तर घरबाट भने पढाइ बिग्रन्छ भनेर खेल्न जान नदिनेसम्म गर्नुभयो । अनि दादा मेरो घरमा आएर ममी बाबालाई खेलमा भविष्य राम्रो छ, देशमा राम्रो नाम लेखाउन सक्छन् भन्दै सम्झाउनबुझाउन थाल्नुभयो । बिस्तारैबिस्तारै घरबाट पनि सपोर्ट गर्न थाल्नुभयो अहिले त धेरै सपोर्ट गर्नुहुन्छ ।’ कहिले ब्याट, कहिले बलसँगै उनको खेल अगाडि बढिरहयो ।

कक्षा ८ मा पढ्दा उनी काठ्माडौंको नेक्सस एकेडेमीमा आबद्ध भए । नेक्सस एकेडेमीमा ९ महिना तालीम गरेपछि उनी क्रिकेट खेल्नकै लागि १६ वर्ष मुनिको टोलीबाट श्रीलंका गए । त्यहाँ ५ वटा म्याच खेलेकोमा उनको टोलीले ४ वटा म्याच जित्यो । उनी उक्त खेलमा म्यान अफ द म्याच बने । यस्तै उनी नेपालमा अन्डर १६ सान कपमा दोस्रो भए । नेक्सस एकेडेमीको उत्कृष्ट विकेट टेकर बने । त्यस्तै प्रदेश क्वाटर फाइनलमा म्यान अफ द म्याच बने ।

सुमन अहिले क्रिकेटमा आफ्नो भविश्य सम्झेर दिनरात लागि परेका छन् । यस क्षेत्रमा क्रिकेट खेल्ने ठाउँ भने कतै नभएर आफ्नो सपना पानीको फोकाजस्तै बिलाउने त होइन भनी उनी चिन्तित छन् । कुनै लक्ष्यमा पुग्न त्यस प्रतिको लगाव, मिहिनेतसँगै ठाउँको पनि महत्वपूर्ण भूमिका रहन्छ । ‘हामीले खेल्ने भनेको घर छेउको बाटो हो । त्यहाँ जतिबेलै गाडी र मान्छे हिँड्ने भएकाले कहिल्यै राम्रो खेल्न पाइँदैन’, उनी भन्छन्, ‘हाम्रो वरपर कुनै खेल्ने ठाउँ छैन । यदि भइदिए म र मेरो ठाउँलाई चिनाउन थप सहयोग पुग्ने थियो । मेरो लक्ष्य भनेको पनि राम्रो क्रिकेटर बन्नु नै हो । मलाई यो ठाउँसम्म ल्याउन सबैभन्दा ठूलो देन दादाको रहेको छ ।’

सम्बन्धित समाचार

स्वरुप खतिवडा: शास्त्रीय गीत गाउन मन पराउने सुन्दरहरैंचा आइडल (बाल दिवस विशेष ६)

आफ्नै आवाजमा गजल रेकर्ड गरिसकेका आयुष (बाल दिवस विशेष ५)

उत्कृष्ट चित्रकार बन्ने सपना कोरोनाले खाइदियो (बाल दिवस विशेष ४)

ज्याब्लिङ थ्रोका अब्बल देवान (बाल दिवस विशेष ३)

 

Banner

पत्रकार, अधिकृत र इञ्जिनियर, डाक्टर र नर्ससहित धरानमा १३ जना संक्रमित थप

Published

on

धरानः धरानमा पत्रकार, नगरपालिकाका अधिकृतस्तरका कर्मचारी र इञ्जिनियर, डाक्टर र नर्ससहित थप १३ जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

धरानमा पहिलो पटक पत्रकार संक्रमित भएका हुन् । धरान उपमहानगरपालिकाका स्वास्थ्य महाशाखा प्रमुख उमेश मेहताका अनुसार वडा नं १६ का एक इञ्जिनियरलाई पनि संक्रमण पुष्टि भएको छ । उपमहानगरपालिकाका एक अधिकृतलाई पनि संक्रमण देखिएको छ ।

बीपी कोइराला स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा गरिएको पीसीआर परीक्षणमा धरान–१५ का एक सामुदायिक विद्यालयका प्रध्यानाध्यापकलाई पनि संक्रमण पुष्टि भएको छ । प्रतिष्ठानका अनुसार संक्रमितमध्ये एक जना नर्स र एक डाक्टर पनि छन् ।

Continue Reading

Banner

विश्वमा कोरोनाका कारण मृत्यु हुनेको संख्या १० लाख

Published

on

विराटचोकः कोरोना भाइरसको संक्रमणका कारण विश्वमा मृत्यु हुनेको संख्या १० लाख नाघेको छ । विगत २४ घण्टामा ३ हजार ८ सय ७३ जना संक्रमितको मृत्यु भएसँगै विश्वमा कोरोनाका कारण मृत्यु हुनेको संख्या १० लाख २ हजार १ सय ५८ जना पुगेको हो ।

वर्ल्ड ओ मिटर्स डट इन्फोका अनुसार सबैभन्दा धेरै अमेरिकामा २ लाख ९ हजार ४ सय ५३ जनाको कोरोना संक्रमणका कारण मृत्यु भएको छ । ब्राजिलमा १ लख ४१ हजार ७ सय ७६ जनाको मृत्यु भएको छ भने भारतमा ९५ हजार ५ सय ७४ जनाको संक्रमणका कारण मृत्यु भएको छ ।

मेक्सिकोमा ७६ हजार २ सय ४३, बेलायतमा ४१ हजार ९ सय ८८, इटलीमा ३५ हजार ८ सय ३५, पेरुमा ३२ हजार २ सय ६२, फ्रान्समा ३१ हजार ७ सय २७ र स्पेनमा ३१ हजार २ सय ३२ जनाको संक्रमणका कारण मृत्यु भएको छ । अन्य देशमा ३० हजारभन्दा कम संक्रमितको मृत्यु भएको छ ।

सम्बन्धित समाचारहरुः

कोरोना संक्रमणका कारण विश्वमा ९ लाखको मृत्यु

विश्वमा कोरोना संक्रमणका कारण मृत्यु हुनेको संख्या ८ लाख २ हजार

विश्वमा ६ लाख ४ हजार कोरोना संक्रमितको मृत्यु, ५९ हजार ९ सयको अवस्था गम्भीर

विश्वमा कोरोना संक्रमितको संख्या १ करोड, मृतकको संख्या ५ लाख

 

Continue Reading

Banner

वराहक्षेत्रमा मृत अवस्थामा फेला परेकी बालिकाको हत्या भएको पुष्टि,घटनामा संलग्न १ जना पक्राउ

Published

on

धरानः सुनसरीको वराहक्षेत्र–१ कटहरे स्थित आफ्नै घरमा मृत अवस्थामा फेला परेकी १२ वर्षीया बालिकाको हत्या भएको पुष्टि भएको छ ।

असोज १० गते २ बजे राती १२ वर्षीया मीना राई आफ्नै घरमा मृत अवस्थामा फेला परेकी थिइन । छिमेकीको घरमा धामी बसेको हेरेर बिहान २ बजे घर फर्केका अभिभावक घरभित्र पस्दा छोरी मीना राईलाई मृत अवस्थामा देखी प्रहरीलाई खबर गरेका थिए ।

घटनाको जानकारी पाउनासाथ घटनास्थलमा खटिएको प्रहरी टोलीले मृतक बालिकाको शवको अवस्था हेर्दा शंकास्पद देखिएपछि गहन अनुसन्धान शुरु गरेको थियो । घटनाको अनुसन्धान गर्न संघीय प्रहरी इकाइ कार्यालय धरानबाट तालीमप्राप्त कुकुरसहितको टोली तथा जिल्ला प्रहरी कार्यालय सुनसरीबाट प्रहरी टोली खटिएको थियो । अनुसन्धानमा खटिएको प्रहरी टोलीले मीनाको हत्या भएको पुष्टि गरेसँगै उनको हत्यामा संलग्न सोही स्थानका १५ वर्षीय किशोरलाई पक्राउ गरेको छ ।

घरमा बालिका मात्र एक्लै रहेको समयमा राती १० बजेतिर १५ वर्षीय बालक चटपटे खान भनी गएका थिए । उनीहरुबीच विवाद हुँदा ती किशोरले मीनालाई सिसाको बोतलले टाउकोमा प्रहार गरी भेष्ट र रुमालले घाँटीमा कसेर उनको हत्या गरेका थिए । घटनाका सम्बन्धमा थप अनुसन्धान भइरहेको जिल्ला प्रहरी कार्यालय सुनसरीले जनाएको छ ।

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending

सम्पर्क

विराट मिडिया एण्ड एड्भरटाइजिङ प्रालिद्वारा सञ्चालित
निष्पक्ष खबर डट कम

सुन्दरहरैँचा, मोरङ

सूचना विभाग दर्ता नं. १६४२ ०७६।७७

प्रेस काउन्सिल दर्ता नं. ३४३ ०७६।०७७
कम्पनी दर्ता नं. २२७६३९।०७६।०७७
स्थायी लेखा नं. ६०९६५३९४६

सम्पर्क

९८५११३३२९९, ९८४२१९२४१२, ९८०४०५३७९९

ई–मेल

[email protected]
हाम्रो टिम
अध्यक्ष टेकराज तिम्सिना
प्रधान सम्पादक खेमचन्द्र अधिकारी
सम्पादक ज्ञाननाथ ढकाल
प्रबन्धकः नवराज पोख्रेल
व्यवस्थापकः कृष्णचन्द्र सुवेदी
हाम्रो फेसबुक